شهید صیاد در کلام یاران(23)
گفت من دبیر دبیرستان­های تهران بودم، دانش­آموزان من را مثل بت می­پرستیدند و دوست داشتند و خیلی به من علاقه داشتند، ولی می­بینم شهید صیاد محبوبیت­اش از من خیلی بیشتر است. همه میگویند صیاد، صیاد؟! من می­خواهم بروم و حاج خانم ایشان را درون مسجد پیدا کنم و از او بپرسم که ایشان کی بوده و چه کار کرده که این­طور محبوب دل­ها شده است.

سرتیپ عبدالعلی پورشاسب[1]

افکار بلند و سینه گشاده

 

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم. وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا… مصداق آیه شریفه که شهیدان زنده­اند، در شهید صیاد و سایر شهدا نهفته است.

سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز             مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

شهید صیاد بیش از آنکه در حیاتش شناخته شود، بعد از شهادتش شناخته شد. در تهران هر سال بیش از ۱۰۵۰ مسجد برای شهید صیاد مراسم می­گیرند. در سفری که از خراسان شمالی به تهران داشتم، از شاهرود می­آمدم؛ در بین راه، بعضی از مساجد پلاکارد زده بودند و شهادت صیاد را تسلیت گفته بودند. دو سال پیش در مراسمی که در ستاد کل گرفته شده بود، دیدم خانم مسنی بالای ۹۰ سال عصا زنان می­آید و چند نفر جلوی او را می­گیرند.

من فکر کردم که ایشان با مسئولین کار دارد و یا گرفتاری و شکایتی دارد. من رفتم خدمتشان و سلام کردم و گفتم: خانم اگر مطلبی دارید به من بفرمایید، من از بازرسیم، من کارتان را انجام دهم. به من گفت: آقا بازرسی چیه؟ من گفتم: می­روم و به آقای دکتر می­گویم بفرمایید. گفت دکتر چه کسی هست؟! گفتم پس خانم شما اینجا چه کار دارید که با این سختی دارید می­آیید؟ گفت من دبیر دبیرستان­های تهران بودم، دانش­آموزان من را مثل بت می­پرستیدند و دوست داشتند و خیلی به من علاقه داشتند، ولی می­بینم شهید صیاد محبوبیت­اش از من خیلی بیشتر است. همه میگویند صیاد، صیاد؟! من می­خواهم بروم و حاج خانم ایشان را درون مسجد پیدا کنم و از او بپرسم که ایشان کی بوده و چه کار کرده که این­طور محبوب دل­ها شده است.

یک نکته در رابطه با خود شهید صیاد بگویم. یکی از ویژگی­های بسیار خوب شهید صیاد، شرح صدری بود که داشت. هنگامی که پیامبر گرامی اسلام، خیلی در فشار قرار ­گرفت، خداوند سوره شریفه «الشرح» و آیه «أَلَمْ نَشرَح لَکَ صَدْرَکْ» را نازل کرد و می­گوید: شما هم سختی و مشکلات دارید، ولی در عوض سینه­ای قوی و گسترده به شما دادیم که همه این­ سختی­ها را تحمل بکنید.

زوایایی در زندگی شهید صیاد هست که شاید همه عزیزان از آن آگاهی نداشته باشند. بعد از اینکه فراز و نشیب­هایی برای ما پیش می­آید، آن زمان می­توان انسان­ها را شناخت. یک زمان شهید صیاد فرمانده نیروی زمینی و فرمانده جنگ بود. عزیزان همه می­دانند که نیروی زمینی نیروی جنگ بود. ارتش، سپاه، ستاد مشترک و همه اینها در اختیار نیروی زمینی بود. شهید صیاد فرمانده جنگ بود. قبل از این هم فرمانده منطقه عملیاتی بود.

وقتی ایشان را از آن بالا به پایین آوردند، همه فکر می­کردند که الآن چه می­شود. هر کس دیگری بود باید می­رفت دنبال نگرانی و ناراحتی که من این­همه خدمت کردم و ناراضی می­شد و گله می­کرد. باور کنید ما هم که خصوصی با این بزرگوار بودیم یک کلمه از ایشان گلایه نشنیدیم. نه در اوج قدرت، احساس قدرت می­کرد و نه در آن لحظه که همه فکر می­کردند ایشان برکنار شده­اند. در هر زمان سعی می­کرد بر اساس امکانات و توانایی که دارد، خدمتی به انقلاب بکند.

همان موقع چند نفر دور خودش جمع کرده بود، می­گفت ما می­خواهیم در رابطه با ارتش و نیروی مسلح یک ساختار بدهیم، سازمان بدهیم، مثل همین ساختار و سازمان که الآن امیر آراسته در رابطه با معارف جنگ و کارهای دیگر انجام می­دهند، همین شهید بزرگوار آن قدر افکار بلند و سینه گشاده­ای داشت که در کمتر کسی دیده می­شود و این می­تواند از نکاتی باشد که فرمانده محترم نیروی زمینی، امیر پوردستان فرمودند: کسی که در خدمت امام زمان(عج) هست و در خدمت نائب امام زمان(عج) باشد، واقعاً اگر معجزه­ای در دورنش برانگیخته شود، نباید جای تعجب داشته باشد. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

 

منبع: شهید صیاد در کلام یاران، هادقی، محمود، 1394، ایران سبز، تهران

 


[1]. امیر سرتیپ پورشاسب از هم­رزمان شهید صیاد و از امرای شاغل در ستاد کل نیروهای مسلح در زمان همایش می­باشد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده