فاتحان خرمشهر(16)
امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل اهمیت اقدامات رزمندگان اسلام در اولین سال جنگ تکلیف رزمندگان اسلام روشن بود. باید سرزمین های اشغالی را آزاد و خاک های ایران اسلامی را از وجود متجاوزین بعثی پاکث می کردند. در حالی که حدود50 درصد یگان های نیروی زمینی و اکثریت نیروهای سپاه در استان های آشوب زده شمال غرب درگیر مبارزه با ضدانقلاب بودند و بقیه یگان های نیروی زمینی ارتش برای تثبیت متجاوز در مواضع پدافندی مستقر شده بود، لذا نیروی مناسبی که قادر باشد متجاوزین را منهدم و سرزمین های اشغالی را آزاد کند.

وجود نداشت. کاربرد عجولانه لشکر16 زرهی – تنها یگان آزاد و احتیاط نیروی زمینی – نیز منطقی نبود؛ زیرا نه تنها تجربه تلخ حمله احساسی لشکر21 حمزه تکرار می شد، در صورت عدم موفقیت برای مقابله با حوادث مناطق نبرد نیرویی در اختیار نبود، ضمن اینکه اجرای آفند گسترده و کارساز مستلزم صرف زمان برای طرح ریزی دقیق، فراهم کردن امکانات لازم و رعایت اصول عملیات آفندی بود و لذا تا فراهم شدن شرایط مناسب انجام اقداماتی در دستور کار قرار گرفت؛ از جمله:

۱- سازماندهی پدافند

در همین راستا طرح پدافندی بدر در اواخر آبان ماه۱۳۵۹ تهیه و صادر شد و یگان ها با سازماندهی پدافند و آرایش مواضع پدافندی ضمن تقلیل خسارت در مقابل آتش های دشمن امکان دفع تک های احتمالی متجاوز را فراهم کردند.

۲- افزایش قدرت رزمی

2-1-  تجدید سازمان و بازسازی یگان ها

-با جذب تعدادی از نیروهای رها شده و افزایش خدمت افراد وظیفه و احضار خدمت منقضی های سال۱۳۵۶ کمبود نیروی یگان ها حتی الامکان تأمین شد.

– وسایل و تجهیزات باقیمانده در پادگان ها تعمیر، وسایل آسیب دیده در جنگ بازسازی و وسایل منهدم شده در حد امکان جایگزین گردید.

 -800 دستگاه نفر بر بی.ام.پی یک باقیمانده در پادگان ها که در جریان انقلاب اسلامی خریداری شده بود، عملیاتی گردید.

2-2- انسانجام قرارگاه های عمده

برنامه ریزی اساسی برای یگان های متفرق و مستقر در مناطق آشوب زده شمال غرب و مناطق عملیاتی غرب و جنوب انجام شد که اجرای کامل این برنامه تا اواخر خرداد ماه سال۱۳۶۰ ادامه پیدا کرد.

2-3- تشکیل یگان های جدید

اقدامات لازم برای تشکیل یگان های جدید انجام شد و به تدریج تیپ های40 سراب، ۵۸ ذوالفقار و۱۰ گردان پیاده و گردان های توپخانه۱۳۰ میلیمتری در کلیه قرارگاه های عمده و گروه های توپخانه تشکیل و عملیاتی شدند.

3- عملیات ایذایی و تک های محدود در خط به منظور:

– نشان دادن عدم تحمل و پذیرش اشغال سرزمین.

– بالا بردن روحیه و انگیزه آفندی در نیروهای خودی

-بهبود وضعیت خطوط پدافندی با تصرف عوارض حساس زمین و بهره برداری از مزایای تاکتیکی آنها در عملیات آفندی آتی.

  -وارد کردن تلفات و خسارات به دشمن و خسته و فرسوده کردن نیروهای آن؛ ضمن از بین بردن روحیه و میل به  جنگجویی نیروهای عراقی.

گرچه قسمتی از این فعالیت ها به طور همزمان اجرا می شد. ولی انجام کامل آنها مستلزم فراهم شدن شرایط و موقعیت مناسب برای وارد کردن ضربه اساسی به دشمن به تدریج و با مرور زمان امکان پذیر بود.

از طرفی بی تحرکی در جبهه ها مورد قبول مردم و مسئولان کشور نبود. مردم خواستار یک عملیات آفندی سریع بودند و این درخواست به کرات در سخنرانی ها و خطبه های نماز جمعه بیان می شد تا بالاخره شورای عالی دفاع در پاسخ به خواسته های مردم به نیروی زمینی دستور داد که در منطقه عمومی اهواز با اجرای عملیات آفندی نیروهای دشمن را در منطقه کرخه کور و دب حردان که تهدیدی برای اهواز بودند. منهدم کنند. این درخواست در زمانی بود که شرایط مناسب برای اجرای عملیات آفندی گسترده فراهم نشده بود.

 -در اجرای دستور عملیات آفندی، لشکر۱۶ زرهی (منهای تیپ2 زرهی) در۱۵ دی ماه۱۳۵۹ عملیات نصر را اجرا کرد. علیرغم دستاوردهای درخشان روز اول نبرد و انهدام یک تیپ مکانیزه دشمن، در روز بعد دشمن از سه سمت پاتک کرد و ادامه عملیات لشکر16 زرهی با عدم موفقیت روبه رو شد.

-در آذر ماه1359 با استقرار یگان توپخانه در ارتفاعات شمال دشت عباس و اجرای آتش های ایذایی در منطقه عین خوش تلفات و خسارات هایی به تأسیسات فرماندهی پشتیبانی لشکر10زرهی عراق وارد شد و عکس العمل آفندی دشمن برای خنثی کردن فعالیت دفع گردید…

منبع: فاتحان خرمشهر، ابوعلی، زهرا،1388، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده