شهید صیاد در کلام یاران(11)
تلفیق دو فرهنگ حجت الاسلام محمد قاسم وفا صفت دیگری که آن شهید داشتند، تلفیق دو فرهنگ بود. یک فرهنگ، فرهنگ ارتش بود. همه چیز با بخشنامه و مقرراتی که حاکم بود، همه چیز با دستورالعمل حتی دکمه روی پیراهن باید با دستور باشد. کسی که بیاید آن فرهنگ شاهنشاهی را بشکند، فرهنگ جدید بیاورد، بخشنامه جدید بدهد جسارت می­خواهد.

یکی از کارهای بسیار زیبای شهید صیاد وقتی فرمانده نیرو شدند، این بود که دستور دادند تمامی یگان­ها، ماهانه جلساتی با عقیدتی سیاسی داشته باشند و ایشان شخصاً این موضوع را دنبال می­کردند و نتیجه آن نیز باید به بازرسی نیروی زمینی ارسال می­شد. بعد در بازرسی نتیجه جلسات نوشته می­شد و ایشان شخصاً این موضوع را دنبال می­کردند. مواردی که به جواب نمی­رسید و یا سر موضوعاتی به توافق نمی­رسیدند، باید می­نوشتند و خدمت ایشان می­بردند. با اینکه ایشان فرمانده نیروی زمینی بودند، زمان جنگ هم بود و مشغله­هایی هم داشتند این مطالب را می­خواندند. ما جلسه­ای در لشکر داشتیم که در آنجا در حضور جانشین لشکر مطالبی مطرح شده بود و ایشان چند مطلب مورد نظر را تغییر نداده بود و بعد گزارش جلسه را آوردند که امضا کنم. من امضا نکردم و در زیر ورقه نوشتم امضا نمی­شود و بدون امضای من فرستادند برای فرماندهی نیرو. شهید صیاد این مطلب را خوانده بودند و در جلسه­ای که خدمتشان رسیده بودم، گفتند من نوشته شما را دیدم و به جانشین لشکر تذکر دادم. یعنی ایشان به دقت مطالب را می­خواندند و همین امر باعث می­شد که اختلافی بین نیروی زمینی و عقیدتی سیاسی پیش نمی­آمد و یا اگر پیش می­آمد، حل می­شد.

یکی دیگر از کارهای خوب شهید، نمازهای جماعت بود. ایشان دستور دادند و بخشنامه فرستادند که حتماً باید نماز جماعت برگزار شود. در همه یگان­ها نماز جماعت برپا می­شود و نماز جماعت تلفیق این فرهنگ­هاست.

مطلب دیگری که صیاد آن را احیا کرد این بود که نمایندگانی در تمامی یگان­ها حتی تا رده گردان­ها قرار دادند و مشخص کردند و بعضی وقت­ها این نمایندگان را در قرارگاه کربلا جمع می­کردند و بعد خودشان حضور پیدا می­کردند و از همه قشر، درجه­دار، افسر و سرباز بود. ایشان سخنرانی می­کردند و رهنمون می­دادند.

دو مطلب اساسی در مورد شهید صیاد عرض کردم یکی امانت­داری آن مرحوم که امانت­دار خوبی برای ارتش بودند. دوم تلفیق این دو فرهنگ ارتش و حوزه­های علمیه و روحانیون که با افکار خاصی می­آمدند. اینها را در کنار هم قرار دادند و اختلاف­ها را برطرف کردند و این یکی از هنرهای شهید صیادشیرازی بود و در کنار اینها احیاء فرهنگ نماز در ارتش بود.

 

منبع: شهید صیاد در کلام یاران، هادقی، محمود، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده