خاطرات سرتیپ دوم غلامحسین دربندی(46)
شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی وقتی صدام به رجوی تبریک گفت براساس نامه ای که از سازمان استخبارات (سازمان اطلاعات) عراق به دست ما رسیده است، یک روز بعد از شهادت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، «صدام» در تماس تلفی، از «مسعود رجویی» خائن تشکر کرد و با خوشحالی به او تبریک گفت که توانسته است این افسر ایرانی را ترور کند. در آن نامه به نقل از صدام آمده است که پروندۀ این افسر ایرانی تا امروز روی میز من باز بود و امروز با تروراو، آن را بستم.

شاید مفهوم حرف های صدام این باشد که این افسر ایرانی، همۀ آرزوهای من را برباد داد و نقشه های مرا نقش برآب کرد. او حتی در یکی از جلسه های ستاد ارتش عراق گفته بود: «باید از فرماندهان جوان و جسوری مانند صیاد شیرازی در هر جنگی ترسید.»

 این گفته های صدام نشان داد که با وجود گذشت سال ها پس از جنگ تحمیلی، دشمن کینه جو هم چنان به دنبال صیاد بود تا انتقام خود را از او بگیرد.

اقدام دشمنان در ترور شهید صیاد شیرازی تأیید کنندۀ آن بود که او توانسته بود. در طول دفاع مقدس ضربه های سهمگینی بر پیکر ارتش بعث عراق و استکبار جهانی وارد کند. صیاد در کنار همۀ ویژگی های معنوی اش، نبوغ و دانش نظامی فوق العاده ای داشت که باعث می شد در صحنۀ کارزار بتواند اقدامات نظامی را به خوبی طراحی، و فرماندهان و نیروها را سازماندهی کند. این شهید بزرگوار، زمانی فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برعهده گرفت که کشور در سخت ترین شرایط به سرمی برد؛ دشمن بعثی بخش های از پنج استان ایران را با مساحتی بیش از ۱۵۰۰۰ کیلومترمربع تصرف کرده بود. پس از ساتحۀ سقوط هواپیمای130-cدر هفتم مهرسال1360 ، که حامل تعدادی از مجروحان جنگ تحمیلی و برخی فرماندهان نظامی کشورمان از جمله سرلشکر «ولی الله فلاحی» ، جانشين رئيس ستاد مشترک بود، حضرت امام خمینی (ره) بلافاصله شهید صیاد شیرازی را به سمت فرمانده نیروی زمینی ارتش منصوب کردند.

شهید صیاد در مورد این انتصاب گفته است:

«هنگامی که امام خمینی مرا به فرماندهی نیروی زمینی منصوب کردند، در جبهه های غرب مشغول آزادسازی مناطق بودم که استکبار سعی داشت درآن مناطق آشوب ایجاد کند. روزی که حکم حضرت امام اعلام شد، در بلندای یکی از ارتفاعات غرب مشغول شناسایی شهر بوکان بودم؛ زیرا قرار بود بعدازظهر آن روز، طی عملیاتی بوکان را آزاد کنیم. برخی از همرزمان به من تبریک می گفتند. من به آنها گفتم هنوز که عملیات انجام نشده است؛ ولی آنها گفتند الان در اخبار رادیو اعلام شد که امام خمینی شما را به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب کرده اند. یک لحظه بدنم لرزید و فکر کردم، آیا  می توانم از عهدۀ این مسئولیت سنگین برآیم؟ بلافاصله به سجده افتادم و از خداوند متعال طلب استمداد کردم.»

صیاد انسان بزرگی بود و انسان های بزرگ این گونه اند؛ حب ریاست ندارند و از مسئولیت هایی که به آنها اعطا می شود، خوش حال نمی گردند؛ بلکه نگران می شوند که آیا می توانند به وظایف خود عمل کنند؟ در حقیقت شهید صیاد شیرازی فرمانده ارتشی بود که باید بخش های تصرف شده از پنج استان کشور را در سخت ترین شرایط روحی و نظامی آزاد می کرد.

منبع : دکتر بدو، منتظر، رضا، 1393، عماد‌فردا، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده