هجوم رعــد آسا (بخش دوم)
بازخوانی نقش هوانیروز در عملیات سوسنگرد برابر اعلام هواپیمایی نیروی زمینی ارتش (هوانیروز)، در 24 آبان 1359، در جبهه سوسنگرد، نزدیکی ابوحمیظه، تعداد هفت دستگاه تریلی حامل مهمات، یک دستگاه چادر مهمات و یک دستگاه تانکر سوخت دشمن منهدم شد؛ دست کم 50 نفر نیز کشته و زخمی شدند.

مطابق اطلاعیه شماره292 ستاد مشترك ارتش جمهوری اسلامی ایران، تیپ3 زرهی لشکر92، طی گزارش های متعدد، کمک بالگرد های هجومی هواپیمایی نیروی زمینی را موجب بر هم زدن آرایش دشمن اعلام کرد. همچنین گزارش خلبانان هواپیمایی نیروی زمینی ارتش (هوانیروز) حاکی از تلفات دشمن در اطراف سوسنگرد بود که در آن خبر جا به جایی و عقب نشینی نیرو های دشمن تأیید شده بود.

همچنین پیرو اطلاعیه شماره 294 ستاد مشترك ارتش جمهوری اسلامی ایران، در 25 آبان 1359، رزمندگان هواپیمایی نیروی زمینی (هوانیروز) در جبهه سوسنگرد با حمله به نیرو های ارتش عراق سه دستگاه تانک، دو دستگاه تریلر مهمات و یک دستگاه نفربر را منهدم کرده، بیش از 20 نفر را به هلاکت رسانیده، دست کم 10 نفر را مجروح کردند.

 مقاومت ها و جان فشانی های سلحشوران ارتشی تا 26 آبان ادامه یافت؛ در همین شرایط جنگنده های هوانیروز 22 دستگاه تانک را منهدم کرده، دو تانکر حامل سوخت را نیز به آتش کشیدند.

از دیگر افتخار آفرینی های خلبانان پرافتخار هوانیروز در این محورها، به هلاکت رسانیدن و مجروح کردن تعداد زیادی از نیروهای دشمن، از جمله انهدام 20 دستگاه کامیون حامل نیرو، 12 دستگاه جیپ ارتش عراق و به آتش کشیدن 50 چادر است. همچنین به آتش کشیدن دو پاسگاه فرماندهی دشمن، انهدام تعدادی تانکر مواد سوختی و کامیون مهمات و دستگاه های مخابراتی و … بخش دیگری از فعالیت های جنگنده های نیروی زمینی در محور سوسنگرد، حمیدیه و بستان است.

این گروه از حملات که یکی از موفقیت های چشمگیر هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی را شامل می شود، بیشترین تلفات و خسارات را به دشمن بعثی تحمیل کرد. سر انجام در بعد از ظهر 26 آبان عقب نشینی دشمن در شرق سوسنگرد به طرف جنوب آغاز شد. نیروهای دشمن تلاش کردند تا هرچه سریع تر خود را از مهلکه نجات داده، به جنوب «کرخه کور» عقب بنشینند تا با رزمندگان اسلام قطع تماس کنند.

سرانجام در واپسین ساعات همان روز، تمام نیروهای دشمن صحنه نبرد را ترك کرده، به سمت جنوب فرار کردند. تیز پروازان هواپیمایی نیروی زمینی چنان درسی به دشمن بعثی دادند که دیگر هرگز خیال باطل تجاوز و لشکرکشی به خاك مقدس جمهوری اسلامی ایران را در سر نپروراند.

بر اثر تدوام توفیقات هوانیروز در جبهه های جنگ و انهدام تانک ها و نفربر های دشمن بعثی، زمینه ای فراهم شد که روز 26 آبان، عملیات گسترده ای توسط تیپ2 زرهی لشکر92 زرهی به کمک سایر رزمندگان اسلام طی یک حمله غافلگیرانه صورت گیرد.

نیرو های دشمن در شمال غرب سوسنگرد به مواضع پدافندی خود در تپه الله اکبر و دهلاویه عقب نشینی کردند و شهر سوسنگرد در اختیار کامل نیرو های جمهوری اسلامی ایران درآمد.

در این نبرد، تعداد زیادی از تانک های دشمن منهدم و شش دستگاه تانک، هشت دستگاه کامیون حامل مهمات سالم به غنیمت گرفته شد؛ 16 نفر از افراد دشمن نیز به اسارت درآمدند. با مقاومت دلیرانه مدافعان سوسنگرد و یورش رزمندگان نیروهای مسلح، دشمن نتوانست به سوسنگرد دست یابد.

موفقیت و پیروزی رزمندگان اسلام در دفع تهاجم دشمن به شهر سوسنگرد و شکستن محاصره این شهر، در سرنوشت بعدی نبرد های این منطقه تأثیر بسیار زیادی داشت؛ چرا که اگر دشمن موفق می شد سوسنگرد را اشغال کند، می توانست با پیشروی خود در محور سوسنگرد– حمیدیه، شهر اهواز را از سمت غرب مورد تهدید جدی قرار دهد.

پس از این شکست، ارتش عراق از حالت «تهاجمی» به حالت «دفاعی» تغییر روش داده، در تمام مناطق اقدام به ایجاد مواضع مستحکم پدافندی کرد و این گونه پرونده بلند پروازی های اشغال خوزستان به کلی بسته شد. حتی شهر هویزه که در تصرف نیرو های عراقی قرار داشت، آزاد شد و نیروهای عراقی از اشغال آن صرف نظر کردند.

در اواخر آبان، نیرو های دشمن، در محور بستان–سوسنگرد به غرب آبادی دهلاویه تغییر موضع دادند و مواضع پدافندی خود را به نهر عبید –که از کرخه جدا می شود– منتقل کردند.

مطابق با اطلاعیه های ستاد مشترك ارتش جمهوری اسلامی ایران، رزمندگان دلیر هواپیمایی نیروی زمینی در روز های پرالتهاب 21 تا 26 آبان 1359، در نبرد های قهرمانانه خود در منطقه سوسنگرد تلفات و خسارات فراوانی به دشمن وارد کردند.

خسارات آمادی که هواپیمایی نیروی زمینی (هوانیروز) به دشمن وارد آورد، شامل: انهدام کامل بیش از 115 دستگاه تانک، انهدام کامل بیش از 40 عراده توپِ خودکششی، ضدهوایی، کالیبر بزرگ، خمپاره انداز و کاتیوشا می شود.

از جمله دیگر تلفات وارد آمده به دشمن بعثی، کشته و زخمی شدن بیش از 650 نفر افراد ارتش متجاوز عراق بود.

این نیز برگی دیگر از دفتر زرین حماسه ایثار و مقاومت جان برکفان مجاهد ارتش جمهوری اسلامی ایران است که با نقش آفرینی ویژه غیورمردان هوانیروز برجسته شد.

منبع: مجله صف، شماره426، آبان1395

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده