هجوم رعــد آسا (بخش اول)
بازخوانی نقش هوانیروز در عملیات سوسنگرد در روز سوم، تعدادی از تانک های عراقی وارد سوسنگرد شدند و رزمندگان، مقابل آنها با سلاح های سبک و امکاناتی اندك و ناکافی به شدت مقاومت کردند. رزمندگان اسلام درحالی که مهماتی برای آنها باقی نمانده بود و ذخیره غذایی هم نداشتند و از سوی دیگر تعدادشان از چند صد نفر تجاوز نمی کرد، ارتباط تلفنی شان هم در روز سوم قطع شد.

عملیات آزادسازی سوسنگرد، پس از فرمان حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه مبنی بر اینکه «سوسنگرد تا فردا باید آزاد شود» و تدبیر و مدیریت بی بدیل مقام معظم رهبری که آن زمان عضو شورای عالی دفاع بودند، انجام شد و با رشادت های شهید چمران و پایمردی رزمندگان ارتش، سپاه و نیرو های مردمی به پیروزی رسید.

در نخستین روز های حمله عراق به ایران اسلامی، نیرو های وارد خاك جمهوری اسلامی ایران «چزابه» عراقی از مرز شده، پس از اشغال بستان به سوی سوسنگرد هجوم آوردند.

این افراد مقاومت های پراکنده مدافعان محلی و رزمندگان را درهم شکستند و با عبور از سوسنگرد به طرف حمیدیه روانه شدند. اما در حمیدیه، تانک های عراقی در گ لولای منطقه ، زمین گیر شدند. نیرو های عراقی، مجدداً در اواخر آبان 1359 به سوسنگرد از غرب و جنوب حمله و سرانجام شهر را محاصره کردند. پس از آن بود که مردم سوسنگرد به محاصره دشمن درآمده، این محاصره سه روز به طول انجامید.

در روز سوم، تعدادی از تانک های عراقی وارد سوسنگرد شدند و رزمندگان، مقابل آنها با سلاح های سبک و امکاناتی اندك و ناکافی به شدت مقاومت کردند. رزمندگان اسلام درحالی که مهماتی برای آنها باقی نمانده بود و ذخیره غذایی هم نداشتند و از سوی دیگر تعدادشان از چند صد نفر تجاوز نمی کرد، ارتباط تلفنی شان هم در روز سوم قطع شد.

این مبارزه همچنان ادامه داشت؛ تا اینکه حمله نیروهای خودی به سوی سوسنگرد آغاز و در همین زمان، تیپ 2 از لشکر92 زرهی به جبهه سوسنگرد اعزام شد. در نتیجه، حمله تیپ2 محاصره سوسنگرد شکسته شد و نیروهای ارتشی و سپاهی با همکاری نیروهای داخل شهر، اقدام به پاک سازی دشمن از شهر کردند. در این عملیات غرور آفرین، نقش ویژه هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (هوانیروز) بسیار حائز اهمیت بود.

بعد از توقف پیشروی نیروهای دشمن در جنوب غربی اهواز و عدم موفقیت آنان در ادامه پیشروی برای اشغال شهر اهواز، تلاش اصلی دشمن صرف آن شد که در غرب این شهر، محور های اهواز، حمیدیه، سوسنگرد و بستان را قطع کند و به ترتیب تقدم ابتدا حمیدیه یا سوسنگرد یا بستان را اشغال کند؛ چراکه دشمن با دستیابی به هریک از آنها به اهداف بعدی نیز می رسید.

در اواخر دهه اول مهر، نیرو های دشمن تلاش کردند حمیدیه را اشغال کنند، ولی با شکست سنگینی مواجه شدند. سپس، عراقی ها تمام تلاششان را برای اشغال سوسنگرد از طرف شمال کرخه و تپه الله اکبر به کار بردند که موفقیتی به دست نیاوردند. تا اینکه سرانجام روز 22 مهر، شهر بستان اشغال شد.

در 27 مهر نیز تپه الله اکبر مجدداً به تصرف نیرو های دشمن درآمد و سوسنگرد نیز پس از استقرار یکان های لشکر9 زرهی عراق در جنوب هویزه از سمت های مختلف مورد تهدید قرار گرفت.

بدین ترتیب، از اوایل آبان 1359 ، ارتش عراق عمده قوای خود را شامل عناصر سپاه2، 3، چهار لشکر زرهی، دو لشکر مکانیزه، تیپ10 مستقل زرهی و تیپ31 نیروی مخصوص در جبهه جنوب، از مهران تا شلمچه مستقر کرد.

این حمله در شرایطی صورت گرفت که از سوسنگرد همچنان با مقاومت جان برکفان نیروی زمینی و برادران سپاه و مردم سلحشور دفاع می شد. رزم آوران ارتشی به همراه برادران خود در سپاه و بسیج مردمی -همه و همه- دوشادوش هم به مقابله با دشمن متجاوز رژیم بعث پرداختند.

در این میان، نیروهای عراقی فشار خود را در جبهه نبرد بیشتر کردند.

دفاع همچنان ادامه داشت تا در 21 آبان، علاوه بر توپخانه دشمن، نیروی هوایی ارتش عراق نیز فعال شد. متقابلاً بالگرد های هوانیروز در جهت پاسخ به پرواز درآمده، به سوی نیروهای دشمن یورش بردند.

واکنش سریع و جانانه هوانیروز، منجر به وارد آمدن خسارات و تلفات سنگین و قابل ملاحظ های به دشمن شد.

از این تاریخ به بعد جنگ در این منطقه در اوج خود به سر می برد؛ شمار حملات افزایش پیدا کرده بود. عراق به دنبال پاسخ به پاتک هایی بود که از سوی ارتش ایران تدارك دیده شده بود. به ویژه یورش سریع هواپیمایی نیروی زمینی، تعجب دشمن را برانگیخت؛ به گونه ای که وادار به حمل های دوباره به محور های موصوف شد.

از 22 آبان، فعالیت دشمن در اطراف سوسنگرد افزایش یافت؛ بالگرد های عراقی بر فراز محور های حمیدیه-سوسنگرد به پرواز درآمده، اقدام به شناسایی کرده، مواضع پدافندی سپاه پاسداران را که در این محور مستقر بود، گلوله باران کردند. نیروی هوایی، هوانیروز و توپخانه جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی و انسجام فوق العاده خود بر میزان فعالیت هایشان در منطقه سوسنگرد افزودند.

در 23 آبان، به طور مستمر و متناوب بالگرد های هوانیروز با پرواز های خود در تمام منطقه فعال بودند و ضمن شناسایی و بازبینی محور های مختلف منطقه، وضعیت نقاط مختلف استقرار نیرو های دشمن را منعکس کردند.

بالگرد های هوانیروز با هجوم مؤثر به مواضع دشمن ضمن بالا بردن روحیه افراد خودی، تلفات سنگینی بر دشمن وارد کردند.

منبع: مجله صف، شماره426، آبان1395

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده