گردان144پیاده در نبرد آبادان
بخش بیست و یکم: طرح انهدام پل مارد حسّاسترين نقطه دشمن در محور شمالي(اهوازـ آبادان)پل مارد بود.(نقشة شماره13) قرارگاه عملياتي اروند تلاش ميكرد كه به هر ترتيب اين پل را منهدم نمايد و پشتيباني نيروهاي دشمن را در شرق رودخانه كارون دچار مشكل كند. براي انجام اين امر چندين بار هواپيماهاي نيروي هوايي ارتش آن نقطه را بمباران كردند.دو عامل باعث گرديد كه پل موصوف منهدم نشود. يكي اينكه طبق اطلاع واصله، عراقي ها هر روز اين پل را كه شناور بود، جمع كرده در يك طرف در امتداد ساحل قرار ميدادند.

دوّم اين كه سيستم بسيار قوي پدافند هوايي دشمن در اطراف پل اجازه دقّت در انهدام هدف را به هواپيماهاي تك كننده نمي‌داد. به طوري كه تعدادي از خلبانان شجاع نيروي هوايي نيز در اجراي همين مأموريت به فيض شهادت نايل گرديدند.

فرماندهي عمليات در محور شمالي (اهواز آبادان) را جناب سرگرد رمضانعلي كريمي فرمانده گردان 246 تانك بر عهده داشت. طرحي براي از بين بردن پل مارد توسّط افسر مهندسي محور ستوانيكم ايرانمنش تهيّه گرديد (به نظرم مي‌رسد اين افسر شجاع جمعي مهندسي ژاندارمري و از اهالي كرمان بود) و آن استفاده از دستگاهي به نام اژدر بنگال بود كه قدرت تخريبي زيادي داشت. هدايت آن در مسير آب در شب كه اطمينان حاصل بود؛ پل برقرار است و تاريكي شب نيز به ديده نشدن دستگاه توسّط دشمن كمك مي‌كرد به طوري كه پس از برخورد دستگاه و سيستم مربوطه با پل و انفجار آن ؛ پل نيز منفجر مي‌گرديد.

براي اجراي اين طرح زحمات زيادي كشيده شد، لوازم و وسايل مورد نياز تهيّه گرديد و دستگاه آماده شد. در شب موعود در حين روانه كردن دستگاه، انفجاري رخ داد كه باعث شهيد شدن و يا مجروحيّت تعدادي از مجريان طرح گرديد و اجراي آن طرح عملي نشد.

 

استعداد نيروهاي دشمن در منطقه

بر اساس اطلاع حاصله از قرارگاه اروند در تبادل اطلاعات بين يگانهاي پدافندي و ستاد اروند وضعيّت نيروهاي دشمن در شرق كارون به شرح زير اعلام گرديد:

1- به علّت تبادل آتش بين نيروهاي خودي و دشمن، مواضع پدافندي دشمن به تدريج استحكام بيشتري پيدا نموده است.

2- نيروهاي درگير دشمن در سرپل (شرق رودخانه كارون).

6 گردان تانك و سه گردان مكانيزه است كه با چندين گردان توپخانه پشتيباني  مي‌شوند.

3- نيروهاي تقويتي دشمن در شمال خرمشهر:

يك تيپ زرهي، يك تيپ مكانيزه، سه تيپ پياده كه قادر بودند در زماني محدود وارد منطقه درگير در شرق كارون شوند.

 

آب گرفتگي منطقة پدافندي گردان

منطقة پدافندي گردان144 در موقعيّتي قرار داشت كه توسّط آبهاي جاري منطقه تقريباً در حال محاصره بود. وضعيّت ايجاب مي‌كرد پيش بيني‌هاي لازم قبل از اينكه آسيبي به تجهيزات و نفرات برسد صورت گيرد. در شب بيست و نهم آذرماه، جريان آب تا 500 متري پشت يگانهاي در خط دوّم يعني محل استقرار نفربرهاي گردان، رسيد و پيشروي آب به سمت خط مقدّم ادامه داشت. از طريق فرمانده عمليات محور، مراتب به قرارگاه اروند اعلام گرديد.

قرارگاه طيّ پيامي ابلاغ كرد: «بنابه وضعيّت، تدبير مناسب اتّخاذ گردد » حدود نيمه‌هاي شب آب به يگانهاي پشتيباني رسيد. به ناچار دسته خمپاره انداز120م م گروهان اركان شبانه تا نزديكي دارخوين عقب برده شد. در پي اقدامات صورت گرفته و استمرار معضل، تا قبل از روشنايي صبح دسته‌هاي خمپاره انداز 81 م م گروهانهاي پياده نيز به اطراف جادّه اهواز ـ آبادان انتقال داده شد.

با بررسي‌هاي صورت گرفته، منطقة پراكندگي نيروها در دارخوين كه خالي از سكنه بود انتخاب گرديد.

جريان آب ادامه داشت و ساير نيروها بايستي به سرعت نقل مكان مي‌نمودند، ناچاراً ادامه جابه جايي در روز صورت گرفت و به همين علّت دو نفر از سربازان در اثر اصابت تركش گلوله توپ دشمن مجروح و به يك دستگاه كاميون خساراتي وارد شد.

تعدادي از خودروهاي حامل نفرات كه به علّت باتلاقي بودن مسير خروجي از منطقه به گِل فرو رفته بودند، به وسيله نفربرها بكسل شدند و نجات پيدا كردند. سرباز منقضي خدمت سال 1356 به نام قمي با نفربر شماره 112 در اجراي اين مأموريت بسيار مؤثّر و پرتلاش بود. جسارت، شجاعت و شهامت اين سرباز در خارج نمودن خودروها از باتلاق در زير آتش توپخانه و خمپاره اندازهاي دشمن، واقعاً به يادماندني است گردان144 شجاعت، زيركي و كارداني اين سرباز اسلام را هيچ وقت فراموش نخواهد كرد. شخص من، خود را همواره مديون اين سرباز مي‌دانم. يادش گرامي باد.

اجراي عمليات آفندي، با توجّه به آب گرفتگي قسمت زيادي از منطقه شمالي، از اين محور، ميسّر نبود. قرارگاه اروند تصميم گرفت كه عمليات آفندي را در محور ماهشهرـ آبادان به مورد اجرا بگذارد.

تيپ 37 زرهي نيز تا آن موقع وارد منطقه شده بود و نيروهاي موجود در منطقه علاوه برآن تيپ عبارت بودند از:

يك تيپ پياده از لشكر77 خراسان به علاوه گردان 246 تانك و قسمتي از توپخانه لشكري، گردان پياده مكانيزه 144، حدود يك تيپ پياده از نيروهاي امداد ژاندارمري، نيروهايي از سپاه پاسداران، تعدادي از رزمندگان داوطلب مردمي كه نسبت به نيروهاي عمل كننده در سوم آبان‌1359، از توان رزمي قابل توجّهي برخوردار بودند. امّا باز هم براي اجراي يك تك هماهنگ شده به مزدوران عراقي، توان بيشتري لازم بود.

زيرا تعداد زياد يگانهاي زرهي و مكانيزه عراق و كارآيي بهتر آنها در زمين صاف و هموار در مقايسه با نيروهاي پياده نظام، يك حقيقت مسلّم و قابل درك بود.

 

منبع: گردان 144پیاده در آبادان، شاهین راد، فرض الله، 1383، عرشان، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده