خاطرات سرتیپ دوم غلامحسین دربندی(44)
«خاطراتی از علما و فرماندهان» علامه حسن زادۀ آملی در مجلس شهدا در جادۀ هراز، نرسیده به شهر آمل، روستای «نیاک» قرار دارد. هر سال یادوارۀ شهدای این روستا با شکوه خاصی برگزار می شود. بسیار عجیب است که این روستا34 شهید دارد که همگی سید، و از اولاد و ذریۀ حضرت زهرا (سلام الله علیها) هستند.

یکی از این شهدا، شهید سرلشگر سید مسعود منفرد نیاکی، فرمانده قرارگاه عملیاتی جنوب و فرمانده لشگر92 زرهی خوزستان است. شهید دیگر، خلبان هوانیروز، شهید سرلشگر سید حسن سجادی نیاکی است که نحوۀ شهادت تکان دهندۀ او را تعریف کردم.

من در مراسم یادوارۀ شهدای نیاک، مشغول صحبت و ذکر خاطره بودم، که اعلام کردند عارف عالی قدر «علامه حسن زادۀ آملی» تشریف آورده اند. ناگهان دیدم که همۀ افراد حاضر در مجلس بلند شدند، با عجله برای استقبال از ایشان به بیرون رفتند و با شور و حرارتی وصف ناشدنی، معظم له را به داخل حسینیۀ نیاک آوردند.

ایشان از روستای مجاور به نام روستای «ایرا» آمده بودند. امام جمعۀ آمل به ایشان خیر مقدم گفت و تقاضا کرد که سخن رانی بفرمایند؛ اما علامۀ بزرگوار با سادگی و تواضع تمام فرمودند: «من لایق نیستم در مجلس شهدا صحبت کنم. بگویید دوستان این شهدا، خاطرات خود را بگویند.»

علامه حسن زاده با حضور در مجلس شهدا و این رفتار مخلصانۀ خود، درس بزرگی از اهمیت زنده نگاه داشتن یاد و خاطرۀ شهدا و تکریم خانواده های آنان به همه دادند.

منبع : دکتر بدو، منتظر، رضا، 1393، عماد‌فردا، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده