فاتحان خرمشهر(13)
امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل نقش هوانیروز اظهارات اسرا و پناهندگان عراقی در آن روز حاکی از این بود که فرمانده لشکر10 زرهی عراق در سخنرانی روز قبل اعلام کرده بود: «با قبول ۶۰ درصد تلفات، ناهار را در دزفول، صرف خواهیم کرد.»

تلاش ارزنده بالگردهای جنگنده هوانیروز در موفقیت مدافعین اثر بسزایی داشت. آنها از آغاز تا پایان روشنایی روز مدافعین را پشتیبانی و تلاش مستمر خلبانان نیروی هوایی با کسب برتری هوایی در روز عملیات، از ورود هواپیماهای دشمن به آسمان منطقه جلوگیری کردند.

دشمن با تحمل تلفات و خسارات سنگین با800 کشته و بیش از1000 نفر زخمی و از دست دادن دهها تانک و نفربر برای اولین بار شکست سنگینی را پذیرا شد و به اجبار در زمین های نامناسب و آسیب پذیر زمینگیر شد.

اظهارات اسرا و پناهندگان عراقی در آن روز حاکی از این بود که فرمانده لشکر10 زرهی عراق در سخنرانی روز قبل اعلام کرده بود:

«با قبول ۶۰ درصد تلفات، ناهار را در دزفول، صرف خواهیم کرد.»

سرلشکر عراقی وفیق السامرایی در کتاب «ویرانی دروازه شرقی» در همین زمینه نوشته است:

«لشکر۱۰ زرهی به فرماندهی سرتیپ هشام صباح الفخری نتوانست تپه های نادری (خرولی، اسکندر خندان، سپتون و…) را برای عبور از رودخانه کرخه و فراهم ساختن مقدمات لازم برای قطع جاده اهواز-تهران و اشغال شهر دزفول و اندیمشک و پایگاه هوایی تصرف کند و لشکر1 مکانیزه نیز موفق نشد در منطقه شوش از رودخانه کرخه عبور کند. نیروهای ما در دشت ها در حالتی که از شدت بمباران ایران جهنمی به وجود آمده بود، زمینگیر شدند. نیروهای ایرانی به کارگیری توپخانه را به طور ماهرانه و در سطحی وسیع آغاز کردند.  افسران دیده بان کار هدایت آتش را به خوبی انجام می دادند. از این رو نیروهای ما در مواضع آشکار و شکننده به شدت کوبیده می شدند.»

دلایل موفقیت عملیات

استفاده صحیح از زمین، سازماندهی و آرایش مواضع پدافندی موجب شد که مدافعین در مقابل105 دقیقه آتش تهیه و آتش های مداوم توپخانه که با بیش از۱۲۰ قبضه توپ در پشتیبانی از یگان های تک ور در یک منطقه محدود (۲۰ تا۳۰ کیلومتر مربع) اجرا شد، حداقل آسیب پذیری را متحمل شوند و امکان مداومت عملیات فراهم شود. لذا به ذکر اهم عوامل اشاره می کنم؛ از جمله:

 – اختصاص نیروی کافی متناسب با منطقه واگذاری (سه گردان مانوری در شش کیلومتر طول خط پدافندی) امکان سازماندهی پدافند مطمئن را فراهم کرد و لذا تک لشکر۱۰ زرهی عراق با ۱۵ گردان مانوری (پنج گردان مکانیزه و هفت گردان تانک سازمانی و سه گردان نیروی مخصوصی زیر امر ) در طول شبانه روز و در مراحل متعدد دفع شد و اجازه رخنه در مواضع پدافندی به متجاوز داده نشد. در حالی که مدافعین فقط با یک گروه رزمی تانک (تنها احتیاط لشکر ) تقويت شده بودند

 – طرح ریزی دقیق و اصولی آتش های پشتیبانی و اجرای آتش های مناسب، ضمن ایجاد اختلال در آرایش و سیستم فرماندهی و کنترل دشمن، حداکثر تلفات و خسارات را به نیروهای تک ور دشمن وارد کرد.

 – نیروی هوایی با طرح ریزی منطقی پدافند هوایی در سطح بالا پوشش هوایی را برقرار کرد و از ورود هواپیماهای دشمن به آسمان منطقه جلوگیری کرد.

– ایجاد سیستم منظم و اصولی تدارک مهمات موجب شد که جنگ افزارهای یگان های مانوری و گردان های توپخانه از سپیده دم تا پاسی از شب همان روز بدون کوچک ترین وقفه از یگان های پدافندی پشتیبانی کنند.

منبع: فاتحان خرمشهر، ابوعلی، زهرا،1388، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده