درمانگران رزمنده(7)
آرامش خاطر قبل از ماموریت سرتیپ 2 حبیب الله میرزابابایی سال1359 فارغ التحصيل شدم. پس از ورود به نيروي هوايي ارتش و طي كردن دورة پزشكي هوايي (بهعنوان پزشك هوايي) به يكي از پايگاههاي مهم عملياتي منتقل شدم كه مصادف با شروع جنگ تحميلي بود. حال و هواي پايگاه كاملاً جنگي بود و در هر ساعت و هر شب، از طرف هواپيماهاي دشمن مورد هجوم و از طرف تيزپروازان ما مورد دفاع قرار ميگرفت و پدافند هوايي نيز بيوقفه در حال عمليات بود.

پزشك هوايي در واقع پزشكي است كه خود را وقف پايگاه و كاركنان پروازي مي‌كند و رسيدگي به گردان‌هاي پروازي و كاركنان آن را بر عهده دارد.

در همان سال، درست قبل از رفتن به آن پايگاه ازدواج كرده بودم و در واقع ماه عسل و سال‌هاي خوش اول زندگي را در شرايط فوق و در آن پايگاه سپري كرديم. همسري كه انتخاب كردم خوشبختانه و به واقع همسري ايده‌آل بود و با توجه به اينكه ايشان هم پرستار بودند، داراي روحية بالا و انقلابي و از خانواده‌اي كاملاً مسلمان و يار و ياور من در پايگاه بودند.

به‌واقع، در آن پايگاه همه مثل يك خانواده بوديم و غم و شادي هر خانواده، غم و شادي سايرين بود. مدت چهار سال در عين حال كه جنگ بود، خاطرات زيادي را براي ما در آن پايگاه داشت؛ خاطرات شيرين دوستي با خلبانان عزيزي كه هنوز هم با بسياري از آنان رفت و آمد خانوادگي داريم و خاطرات تلخ از دست دادن و شهادت بعضي از آن عزيزان مثل شهيد سرهنگ عباس دوران كه شب قبل از شهادتش با هم بوديم را هيچ‌زمان فراموش نمي‌كنم. ايشان بدون اينكه حرفي از مأموريت فردا بزند، فقط در مورد كودك تازه به دنيا آمده‌اش، صحبت‌هايي كرد. نگراني وي بيشتر در مورد كمبود شير مادر و موقعيت جنگي و نايابي شير خشك و گرسنه ماندن نوزادش بود. در آخرين ساعات نيمه شب توانستم شير خشك تهيه كنم و به منزل‌شان ببرم. آخرين جمله‌اي كه گفت اين بود: فردا با خيال راحت كارم را انجام خواهم داد، چون مي‌دانم اين نوزاد براي مدتي گرسنه نخواهد ماند. روز بعد به مأموريت رفت و ديگر بازگشتي نداشت. در كابين عقب هواپيما نيز، منصور كاظميان بود. او كه يكي از بهترين دوستانم بود و در پايگاه فقط با او مأنوس بودم، اسير شد.

پانوشته:

 1- امير سرتيپ 2 دكتر حبيب الله ميرزا بابایي، متخصص قلب و عروق و رئیس اسبق ادارة بهداشت و درمان نيروي هوايي ارتش مي‌باشند.

منبع: درمانگران رزمنده، منتظر، رضا،1386، انتشارات ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده