فاتحان خرمشهر(15)
امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل جنگ در خرمشهر به درازا کشید. نیروهای مدافع شهر که از شلمچه تا پل نو به مدت شش روز در مقابل دشمن مقاومت کرده بودند، با ورود نیروهای کمکی از جمله731 نفر دانشجویان دانشکده افسری با۴۱ نفر افسر و۲۴ نفر درجه دار جان تازه ای گرفتند که در سه گردان با جنگ افزارهای انفرادی، تیربار و آر.پی. جی۷ سازماندهی شدند. رزمندگان اسلام از پل نو تا پل خرمشهر - آبادان۲۸ روز با متجاوزین کوچه به کوچه و خانه به خانه جنگیدند و بالاخره در چهارم آبان ماه پس از۳۴ روز نبرد خونین، فقط قسمت شمالی خرمشهر به تصرف دشمن در آمد.

تلاش دشمن در جبهه های جنوب

دشمن عمده تلاش خود را برای تصرف استان خوزستان در سه جبهه متمایز از هم متمرکز کرد.

۱- جبهه شمالی (غرب دزفول – شوشی)

۲- جبهه جنوبی (خرمشهرس آبادان)

جنگ در خرمشهر به درازا کشید. نیروهای مدافع شهر که از شلمچه تا پل نو به مدت شش روز در مقابل دشمن مقاومت کرده بودند، با ورود نیروهای کمکی از جمله731 نفر دانشجویان دانشکده افسری با۴۱ نفر افسر و۲۴ نفر درجه دار جان تازه ای گرفتند که در سه گردان با جنگ افزارهای انفرادی، تیربار و آر.پی. جی۷ سازماندهی شدند. رزمندگان اسلام از پل نو تا پل خرمشهر – آبادان۲۸ روز با متجاوزین کوچه به کوچه و خانه به خانه جنگیدند و بالاخره در چهارم آبان ماه پس از۳۴ روز نبرد خونین، فقط قسمت شمالی خرمشهر به تصرف دشمن در آمد. نیروهای عراقی عمده تلاش خود را برای تصرف آبادان و قسمت جنوبی خرمشهر متمرکز کرده بودند و با بهره گیری از سر پلی که در۱۹ مهر ماه در شرق کارون در منطقه مارد در20 کیلومتری شمال آبادان تصرف کرده بودند، در هشتم آبان ماه با توسعه سرپل و ادامه پیشروی سواحل شمالی بهمنشیر را تصرف و آبادان را محاصره کردند و در شب نهم آبان ماه با احداث پل در منطقه ذوالفقاریه روی بهمنشیر از طریق نخلستان ها وارد جزیره آبادان شدند و به جاده خسرو آباد-آبادان رسیدند. در ساعت0830 نهم آبان ماه رزمندگان ایران اعم از ارتشی، سپاه پاسداران و نیروهای مردمی به نیروهای دشمن در ذوالفقاریه هجوم بردند و در یک نبرد تن به تن و خونین نیروهای متجاوز را منهدم و پل احداثی دشمن را تخریب کردند و۱۳۰ نفر عراقی را به اسارت گرفتند و رویای تصرف آبادان به افسانه پیوست

۳- جبهه میانی (سوسنگرد – اهواز)

سران ارتش عراق پس از عدم موفقیت در جبهه های شمالی و جنوبی تلاش خود را در جبهه میانی برای تصرف سوسنگرد و تهدید شهر اهواز متمرکز کردند. در۲۴ آبان ماه سوسنگرد از غرب، جنوب و شرق به محاصره کامل نیروهای عراقی در آمد. دشمن در روز ۲۵ آبان ماه از شرق وارد شهر شد و جنگ خیابانی و تن به تن بین آنها و نیروهای مردمی آغاز گردید. روز۲۶ آبان ماه یگان های ارتش (تیپ۲ زرهی دزفول و گردان۱۴۸ پیاده لشکر۷۷ پیاده) یگانی از سپاه پاسداران و نیروهای شهید چمران از شرق به نیروهای دشمن حمله کردند و با شکست محاصره وارد شهر شدند و با کمک نیروهای مردمی متجاوزان را در داخل شهر منهدم و وادار به فرار کردند. سوسنگرد این چنین آزاد شد.

۳- نتایج عملیات از آغاز تهاجم تا تثبیت نیروهای متجاوز

دستاوردهای ارتش عراق پس از۵۶ روز نبرد در سرتاسر جبهه ها:

 -در کرمانشاه-ایلام رزمندگان اسلام نیروهای دشمن را در پشت دروازه های سرپل ذهاب و گیلان غرب وادار به        توقف کردند

 -در خوزستان رزمندگان اسلام مانع عبور متجاوزين از رودخانه کرخه شدند

 -با آتشباری یگان های توپخانه و هجوم  بالگرد های جنگنده هوانیروز و هواپیماهای شکاری نیروی هوایی خسارت سنگینی به دشمن وارد شد

ساده اندیشی است اگر باور کنیم که توقف ارتش عراق ناشی از رسیدن به اهداف پیش بینی شده برابر طرح ریزی های قبلی بوده است. تجزیه و تحلیل کارشناسان نظامی نشانگر این است که ارتش عراق به جز تصرف ناتمام خرمشهر به هیچ کدام از اهداف خود دست نیافت و رویاهای سیاسی، نظامی و اقتصادی صدام حسین برای دستیابی به اهداف بزرگ در کوتاه مدت و به سهولت در ایران اسلامی به کابوس هولناکی تبدیل شد که هشت سال از آن خلاصی نداشت.

منبع: فاتحان خرمشهر، ابوعلی، زهرا،1388، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده