خاطرات سرتیپ دوم غلامحسین دربندی(47)
اولین اقدام ها بعد از فرماندهی شهید دربارۀ این برهه از زندگی پربرکتش این گونه گفته است: «وقتی به جنوب رفتم، دیدم قرارگاه مقدّم نیروی زمینی در عمق40 متری زمین در شهر دزفول قرار دارد. به عنوان اولین اقدام، به شهید بزرگوار سیدمسعود منفرد نیاکی فرمانده وقت لشکر92 اهواز گفتم: این قرارگاه باید در مدت ۴۸ ساعت به اهواز - یعنی نزدیک ترین نقطه به جبهه - منتقل شود. گفتند: این کار امکان ندارد. اما اصرار کردم و ۴۸ ساعت بعد سرلشکرشهید منفرد نیاکی اعلام کرد: قرارگاه به اهواز منتقل شده است و منتظر بازدید شما هستیم...

 دومین کارم این بود که قرارگاه مشترکی با برادران سپاه ایجاد کنیم؛ این قرارگاه به نام «قرارگاه کربلا» ایجاد شد و آغاز به کار کرد.

به این ترتیب شهید صیاد شیرازی، «پایه گذار وحدت» میان نیروی های ارتش وسپاه شد. ایشان در نماز جمعه اعلام کرد که شعار«ارتشی، سپاهی، دو لشگر الهی» درست نیست و از این به بعد بگوید: «ارتشی، سپاهی، یک لشگر الهي .»

عملیات طریق القدس اولین عملیاتی بود که پس از فرماندهی او انجام شد؛

وحدت نیروها در این عملیات به خوبی جواب داد و این عملیات با موفقیت به آزادسازی شهر بستان و هفتاد روستای کشورمان در دشت آزادگان منجر شد.

طراحی و اجرای این عملیات بسیار مهم، که با هوش سرشار شهید صیاد شیرازی انجام شد، کمر ارتش بعث را شکست و موجب گردید در بین نیروهای بعثی رخنه ای بزرگ ایجاد شود.

منبع : دکتر بدو، منتظر، رضا، 1393، عماد‌فردا، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده