پرسش و پاسخ هفته
نقش شهید مصطفی چمران، که از فرماندهان جنگ­های نامنظم بودند، را بیان کنید. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

دکتر مصطفی چمران، دکترا در مهندسی فیزیک پلاسما از دانشگاه برکلی کالیفرنیا بودند و شاگرد اول دانشگاه تهران در رشته ترمودینامیک. ایشان در دانشگاه برکلی که معروف­ترین و معظم­ترین دانشگاه‌هاي جهان است، پژوهش‌يار فیزیک بودند، یعنی حداقل ده­ها دانشمند فیزیک جهانی زیر دست ایشان آموزش ديده‌اند. دکتر چمران به خاطر عضویت در انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در امریکا و فعالیت­های سیاسی بازگشتش به ایران مقدور نبود. لذا پس از یک ­دوره حضور در مصر به جنوب لبنان رفتند. ایشان اعتقاد داشتند که علت عقب­افتادگی مسلمانان، عقب­افتادگی علمی­شان می­باشد. لذا در جنوب لبنان و در خدمت امام موسی صدر مدرسه­ای به نام مدرسه صنعتی جبل عامل ایجاد کردند و جنبش امل را بنیان گذاشتند و شروع به آموزش جوانان لبنانی نمودند.

دکتر چمران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران برگشتند و در مشاغل مختلفی ازجمله وزیر دفاع خدمت کردند. در ماجراها و درگیری­های مختلف اول انقلاب شخصاً در صحنه­ها حضور پیدا می­کردند. با حمله عراق به ایران گروهی از کارکنان نیرومخصوص و یگان ویژه هوابرد نیروی زمینی و داوطلبانی از نیروی هوایی و دریایی ارتش را با تعدادی از نیروهای مردمی خاص که خودشان انتخاب کرده بودند، گروهی 400-300 نفری را سازمان­دهی کردند. این گروه ـ به نام گروه جنگ­های نامنظم دکتر چمران ـ در منطقه میانی خوزستان، در منطقه سوسنگرد با نیروهای عراقی می­جنگید. ایشان دوبار مجروح شدند، حتی یک بار در حالی که تیر خورده بودند جلوی یک کامیون عراقی را گرفته و راننده­اش را اسیر می­کنند و خودش پشت فرمان خودرو قرار گرفته و به بیمارستان اهواز می­روند.

در 31 خرداد سال1360 سرگرد پیاده رستمی از نیروی زمینی ارتش، جانشین عملیاتی شهید چمران در دهلاویه به شهادت می­رسد و دکتر چمران که برای معرفی جانشین ایشان (سروان مقدم) ـ که او هم جمعی[1] نیروی زمینی بود ـ به دهلاویه رفته بودند، در اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت می­رسند.

به هر حال در دفاع مقدس اقشار مختلف مردم در موقعیت­های متفاوت از افراد دانشمندی نظیر دکتر چمران تا دانشجویان، دانش­آموزان، روحانیون، کسبه، کارمندان، کشاورزان و… حضور داشته­اند و به عنوان یک تکلیف دینی و ملی از کیان این مملکت دفاع کردند.

 


[1] . در اصطلاح نظامی به معنای: یکی از اعضای.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده