شهید صیاد در کلام یاران(1)
بسم الله الرحمن الرحیم «و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا ...» سرتیپ ستاد سید ناصر حسینی آیه­ای که قرائت کردم، شهید صیادشیرازی می­خواندند و سپس وارد صحنه­های خطر می­شدند و با توکل به خدا و بدون هیچ واهمه­ای و با ریسک بالا وارد و با موفقیت هم خارج می­شدند. مقام معظم رهبری در پیامی به مناسبت شهادت این شهید بزرگوار، از ایشان با این عنوان یاد کردند: «امیر سرافراز ارتش اسلام، سرباز صدیق ، نظامی مؤمن و متعهد».

من در ادامه، خیلی سریع شخصیت این شهید را به صورت گذرا عرض می­کنم تا در ذهن­ها باقی بماند. در ابتدا این سؤال به ذهن می­آید که آیا اصرار بر تجدید سالگرد شهید سپهبد علی صیادشیرازی، صرفاً بر اساس تعصب صنفی و سازمانی است یا نه؟ این شخصیت استعداد الگو شدن برای نسل­های آینده انقلاب اسلامی را دارا می­باشد که ما به هر حال باید خودمان را برای پاسخ به این سؤال آماده کنیم و مطالبی داشته باشیم. ما صرفاً به دلیل تعصب سازمانی این کار را انجام می­دهیم یا نه؟ ویژگی دیگری در این شخصیت وجود دارد، البته همه ستاره­های دوران دفاع مقدس عزیز و بزرگوار هستند و توصیف شخصیت این شهید بزرگوار باعث انکار سایر شهدا و خدمات آنها نخواهد شد. ان­شاءالله در فرصت مناسب توفیق پیدا کنیم که ویژگی­های سایر شهدا را نیز بررسی کنیم.

برخی از ویژگی­های مدیریتی شهید صیاد را توضیح می­دهم:

۱- حساسیت نسبت به امور دینی در کلیه مراحل، با انتصاب ایشان به فرماندهی نیروی زمینی، ما حال و هوای جدید و انقلابی را در ارتش مشاهده می­کنیم. یعنی می­توان گفت که آموزه­های اسلامی با حضور ایشان نهادینه و در واقع در ارتش فراگیر شد.

۲- ایشان در حل مسائل و مشکلات روحیه­ای جستجوگر داشتند و برای آنها راه­حل پیدا کرده و آنها را حل می­کردند.

۳- بی­قراری نسبت به اهداف، یعنی جهت تحقق اهدافی که برای خود مشخص می­کردند، تلاش لازم را انجام می­دادند.

۴- دقت داشتن در امور، علی­رغم اینکه ایشان در سطح عالی ارتش مسئولیت فرماندهی را عهده دار بودند ولی نسبت به امور، دقت و کار را زیر نظر داشتند.

۵- با توکل به خدا و با شجاعت تصمیم گیری می­کردند.

فرصت­سازی

می­خواهم از فرصت هایی که شهید بزرگوار در حین، قبل و بعد از پیروزی انقلاب داشتند، بگویم. این شهید بزرگوار برای خودش ­سازی می­کردند و گاهی حتی از تهدیدات برای خود موقعیت و فرصتی را فراهم می­کردند.

در قبل از انقلاب ایشان به دلیل اینکه به زبان انگلیسی مسلط بودند به طلاب حوزه علمیه اصفهان آموزش زبان انگلیسی دادند و همین بهانه­ای شد برای اینکه شخصیت ایشان در جامعه اسلامی اصفهان و سپس در سایر مراکز دینی شناسایی شود.

سازماندهی هسته­های مبارزاتی درون ارتش قبل از پیروزی انقلاب، دستگیری توسط ضداطلاعات ارتش رژیم شاه، اگرچه این دستگیری بیش از سه روز طول نکشید، اما فرصتی شد تا ایشان یک زندانی سیاسی قبل از انقلاب هم محسوب شود. به عهده گرفتن مسئولیت حفاظت از پادگان­های ارتش به صورت داوطلبانه از سوی ایشان انجام گرفت. زمینه­سازی برای در دست گرفتن امور ارتش توسط نیروهای مؤمن و مخلص نیز با شناسایی و مطالعه از سوی شهید صیاد انجام گرفت تا ارتش از وجودشان در سال­های بعد استفاده کند.

سازماندهی انجمن اسلامی در پادگان­های ارتش اصفهان و پادگان­های سایر شهرهای ارتش با ارتباطاتی که بود انجام گرفت، تشکیل هسته اولیه نیروهای رزمی ارتش برای مقابله با تحرکات ضدانقلاب در مناطق مختلف کردستان ـ که عزیزان می­دانند حضور ایشان در کردستان داوطلبانه بود و با رشادت­هایی که در آنجا به خرج داد به عنوان فرماندهی مناطق غرب معرفی شدند ـ و در نهایت پاکسازی کردستان با تعداد عملیات­هایی که انجام گرفت در زمانی بود که ایشان فرمانده­ این عملیات­ها بودند.

در مرداد ۱۳۶۰، بعد از اینکه ایشان یک دوره­ای از کار کناره گرفتند، مجدداً با فرمان شهید رجایی[1] به کار برگشتند و فرماندهی شمال­غرب را تشکیل دادند و بعد از آن آزادسازی شهرستان­های اشنویه و بوکان، که هم زمان شد با سقوط هواپیمای سی130 و شهادت فرماندهان ارتش بعد از عملیات شکستن حصر آبادان. ایشان فرمان انتصاب خود به فرماندهی نیروی زمینی را در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ از طریق رادیو متوجه شدند.

ایشان برای مرحله بعدی مسئولیت واگذاری برنامه­ریزی و در صحنه فرماندهی نیروی زمینی در ابتدا برای پیروزی­های بزرگ فرصت­سازی کردند و با سپاه پاسداران فرماندهی مشترک تشکیل دادند. شهید صیاد به عنوان فرمانده نیروی زمینی ارتش، برای علمی کردن صحنه­های جنگ، استادان دانشکده فرماندهی و ستاد را به کار گرفتند و به واسطه آن عملیات­های موفقی مانند طریق­القدس، فتح­المبین، بیت­المقدس، رمضان، مسلم­ابن عقیل، مطلع­الفجر، محرم، والفجر مقدماتی و ۱ و۲ و۳، خیبر و بدر، والفجر۸ و والفجر۹ را فرماندهی کردند و آخرین عملیاتی که خدا به ایشان توفیق داد تا به عنوان عنصری حیاتی و مهم  فرماندهی آن را عهده­دار شوند، عملیات مرصاد بود که آخرین عملیات رزمندگان در دوران دفاع مقدس بود.

امام راحل وقتی ایشان را نماینده­ خود در شورای عالی دفاع منصوب می­کنند، در پیام خود می­فرمایند: برای فعال کردن هرچه بیشتر و بهتر قوای مسلح کشور ضرورت دارد از تجربه اشخاصی که در متن مسائل جنگ بوده­اند، استفاده هرچه بیشتر شود؛ بدین سبب سرکار سرهنگ صیادشیرازی را به این سمت به عنوان نماینده خود در شورای عالی دفاع منصوب می­نمایم.

در حکم دیگری که حضرت امام راحل برای انتصاب فرمانده جدید نیروی زمینی داشتند، از ایشان تشکر کردند: «تقدیر از زحمت­های طاقت فرسای سرهنگ صیادشیرازی که با تعهد کامل به جمهوری اسلامی در طول دفاع مقدس از هیچ­گونه خدمتی به کشور اسلامی خود، خودداری نکرده است.» این عباراتی است که از بیانات و قلم رسای حضرت امام(ره) صادر شده است.

در مرحله بعد و پس از جنگ و ارتحال حضرت امام(ره) و در ستاد کل جدید، شهید صیاد به عنوان معاون بازرسی از سوی فرمانده کل قوا منصوب شدند که اقدامات بسیار زیادی در بازرسی انجام شد. عناوین کلی: بازرسی از کلیه یگان­های نیروهای مسلح، و اعزام تیم­های بزرگ بازرسی برای آنها و تهیه سوابق ارزشمند. تلاش در جهت ارتقای آمادگی رزمی، انسجام و یکپارچگی، رفع اختلاف و پیشبرد اهداف نیروهای مسلح انجام.

اما در زمانی که ایشان جانشین رئیس ستاد کل منصوب شدند، اطلاعات زیادی نداریم؛ ولی دو نقش عمده­ای که ایشان ایجاد کردند یکی ایفای نقش اساسی در تعیین حدود فاصل ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران بود که بعد از آن همه کارها تقریباً بین نیروها روی روال افتاد و مأموریت­ها به خوبی انجام شد و دیگر اینکه تدابیر فرماندهی معظم کل قوا را به طرح­ها، دستورات عملیاتی و نظامی تبدیل کردند؛ این کارها از آن موقع با ابتکار ایشان شروع شد.

اما ابعاد مختلف شخصیت نظامی شهید صیاد بدین ترتیب است که در وهله اول ایشان یک نظامی منظم بودند و انضباط در وجود ایشان واقعاً حرف اول را می­زد. متخلق به اخلاق اسلامی؛ مُبلغ مذهبی، همچنان که یک فرمانده نظامی بودند مبلغ نیز بودند؛ آینده­نگر و رسانه­ای و تمام فعالیت ایشان یا در سخنرانی­ها یا در مصاحبه­ها مکتوب و منتشر شد. فکر می­کنم کم­نظیرترین فرد در نیروهای مسلح که در همان مدت کوتاه عمر بعد از دفاع دوران مقدس، دفاع مقدس را این­طور شفاف برای فرماندهان و مردم ترسیم کرده باشد. فرمانده و مدیری متدین، دلسوز، مخلص، کارآمد ، شجاع، عارف، متخصص و متعهد، حماسی، ولایی، محبوب و تأثیرگذار صفاتی است که در آثاری بیش از ۲۰ الی ۳۰ کتاب در مورد شهید صیادشیرازی نوشته شده است و مقالات زیادی هم در مورد ایشان منتشر شده است که تمام صفات شهید شیرازی در آن توصیف و بیان شده است.

در یک جمله شهید صیاد را می­توان این­گونه توصیف کرد: شهید صیادشیرازی را می­توان شخصیتی اثرگذار در پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس در حوزه­های نظامی و دفاعی دانست. برای شادی روح شهدای دفاع مقدس به ویژه امیر سپهبد علی صیادشیرازی صلوات و فاتحه­ای قرائت بفرمایید. با تشکر از حوصله دوستان.

 

منبع: شهید صیاد در کلام یاران، هادقی، محمود، 1394، ایران سبز، تهران

 


[1]. نخست وزیر وقت.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده