تیپ37 در عملیات فتح المبین
خلبان بالگرد در مسيررفت و برگشت ما با مهارتي خاص بطور سينه مال و در ارتفاع بسيار كمي از سطح زمين پرواز ميكرد. با مشاهده زمين از پنجره بالگرد مسيري را كه تيپ37 زرهي بايد طي ميكرد تا به قرارگاه فرماندهي قدس تغيير مكان دهد، برايم قابل شناسايي بود. عزيمت تيپ37 زرهي از اين مسير به قرارگاه قدس حداقل 24 ساعت به طول ميانجاميد، چراكه گردان هاي تانك و مكانيزه از پل بالارود تا محل ماموريت بايد تانك ها بر روي شني حركت ميكردند.

بخش چهارم: احضار فرمانده تيپ به قرارگاه كربلا

 

فرماندهي قرارگاه كربلا در ساعت1500 مورخه 3/1/1361 طي پيامي فرماندهي تيپ37 را به قرارگاه احضار نمود.

با دريافت پيام فوراً به سوي قرارگاه فرماندهي كربلا عزيمت و رأس ساعت 1600 روز 3/1/1361 به قرارگاه فرماندهي كربلا وارد شدم‌. به محض رسيدن و پياده شدن از خودرو مشاهده كردم كه جناب سرهنگ علي صياد شيرازي، فرماندهي محترم نيروي زميني در آن زمان، جناب سرهنگ موسوي قويدل، رئيس ركن سوم قرارگاه مقدم نزاجا، جناب سرهنگ مفيد، مدير اطلاعات نيروي زميني، جناب سرهنگ جمشيد منظوري از مشاوران فرمانده نيروي زميني، جناب سرهنگ حسام هاشمي از مشاوران فرمانده نيروي زميني و جناب سرگرد غلام رضا آذربون، مشاور فرمانده نيروي زميني در كنار يك فروند بالگرد آماده هستند.

پس از اداي احترام نظامي، فرماندهي محترم نيروي زميني با ابراز لطف و محبت و خسته نباشيد نسبت به اينجانب وضعيت حركت و موقعيت ستون راهپيمايي نيروهاي تيپ37 زرهي را جويا شدند، كه به ايشان گزارش كردم:« با وجودي‌كه ستون راهپيمايي تيپ37 زرهي در طول مسير در سه نوبت مورد حمله شكاري بمب افكن هاي دشمن قرارگرفت، امابه لطف پروردگار و همت رزمندگان دلاور تيپ37 زرهي در پدافند عامل هوايي هيچ گونه آسيبي وارد نشد». سپس فرمودند سوار شويد.

 

پرواز از قرارگاه كربلا به سوي قرارگاه قدس

ساعت 1620 مورخ 3/1/1361 تمام افراد مذكور همراه با فرماندهي محترم نيروي زميني بر فراز پادگان دو كوهه و جاده انديمشك به طرف پل بالارود و از مسير آبدانان به سوي محل استقرار قرارگاه فرماندهي قدس كه در شمال شرقي عين خوش استقرار يافته بود، پرواز كرديم. با رسيدن بالگرد بر فراز قرارگاه قدس و در حالي‌كه خلبان در پي پيدايش پد[1] بود ناگهان يك فروند شكاري بمب افكن دشمن، محل قرارگاه قدس را بمباران كرد كه در اثر دود و گرد و خاك ناشي از اين بمباران، خلبان بالگرد قادر به پيدا کردن محل فرود نبود و ناچار اقدام به مانور كردن در ارتفاع پايين بر فراز منطقه قرارگاه قدس نمود‌، تا پس از بر طرف شدن گرد و خاك و مشاهده محل فرود، بالگرد را بنشاند كه يك فروند شكاري بمب افكن ديگر دشمن در ارتفاع خيلي پايين پيدا شد و با ديدن بالگرد حامل فرماندهي نيروي زميني و همراهان چندين مرتبه شيرجه و بالگرد را مورد شليك قرار داد كه البته موفق نگرديد و ناگزير بمب هاي خود را در اطراف قرارگاه قدس به زمين فرو ريخت و منطقه را ترك نمود. پس از مدتي بالگرد به زمين فرود آمد و طي نشستي خيلي كوتاه فرماندهي محترم نيروي زميني خطاب به جناب سرهنگ امرالله شهبازي فرمانده قرارگاه قدس فرمودند: « از اين لحظه ساعت 1700 روز 3/1/1361 تيپ37 زرهي در كنترل عملياتي قرارگاه قدس قرار مي‌گيرد و تلاش كنيد تا با وارد عمل كردن تيپ37 در منطقه عمومي عين خوش از محاصره تيپ84 پياده خرم‌آباد و تيپ14 امام حسين(ع) جلوگيري و فشار نيروهاي دشمن را درهم شكسته و به پيشروي به سوي غرب امامزاده عباس و جاده دچه به ابوغريب ادامه دهيد. لازم به ذكر است كه درگيري نيروهاي تابعه قرارگاه هاي چهار گانه با نيروهاي دشمن و تبادل آتش هاي زميني و هوايي به اوج خود رسيده بود و بالگرد ناچار به دور زدن اين مسير طولاني خارج از صحنة درگيري در رفت و برگشت به قرارگاه قدس بود.

 

تشريح عمليات توسط فرمانده قرارگاه قدس

در نشستي كوتاه مدت در پاسگاه تاكتيكي قرارگاه قدس جناب سرهنگ امرالله شهبازي، فرمانده قرارگاه قدس، گزارشي از نبرد نيروهاي تابعه اين قرارگاه كه از ساعت 2130 مورخ 1/1/1361 با نيروهاي دشمن آغاز شد، مطرح نموده و نگراني خود را از درگيري شديد واحدهاي مستقر در عين خوش كه عبارت از تيپ 84 پياده خرم‌آباد به فرماندهي جناب سرهنگ بيرانوند و تيپ 14 امام حسين(ع) از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بود، ابراز و اظهار داشتند، كه با وجود تلاش چشمگير و قابل ستايش نيروهاي مذكور در عين خوش، قرائن و شواهد، حاكي از اين است‌كه دشمن با افزايش لحظه به لحظه نيرو در منطقة عين‌خوش قصد انهدام، محاصره و يا به اسارت در‌آوردن نيروهاي درگير در منطقه عين‌خوش را دارد و در صورت شكست نيروهاي خودي در عين‌خوش نيروهاي دشمن از درگيري در اين محل رهايي يافته و احتمال تهاجم دوبارة نيروهاي دشمن از محور عين‌خوش به امامزاده عباس دور از انتظار نيست، بنابراين از فرماندهي محترم نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران استدعا دارد يك واحد زبده زرهي در كنترل عملياتي قرارگاه قدس قراردهند تا بتوان با تقويت نيروهاي درگير در عين خوش حملات و فشارهاي بي‌امان دشمن را خنثي و زمينه را براي تك نيروهاي خودي به مواضع و محل استقرار نيروهاي دشمن فراهم کند.

 

رهنمودهاي فرماندهي نيروي زميني

جناب سرهنگ صياد شيرازي پس‌از قرائت دعاي فرج فرمودند: « نگران نباشيد، تمامي نيروهاي رزمنده جمهوري اسلامي ايران در سرتاسر منطقه عملياتي فتح‌المبين با انهدام نيروهاي پوششي و مقدم دشمن در حال پيشروي به عمق مواضع آنها هستند و نيروهاي دشمن هرچند با فرار و عقب‌نشيني و استقرار در مواضع ديگر در قبال پيشروي نيروهاي ما اقدام به پدافند نمايند. قادر به سدكردن و يا كند كردن پيشروي نيروهاي ما نخواهند بود و رزمندگان ما تا انهدام آخرين نفرات و تجهيزات دشمن و خروج او از خاك مقدس جمهوري اسلامي ايران، عمليات فتح‌المبين را ادامه مي‌دهند.»

ايشان در ادامه فرمودند: تيپ مستقل 37 زرهي كه يكي از نيروهاي زبده مي باشد از اين لحظه در كنترل عملياتي قرارگاه قدس قرار مي‌گيرد و اميدوارم قرارگاه فرماندهي قدس با استفاده از تيپ 37 زرهي و تقويت نيروهايش، زمينه انهدام و عقب راندن نيروهاي دشمن در منطقه عمومي عين خوش را با طرح‌ريزي و كاربرد منطقي فراهم نموده. و تيپ37 زرهي بايستي هرچه سريع‌تر از پاي پل نادري، انديمشك، پل بالارود و از محور آبدانان به قرارگاه قدس تغيير مكان و نتيجه را گزارش کند.

 

بازگشت از قرارگاه قدس به قرارگاه كربلا

خلبان بالگرد در مسيررفت و برگشت ما با مهارتي خاص بطور   سينه مال و در ارتفاع بسيار كمي از سطح زمين پرواز مي‌كرد. با مشاهده زمين از پنجره بالگرد مسيري را كه تيپ37 زرهي بايد طي مي‌كرد تا به قرارگاه فرماندهي قدس تغيير مكان دهد، برايم قابل شناسايي بود. عزيمت تيپ37 زرهي از اين مسير به قرارگاه قدس حداقل 24 ساعت به طول مي‌انجاميد، چرا‌كه گردان هاي تانك و مكانيزه از پل بالارود تا محل ماموريت بايد تانك ها بر روي شني حركت مي‌كردند. در چنين حالتي تعدادي از تانك ها و نفربرها دچار نقص فني و در خط تعميرات قرار مي‌گرفتند. در چنين صورتي اجراي بموقع ماموريت رزمي تيپ37 زرهي بعنوان احتياط غير ممكن بود.

در تمام مدت رفت و برگشت دغدغه و نگراني من بعنوان فرمانده اين بود كه، نحوه كاربرد به موقع تيپ 37 زرهي و اينكه تيپ37 زرهي چگونه بايد باشد و اينكه در عمليات فتح‌المبين چگونه وارد صحنه جنگ شويم تا بتوانيم سرفرازانه نقش مؤثر و كارساز خود را در عمليات ايفا نماييم.

پس از بازگشت به قرارگاه فرماندهي كربلا و پياده شدن از بالگرد و حضور در اتاق جنگ و نشستن در كنار نقشه وضعيت منطقه شرح مختصري از درگيري نيروهاي خودي و دشمن، وضعيت كلي منطقه عمليات توسط معاونين عمليات و اطلاعات نزاجا و با نويد خبر پيشروي نيروهاي خودي در اكثر مناطق عملياتي به عمق مواضع دشمن، مقاومت سرسختانه در جلوگيري از پيشروي نيروهاي خودي، افزايش استعداد رزمي نيروهاي دشمن، فعاليت بيش از حد بمباران هوايي و توپخانه‌هاي دشمن و چگونگي فعاليت نيروهاي زرهي متجاوز را شرح مي‌دادند. در اين ميان از جناب سرهنگ موسوي قويدل رئيس ركن سوم قرارگاه مقدم نزاجا سوال كردم كه هم اكنون از پاي پل نادري به سه راهي قهوه خانه و از همين محور تا امامزاده عباس نيروهاي دشمن تا كجا عقب نشيني كرده و لجمن (لبه جلوئي منطقه نبرد) در چه مختصاتي است؟

جناب سرهنگ موسوي قويدل در پاسخ گفتند: هم اكنون خط مقدم نيروهاي خودي در تپه‌هاي علي گره زد است. با شنيدن اين جواب راه‌كار استفاده به موقع و مؤثر از تيپ37زرهي بعنوان احتياط قرارگاه كربلا را به فرماندهي محترم نزاجا پيشنهاد كردم. فرمودند چه راه كاري را پيشنهاد مي‌كنيد. عرض كردم تيپ37 زرهي در پاي پل‌نادري به صورت محمول آماده اجراي ماموريت است. چنانچه موافقت فرماييد در كمترين زمان ممكن تيپ37 زرهي از پاي پل نادري به سه راهي قهوه خانه و تپه‌هاي علي گره زد تغيير مكان دهد و با عبور از خط مقدم نيروهاي خودي و پيشروي به سوي امامزاده عباس، تمامي معادلات و آرايش نيروهاي دشمن را در هم ريخته و با حضور تيپ37 زرهي در منطقه دشت عباس نيروهاي درگير با قرارگاه قدس بويژه درعين خوش را متوجه حضور تيپ37 زرهي در امامزاده عباس نمائيم در اين صورت خود به خود از فشار نيروهاي دشمن به تيپ‌هاي84 پياده خرم‌آباد و 14 امام حسين(ع) كاسته خواهد شد. با ابراز اين پيشنهاد، فرماندهي محترم نزاجا با تبسمي رضايت‌‌بخش فرمودند كه با اين راهكار موافقيم. به معاونت عمليات نزاجا نيز فرمودند: تيپ37 زرهي را به همين نحو وارد عمل نماييد. متعاقب آن فرمودند: فوراً دو دستگاه خودرو آماده كنيد، تا همگي به قرارگاه فرماندهي نصر رفته و پس از اقامه نماز مغرب و عشا و انجام هماهنگـي‌هاي لازم، ‌‌‌تيپ37 زرهي را براي عبور از خط مقدم و پيشروي به سوي غرب در كنترل عملياتي قرارگاه نصر قرارگيرد.

 

 

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

 


1-  محل فرود بالگرد

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده