پرسش و پاسخ هفته
چه کسی قبول قطعنامه 598 را به حضرت امام(ره) تحمیل کرد؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

قطعنامه 598 را هیچ­کس به حضرت امام(ره) تحمیل نکرده است. با آن وضعیتی که پیش آمده بود، در سال پایانی جنگ، که قبلاً تشریح شد، شورای عالی دفاع که امروز به نام شورای عالی امنیت ملی فعالیت می­کند و پیشنهاد صلح یا اعلان جنگ را به فرماندهی کل نیروهای مسلح می­دهد، در حضور حضرت امام(ره) تشکیل می­شود و وضعیت از دیدگاه­های مختلف تشریح می­گردد و حضرت امام(ره) می­گویند به این ترتیب و با این وضعیت من قطعنامه 598 را می­پذیرم.

عده­ای در جلسه می­گویند حضرت امام ما جنگ را ادامه می­دهیم. ایشان می­فرمایند: نه، مصلحت نظام اسلامی حکم می­کند که من قطعنامه را بپذیرم. چون بقای نظام و مصلحت نظام فعلاً مقدم است. و بعد ایشان نمایندگان مجلس را احضار می­کنند و شخصاً به همه نمایندگان مجلس می­گویند من این قطعنامه را می­پذیرم. بنابراین پذیرش قطعنامه به هیچ وجه به ایشان تحمیل نشد و قطعنامه را شخصاً خود ایشان با رأی قاطع و نافذ خودشان پذیرفته­اند و اساساً حضرت امام(ره) شخصیتی نبودند که بشود چیزی را به ایشان تحمیل کرد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده