پرسش و پاسخ هفته
نقش حضرت امام خمینی(ره) و نظارت ایشان در هشت سال دفاع مقدس چه بود؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

امام، رهبر انقلاب و فرمانده کل قوا بودند. قدرت اراده و صلابت حضرت امام که ناشی از توکل و اعتقاد ایشان به خداوند بزرگ بود، حمایت و پافشاری ایشان در طرفداری از حق و مواضع بر حق جمهوری اسلامی ایران، روحیه تزلزل­ناپذیر و سازش­ناپذیری ایشان چنان اطمینانی را در رزمندگان اسلام و مردم ما پدید می­آورد که با بالاترین قدرت و قوت به هدف­هایی که برایشان تعیین شده بود، می­اندیشیدند و برای رسیدن به آن با همه توان تلاش و مجاهدت می­کردند.

اصولاً یک رزمنده وقتی که به عقبه خود اطمینان داشته باشد و وقتی که به فرمانده خود اعتماد کند و او را قبول داشته باشد، قدرت و توانایی­اش چندین برابر می­شود. اتفاقاتی در جنگ تحمیلی رخ می­داد که همه را متعجب می­کرد و باعث شگفتی کارشناسان می­شد. این روحیه معنوی و شهادت­طلبی، همه از اندیشه­های حضرت امام(ره) سرشار شده بود که نشأت گرفته از آموزه­های ناب اسلام محمدی(ص) است و مردم از ایشان یاد گرفته بودند.

در هنگامه تجاوز غافلگیرانه عراق و در آن هجمه سنگین بحران­های داخلی و فشارهای خارجی، حضرت امام(ره) با خونسردی و خویشتن­داری چشمگیر و اعتماد به نفس غیرقابل تصوری که شاخص­ترین صفت یک فرمانده عالی نظامی است، الگوی بسیار باارزشی برای همه فرماندهان و مسئولین کشوری شدند و موجب آرامش روانی در سطوح مختلف جامعه گردیدند و از هیجان و بهم­ریختگی جلوگیری کردند. امام راحل با بیان راهبرد نظامی ایران در قبال تجاوز عراق فرمودند: «جنگ ما یک جنگ دفاعی است، جنگ دفاعی یک تکلیف است و دفاع یک حرکت عقلانی است».

با این بیان ماهیت جنگ تحمیلی را روشن فرمودند که جنگ ما یک جنگ عقیدتی و سیاسی است، نه  ادعای به ظاهر ارضی عراق.

امام(ره) شخصیتی داشتند که همه به معنای واقعی شیفته ایشان بودند و او را تالی­تلو معصوم و نایب امام زمان می­دانستند و از ایشان اطاعت می­کردند. قدرت نفوذ معنوی امام(ره) به قدری بود که وقتی می­گفتند جبهه­ها را پر کنید، آن­قدر مردم مراجعه می­کردند که فرماندهان مجبور می­شدند اعلام کنند دیگر نیرو کافی است و مراجعه نکنند. لذا عظمت و قدرت رزمندگان در سایه اتفاق و اتحاد و اندیشه­های ناب اسلامی حضرت امام(ره) بود. آنها طالب شهادت بودند، جوانان ما عاشق شهادت بودند و همین نهراسیدن از مرگ بزرگترین قدرت را برای کشور فراهم کرده بود. در هر صورت نقش رهبری و فرماندهی حضرت امام در دمیدن روح ایمان، ایجاد وحدت ملی، شجاعت در اخذ تصمیم که ناشی از توکل به خدا بود، به مراتب گسترده­تر از آن است که در این مجال کم بتوان در مورد آن صحبت کرد و لذا به همین چند نکته گفته­شده بسنده می­شود و در خاتمه یادآوری می­گردد راهبرد دفاع در جهت آرمان­ها و منافع ملی توسط حضرتش ارائه می­شد و اداره صحنه عملیات با قبول و تصویب طرح­ها در همه ابعاد توسط ایشان معمول می­گردید.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده