پرسش و پاسخ هفته
شهید سپهبد علی صیادشیرازی چگونه به شهادت رسید و علت ترور ایشان چه بود؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

شهید صیادشیرازی افسری مؤمن، انقلابی، ولایی، لایق، بسیار باهوش و خودساخته بود. در ابتدای انقلاب اسلامی ایشان جوانی بود با حدود 34 سال سن و درجه سروانی در ارتش. باتوجه به التهاباتی که در منطقه غرب کشور اتفاق افتاد، داوطلبانه به غرب کشور رفت و با رشادت­هایی که از خود نشان داد، بعد از مدت کوتاهی به عنوان فرمانده منطقه عملیاتی غرب معرفی شد.

بعد از سقوط هواپیمای سی130 در مهرماه سال 1360 و شهادت جمعی از فرماندهان، ایشان از طرف حضرت امام(ره) به عنوان فرمانده نیروی زمینی ارتش منصوب شدند. این انتصاب در زمانی انجام شد که درجه اصلی ایشان سرگرد بود.

در مدت پنج سال فرماندهی شهید صیادشیرازی در نیروی زمینی، تحولات اساسی و بنیادی زیادی در نیرو اتفاق افتاد. همین­طور تحولات اساسی در روند جنگ ایجاد شد. ایشـان عملیـات­­های بـزرگ طریـق­القدس، فتـح­المبین و بیت­المقـدس و کلاً    عملیات­هایی که برای دفع تجاوز دشمن انجام گرفت را فرماندهی کردند. در سال 1365 از نیروی زمینی جدا و به عنوان نماینده حضرت امام(ره) در شورای عالی دفاع معرفی شدند و در سال­های بعد هم به عنوان معاون بازرسی ستاد کل فرماندهی کل قوا و جانشین ستاد کل انجام وظیفه می­کردند.

سرانجام ایشان در 21 فروردین­ماه 1378 توسط دو نفر از منافقین که در لباس رفتگر درآمده بودند، در درب منزل و در مقابل چشم فرزندش با پنج گلوله تیر که سه گلوله به سر و دو گلوله به گردن و شانه ایشان اصابت می­کند در دم به شهادت می‌رسند. بعد از این حادثه گروهک منافقین بلافاصله ترور ایشان را بر عهده می­گیرد و اعلام می­کند چون ایشان از مهره­های نظام و از مسئولین نظام بوده­اند، ترور شدند. بعد هم مراسم جشن می­گیرند و در رسانه­های خودشان هم پخش می­کنند. البته شهید صیادشیرازی هم در کردستان و هم در جنگ تحمیلی به خصوص در عملیات مرصاد ضربه مهلکی به این گروهک وارد کرده بود و درواقع انتقام عملیات مرصاد و هشت سال دفاع مقدس را از ایشان گرفتند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده