پرسش و پاسخ هفته
نقش شهید صیادشیرازی در تشکیل بسیج چه بود؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

در اوایل انقلاب اسلامی و در سال58 هنگامی که شهید صیادشیرازی در مرکز توپخانه اصفهان خدمت می­کردند، بر حسب اخباری که روزانه از تحرکات دشمنان ما، به ویژه امریکا، مطرح می­شد باتوجه به زیرکی و باهوشی که داشتند احساس خطر کرده و به دوستان خود مطرح می­کنند ما باید مردم را مجهز کنیم و به آنان آموزش رزم انفرادی و سلاح بدهیم تا بتوانند در هنگام جنگ آمادگی دفاع را داشته باشند.

بر همین اساس در صبحگاه عمومی یگان­های مستقر در اصفهان موضوع را مطرح کرده و حدود هزار نفر از کارکنان، اعم از افسر و درجه­دار داوطلب آموزش را انتخاب کرده و با تشکیل کمیته آموزش مردمی آموزش­های نظامی را در حدود 400 مسجد در اصفهان شروع می­کننند و با افراد آموزش­دیده دو گردان بسیجی (تحت نام نیروی مردمی) را سازمان می­دهد که مسئولیت فرماندهی یک گردان را به سروان صالحی (سرلشکر و فرمانده فعلی ارتش) و گردان دیگر را به سرهنگ فشارکی می­سپارد که بعدها با تصویب قانون بسیج و واگذاری آن به سپاه، آن دو گردان به سپاه تحویل و تحول می­شود.

دومین حرکت شهید صیادشیرازی در رابطه با بسیج مردمی بعد از عملیات طریق­القدس بود که حدود 20 پادگان ارتش و تعدادی مربی و امکانات آموزشی لازم را در اختیار سپاه پاسداران قرار دادند و این مقدمه­ای شد برای آموزش بسیجیان طرح کربلا که عملیات فتح­المبین و بیت­المقدس از آموزش­دیده­های همین دوره بودند. البته بنیان­گزار بسیج حضرت امام خمینی(ره) بودند. ولی برای اولین بار آموزش­های نظامی مردمی بدون ذکر بسیج توسط شهید صیادشیرازی در اصفهان آغاز شد و بعد از فرمان تاریخی حضرت امام(ره) در مورد تشکیل بسیج و ارتش 20میلیونی، شهید صیادشیرازی نقش عمده­ای در آموزش بسیجیان در پادگان­های ارتش داشتند.

البته شبیه این فعالیت در تهران و دیگر شهرها نیز توسط ارتش انجام گرفته است. ازجمله می­توان به اعزام دانشجویان و افسران دانشکده افسری به مساجد و پایگاه­های بسیج برای آموزش توسط شهید نامجو اشاره کرد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده