فاتحان خرمشهر(23)
امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل چگونگی آزادسازی خرمشهر سرانجام مرحله سوم عمليات در ساعت۲۲۳۰ روز اول خرداد۱۳۶۱ به منظور آزادسازی خرمشهر آغاز شد. در این مرحله از عملیات قرارگاه فتح در سمت چپ (غرب)، قرارگاه فجر در وسط و قرارگاه نصر در سمت راست (شرق) بین جاده اهواز - خرمشهر تا مرز در جبهه ای به عرض حدود۱۶ کیلومتر از شمال به جنوب آرایش گرفتند. تا برای رسیدن به سواحل اروند رود و محاصره کامل خرمشهر وارد عمل شوند.

حماسه سازان ایران اسلامی در طول شب با انهدام و عقب راندن نیروهای دشمن قسمت عمده ای از جاده آسفالت شلمچه – خرمشهر را تصرف کردند. نیروهای عراقی مجبور شدند به حوالی نهر خمین عقب نشینی کنند. ارتباط زمینی نیروهای متجاوز در خرمشهر از طریق جاده اصلی قطع شد.

دشمن فقط می توانست در جاده خاکی حاشیه نهر خین رفت و آمد کند. عراق با اجرای چندین پاتک در صدد شکست محاصره و برقراری ارتباط دوباره زمینی با نیروهای خود در خرمشهر بود که توسط رزمندگان اسلام دفع گردید.

در بعد از ظهر روز دوم خرداد یگان های تک ور با ادامه پیشروی موفق شدند به سواحل اروندرود دسترسی پیدا کنند و خرمشهر را در محاصره کامل قرار دهند. نتیجه عملیات در روز دوم خرداد ماه بسیار درخشان بود و قرارگاه کربلا به هدف خود که احاطه کامل خرمشهر بود، رسید. خرمشهر بدون تردید در آستانه سقوط قطعی قرار داشت. از آغاز تاریکی شب تعدادی از نیروهای دشمن در خرمشهر با استفاده از قایق و عبور از اروند رود اقدام به فرار کردند که تعدادی از این قایق ها توسط تکاوران نیروی دریایی مورد هدف قرار گرفت و غرق شد.

چندین پاتک دشمن از اولین ساعات روز سوم خرداد ماه در شلمچه و نهر خین برای شکست محاصره، توسط رزمندگان اسلام خنثی گردید. از آغاز روشنایی روز سوم خرداد ماه نیروهای محاصره شده دشمن گروه گروه به اسارت در می آمدند. گزارش خلبان بالگرد که برای بررسی وضعیت شهر در حدود ساعت۱۰ اعزام شده بود، حاکی از این بود که؛ «تا چشم کار می کند، در خیابان ها و کوچه های خرمشهر عراقی ها صف بسته اند، دست ها را بالا برده اند و آماده اسارت هستند.»

در ساعت12 نیروهای سرافراز ایران وارد شهر شدند و نیروهای عراقی راهی جز اسارت و فرار از طریق اروند رود و یا کشته شدن نداشتند که اکثر آنها اسارت را انتخاب کردند

در ساعت1400 بعد از ظهر روز سوم خرداد1361 خرمشهر به طور کامل فتح شد و پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد و خرمشهر پس از19 ماه یعنی پس از19 ماه یعنی پس از578 روز اشغال، به دست فرزندان غیور این مرز و بوم آزاد شد.

منبع: فاتحان خرمشهر، ابوعلی، زهرا،1388، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، تهران

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده