من الرجال صدقوا ما عاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا
پیکر امیر سرتیپ دوم سید علی اکبر موسوی قویدل از فرماندهان و طراحان عملیات های هشت سال دفاع مقدس که روزپنج شنبه؛ هفتم دی ماه دار فانی را وداع گفته بود، امروز یکشنبه دهم دی ماه 1396 با همراهی جمع کثیری ازپیشکسوتان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طی تشریفات نظامی در شهرک امید تشییع گردید. دراین مراسم با شکوه، فرماندهان و پیشکسوتان هشت سال حماسه و ایثاراز ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله امیر سرلشکر عطا الله صالحی، امیر سرتیپ ناصر آراسته، امیر سرتیپ حسام هاشمی، امیر سرتیپ حبیب الله سیاری،امیر سرتیپ احمد دادبین، امیر سرتیپ محمودی، امیر سرتیپ دوم مسعود بختیاری و نیز سردار حسین علایی، سردار کارگر، سرداررودکی، یاد و خاطره زنده یاد امیر قویدل را گرامی داشتند و با ارج نهادن به مجاهدت های این پیشکسوت دوران دفاع مقدس از وی تجلیل کردند.

در این مراسم معنوی ضمن قرائت زیارت عاشورا و نوحه خوانی در تعزیت سالار شهیدان حضرت اباعبدلله(ع)، امیر سرلشکر عطا الله صالحی فرمانده سابق ارتش جمهوری اسلامی ایران، بیاناتی در خصوص ویژگی های اخلاقی و حرفه ای زنده یاد امیر موسوی قویدل ایراد نمود و سپس پیکر ایشان با ادای احترامات نظامی، توسط حاضرین به سمت منزلگاه ابدی وی تشییع گردید.

روانش شاد و یادش جاودانه باد.

 

 

زندگی نامه مختصری از زنده یاد امیر سرتیپ دوم موسوی قویدل

 

تاريخ تولد: 03/12/1315

محل تولد: تبریز

تحصيلات: کارشناسی ارشد علوم دفاعی

آخرین سمت: معاون اطلاعات و عملیات نیروی زمینی ارتش

سیّد علی اکبر موسوی قویدل، در سوّم اسفند 1315 در یک خانواده مذهبی در تبریز دیده به جهان گشود.

پدر و مادرش هر دو اهل تبریز بودند. پدر سیّد علی اکبر چندین کارگاه تولیدی البسه در تبریز داشت و کارخانه دار بود.

وی در مهر 1336 وارد دانشکدۀ افسری شد و در سال 1339 فارغ التحصیل گردید.

در پایان دوره، به عنوان یکی از شاگردان ممتاز دانشکده، رستۀ زرهی را که در آن زمان تازه داشت در ارتش توسعه پیدا می کرد، انتخاب کرد و جهت طی دوره مقدماتی زرهی، به پادگان جی تهران اعزام شد و در مدت هفت ماه دوره را سپری نمود.

در پایان دوره مقدماتی، گردان 111 تانک را انتخاب و به سپاه1 مرکز انتقال یافت و در مشاغل فرماندۀ دسته و فرماندۀ گروهان خدمت کرد.

پس از اینکه لیاقت و مهارت او به فرماندۀ وقت لشکر ثابت گردید، واحد او به عنوان واحد نمونه انتخاب و برنامه آموزشی تیراندازی تانک به اهداف ثابت به او محوِل گردید، طی بازدید هایی، توجّه فرماندۀ لشکر به ابداعات او در تیراندازی جلب شد. دوره پنج ساله منطقه1 خدمتی را در همین لشکر گذراند.

در اردیبهشت 1344 ازدواج کرد و در اسفند ماه همان سال، نخستین فرزند دختر او متولد شد.

در مهر 1345، به همراه خانوادۀ خود به لشکر اهواز انتقال یافت و با سمت رئیس رکن سوم گردان84 تاتک و سپس با حفظ سمت به عنوان فرماندۀ گروهان یکم گردان در این لشکر انجام وظیفه نمود.

در فروردین 1348 که اختلافات ایران و عراق بر سر رودخانه مرزی اروند رود بروز پیدا کرد، نیرو های مسلح هر دو کشور در پشت خط مرزی مستقر شده بودند. بلافاصله به او که تازه در همدان مستقر شده یود، ابلاغ گردید که با گردان خود در حوالی گیلان غرب مستقر شود.

علی اکبر قویدل، در مهر 1348، در حالی که عملیات مشترک اروند رود در حال اجرا بود، واحد خود را ترک و جهت طی دوره عالی رسته ای برای مدت یک سال به مرکز زرهی شیراز رفت و با رتبه ممتاز دوره را طی نمود.

سپس به لشکر81 زرهی کرمانشاه مراجعت کرد و ریاست رکن سوم تیپ3 زرهی را عهده دار شد و در بیابان قره بلاغ مستقر شد.

در سال 1352، در کرمانشاه به عنوان افسر عملیات لشکر خدمت نمود. در سال 1353 در کنکور ورودی دانشکده فرماندهی و ستاد که در آن زمان دروس بسیار سنگینی داشت، پذیرفته شد و با مشکلات بسیاری که بر سر راهش بود، موفق شد با رتبه ممتاز، دوره دافوس را بگذراند.

در مهر 1354، برای ادامه خدمت به همان دانشکده انتقال یافت و به عنوان استاد در دانشکده ابقا گردید.

پس از آن، قویدل به عنوان رئیس رکن سوم به لشکر16 زرهی قزوین که با لشکر دیگری در حال مانور بود، منتقل شد. او تا آغاز انقلاب اسلامی  ایران، در همین لشکر خدمت نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سید علی اکبر موسوی قویدل به انتخاب شهید سر لشکر فلاحی، به سمت رئیس ستاد لشکر1 پیاده منصوب گردید.

12 شهریور 1359، لشکر1 پیاده (گارد جاویدان) و لشکر2 پیاده (لشکر گار) در هم ادغام و لشکر21 حمزه تشکیل گردید. قویدل در این زمان از ریاست لشکر1به ریاست ستاد لشکر21 حمزه منصوب گردید.

مرحوم موسوی قویدل ازجمله فرماندهان و پیشکسوتان دوران سراسر افتخار دفاع مقدس بود که با آغاز جنگ تحمیلی، در سوم مهرماه سال 13۵۹، و همزمان با شروع جنگ تحمیلی در سمت معاون عملیات لشکر۲۱ حمزه سیدالشهدا(ع) در طراحی و اجرای بسیاری از عملیات های آفندی و پدافندی نیروی زمینی ارتش از جمله طریق القدس، بیت المقدس، فتح المبین و رمضان نقش موثری بر عهده داشته و افتخارات زیادی از خود بر جای گذاشت.

وی پس از شهادت شهید سرلشکر فلاحی و در زمان فرماندهی شهید صیاد شیرازی در نیروی زمینی ارتش به عنوان معاون عملیات این نیرو منصوب شد و در این جایگاه نیز منشاء آثار و خدمات ارزشمندی بود.

امیر موسوی قویدل در سال 1362، با صدور حکمی از سوی مقام معظم رهبری که در آن زمان رییس جمهور کشورمان بودند، به عنوان نخستین رئیس ستاد قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) منصوب شد و پس از دوران دفاع مقدس نیز به کار تحقیق و پژوهش پرداخت و به عنوان استاد در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و دانشگاه های فرماندهی و ستاد ارتش و سپاه پاسداران با جدیت فراوان به امر آموزش افسران و فرماندهان جوان نیروهای مسلح پرداخت و آثار گرانبهایی را تدوین نمود تا اینکه به عنوان استاد نمونه حوزه دفاع مقدس از دستان مبارک مقام معظم رهبری لوح تقدیر دریافت کرد. از جمله آثار تالیف شده توسط وی می توان از کتاب های« عملیات فتح المبین»، «جلد دوم معارف جنگ» و «سال اول جنگ تحمیلی» نام برد.

وی به رغم این که در دوران دفاع مقدس در سانحه بالگرد هوانیروز مجروح شد، اما هیچگاه به دنبال گرفتن جانبازی نرفته و با وجود رنج های آثار جراحت سانحه، نیازی به معرفی خود به عنوان جانباز نمی دید.

این فرمانده پیشکسوت ارتش جمهوری اسلامی ایران، همچنین به عنوان مشاور عالی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تا زمان حیات پر برکت خود در امر گسترش معارف دفاع مقدس و تدوین آثار مرتبط با حماسه های هشت سال دفاع مقدس مشغول انجام وظیفه بود.

 سرانجام پس از سالها خدمت صادقانه و خالصانه به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ هفتم دی ماه سال 1396، در سن 81 سالگی به خیل همرزمان شهیدش پیوست.

منبع منبع زندگی نامه: چهره های ماندگار،1390 ،انشارات سوره سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده