فاتحان خرمشهر(24)
بازتاب سیاسی، اجتماعی، ملی و فراملی عملیات بیت المقدس - امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل فتح خرمشهر انعکاس جهانی داشت و اخبار مربوط به این پیروزی در صدر گزارش ها و تفسیرهای سیاسی و نظامی رسانه های گروهی جهان قرار گرفت. در روزهای۱۵ خرداد1361 پس از چند روز سکوت نیروی هوایی عراق مناطق مسکونی چند شهر از جمله ایلام را بمباران کرد و مردم بی دفاع را که به مناسبت سالگرد۱۵ خرداد راهپیمایی می کردند به خاک و خون کشید.

در این روز ارتش صهیونیستی اسرائیل تجاوز گسترده خود را به جنوب لبنان و اردوگاه های فلسطینی آغاز و این مناطق را اشغال کرد تا توجه ایران اسلامی را به سوی لبنان جلب و فرصتی برای تجدید قوای نیروهای عراقی فراهم گردد.

خبر رعد آسای فتح خرمشهر به سرعت برق در اقصی نقاط ایران اسلامی پچید و موج گسترده ای از هیجان  و خوشحالی سراسر کشور را فرا گرفت. مردم در خیابان ها به جشن و شادمانی پرداختند و غرور ملت بزرگوار ایران اسلامی که با تجاوز بعثیون عراقی و اشغال خرمشهر جریحه دار شده بود، با همت فرزندان فداکار ایران زمین التیام یافت. با خون جوانان ایثارگر و فداکار در این شهر لاله ها رویید و خونین شهر دوباره خرمشهر گردید.

 

دستاورد عملیات

آزاد شدن ۵۴۰0 کیلومتر مربع از سرزمین های اشغالی و آزاد شدن بندر استراتژیک خرمشهر و شهر هویزه، به اسارت در آوردن ۱۹۴۱۴ نفر و کشته و زخمی شدن بیش از ۱۶۰۰۰ نفر و سقوط ۵۳ فروند هواپیما و دو فروند بالگرد و انهدام ۴۱۸ دستگاه تانک و نفربر و به غنیمت گرفتن یک فروند بالگرد، ۱۰۵ دستگاه تانک و نفربر و۵۶ دستگاه خودرو و جنگ افزارهای سبک، نیمه سنگین، تجهیزات و مهمات به مقدار بسیار زیاد، از دستاوردهای ارزشمند این عملیات بود.

عوامل موثر نظامی در موفقیت عملیات بیت المقدس

۱- طرح ریزی صحیح، دقیق و منطقی با بهره گیری از نقاط ضعف دشمن

۲- رعایت اصل غافلگیری با سرعت بخشیدن در انجام فعالیت ها برای آماده شدن جهت اجرای عملیات.

۳- برخورداری از رزمندگان ایثارگر و فداکار و با ایمان.

۴- ایثار و فداکاری در مداومت عملیات، نبرد در26 شبانه روز در شرایط نامناسب جوی یعنی هوای گرم منطقه ۵- استقامت و پایداری در حفظ سرزمین های اشغالی با دفع پاتک های متعدد دشمن

علل شکست ارتش عراق در عملیات بیت المقدس

1- اشتباه تاکتیکی محرز در گسترش نیروها و عدم توجه به شرق کارون

۲- کاهش میل به جنگجویی در نیروهای ارتش عراق

منبع: فاتحان خرمشهر، ابوعلی، زهرا،1388، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده