اهداف تهاجم پیش دستانۀ نیروی هوایی عراق درآغاز جنگ تحمیلی
"ژنرال غلوان العبوسی" ادامه میدهد که نیروی هوایی ایران توان حمله پیش دستانه به عراق و انهدام سامانه های دفاعی ما را داشت و چنانچه این عملیات از سوی ایران صورت گرفته بود، موجب شکست عراق و عدم حمله سراسری به ایران می شد.

در خصوص حمله پیش دستانه دشمن، سرلشکر "غلوان العبوسی" از فرماندهان عالی نیروی هوایی عراق (که علاوه بر فرماندهی گروه های هوایی پایگاه کرکوک، شخصاً در پرواز های آن روز نیز حضور داشته است)، می گوید: " از ماه ها قبل تمرین های منظم به منظور تهاجم پیش دستانه و بمباران پایگاه های هوایی ایران در قالب عملیات آموزشی صورت می گرفت، تا این که در20 سپتامبر (29 شهریور) طرح مربوط به نیروی هوایی و جزئیات عملیات حمله به پایگاه های ایران ظاهراً به صورت مانوری و آموزشی ابلاغ گردید.

این طرح دارای یک ایراد بزرگ به این صورت بود که در مسیر حمله به پایگاه های ایران، خلبانان هواپیماهای بمب افکن لاجرم از روی برخی شهر های بزرگ می گذشتند که این باعث لو رفتن دسته های پروازی پیش از رسیدن روی هدف و هوشیاری سامانه پدافندی ایران می باشد.

در این خصوص من شخصاً مراتب را در قالب طرح پیشنهادی به سرلشکر (افسر) عراقی به نام "حلدون" که فرمانده پایگاه بود، ارائه کردم و او هم مراتب را فوراً به وسیله پیک ویژه هوایی به ستاد نیروی هوایی در بغداد فرستاد. پس از بررسی، پیشنهادم پذیرفته شد و اقدام های اصلاحی مورد ملاحظه قرار گرفت و براساس آن نقشه ها اصلاح و مسیر جدید تصویب و سریعاً به پایگاه ابلاغ گردید. تا اینکه دو روز بعد، یعنی در 22سپتامبر (31 شهریور) هنگامی که هواپیما های خویش را برای مأموریت به ظاهر تمرینی ولی با مهمات حقیقی مسلح کرده و در ابتدای باند پروازی مستقر و آماده بودیم، با ناباوری دستور پرواز به سوی ایران داده شد و خلبانان متوجه شدند که درگیر یک مأموریت رزمی و حقیقی برای حمله به اهداف تعیین گشته در پایگاه های ایران شده اند.

"ژنرال غلوان العبوسی" ادامه میدهد که نیروی هوایی ایران توان حمله پیش دستانه به عراق و انهدام سامانه های دفاعی ما را داشت و چنانچه این عملیات از سوی ایران صورت گرفته بود، موجب شکست عراق و عدم حمله سراسری به ایران می شد.

بنانبراین، همان گونه که قبلا تاکید گردید؛ اغلب نظریه پردازان نظامیِ جهان، در آن مقطع انتظار یک پیروزی برق آسا را برای ارتش عراق رقم زده بودند. به همین منظور نیروی هوایی این کشور آخرین روز از شهریور1359 عملیات پیشدستانه هواییِ خود را به15 پایگاه، ایستگاه رادار هوایی و برخی فرودگاه های ایران آغاز نمود. (با این که همچون نیروی هوایی رژیم صهیونیستی در جنگ اعراب-اسرائیل در سال1967 میلادی، جنگنده های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را روی زمین نابود ساخته و نیروی هوایی ایران را فلج سازد).

ترجمه کامل اعلامیه شماره(1) صادر شده از سرفرماندهی نیروهای مسلح عراق، در انتهای این متن آورده شده است.

در راستای اعلامیه مدنظر فرماندهان ارتش بعثی عراق در طراحی تجاوز هوایی سراسری به یگان های عملیاتی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با استفاده از زمان گرینویچ، حملات هوایی خویش را به گونه ای برنامه ریزی کرده بودند که زمان هدف و رها ساختن بمب ها ، همگی ساعت1400 به وقت ایران، یعنی لحظه پایان خدمت رسمی اداری و تعویض نوبتکاری یگان های عملیاتی و نگهداری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران باشد. از این روی، وقتی کارکنان نیروی هوایی در حال ترک محل خدمت خویش بودند، با حمله ناجوانمردانه هواپیماهای متجاوز عراق و بمباران پایگاه ها مواجه گشتند.

البته سامانه بمب های هواپیماهای عراقی به گونه ای بود که برای ایجاد تأخیر و رهایی هواپیماهای بمب افکن از ترکش بمب ها، ابتدا چتری که روی بمب ها تعبیه شده بود، باز می شد. به همین خاطر افرادی که از کارکرد این سامانۀ تأخیری اطلاع دقیقی نداشتند، با مشاهده تعداد زیادی چتر، ابتدا گمان کردند که عراق در حال پیاده کردن چترباز در پایگاه است، اما لحظاتی بعد صدای انفجار مهیب بمب ها همگان را از تجاوز عراق آگاه ساخته و برخی را متحیر یا شوکه نمود و… .

متن اعلامیه شماره(1)ارتش عراق

به نام خداوند بخشنده مهربان

با توجه به سلاح های پیشرفته ای که در اختیار داریم و با تصویب مجلس اعلای عراق نظر به این که در این روزها استمرار حملات نیرو های مسلّح ایرانی زیاد شده است و با بکارگیری تجهیزات نظامی علیه اهداف حیاتی و نظامی و شهری ما و… اقدام می کنند. نیروی هوایی ما در ساعت1200 امروز22 ایلول1980 (شهریور1359) به پایگاه ها و فرودگاه های نظامی واقع در عمق خاک ایران به شرح زیر حمله می کند:

 1. پایگاه هوایی مهر آباد نزدیک تهران؛
 2. پایگاه هوایی شیراز؛
 3. پایگاه هوایی بوشهر؛
 4. فرودگاه های دزفول؛
 5. پایگاه شاهرخی در همدان؛
 6. پایگاه خاتمی در اصفهان؛
 7. فرودگاه نظامی تبریز؛
 8. فرودگاه نظامی آغاجاری؛
 9. فرودگاه های نظامی کرمانشاه؛
 10. فرودگاه هوایی اهواز در عربستان.

ما با هدف گیری دقیق موشک های زمین به زمین اهداف مورد نظر خود را که در رأس آنها دزفول است و از آنجا به ما خسارت وارد می کردند، مورد اصابت قرار دادیم. خسارات ما در این حمله:

 1. یک فروند هواپیما به علت نقص فنّی در خاک ایران سقوط کرد و خلبانان آن به بیرون پریدند که مسئولیت جان آنان بر عهده مقامات ایرانی می باشد.
 2. هواپیمای جنگنده ای که مورد اصابت سلاح ایرانی ها قرار گرفت، خلبانش با مهارت و توانایی توانست به داخل خاک وطن برگردد.

سرفرماندهی نیروهای عراق- بغداد- 22 سپتامبر1980

 

 

منبع: الماس ایران، بهار1396، شماره4، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده