پرسش و پاسخ هفته
دلیل این که ایران بالأخره قطعنامه 598 را پذیرفت چیست؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

در سال هشتم جنگ تحمیلی اتفاقاتی رخ می­دهد که مسئولین کشور تصمیم می­گیرند که قطعنامه 598 را بپذیرند.

  1. شرایط جهانی به جایی می­رسد که شورای امنیت سازمان ملل درصدد تهیه قطعنامه جدیدی می­شود که ایران كاملاً با تحريم همه جانبه روبه‌رو نماید. به دلیل اینکه ایران همه قطعنامه­های شورای امنیت را رد کرده و نپذیرفته است.
  2. قیمت نفت به بشکه­ای 6 دلار می­رسد. در صورتی که استخراج نفت بشکه­ای 3-2 دلار برای ما هزینه برمی­داشت. اگر قرار بود که نفت را بشکه­ای 6 دلار بفروشیم، اصلاً پولی برای ادامه جنگ و اداره کشور باقی نمی­ماند و ایران دچار مشکلات عدیده اقتصادی می­شد.
  3. دشمن جدیدی در خلیج فارس پیدا شده بود. آن هم نیروی دریایی امریکا بود که بنا به دعوت کویت برای اسکورت کشتی­های کویتی وارد خلیج فارس شده و ناوگان ایران و سکوهای نفتی ایران را مورد اصابت قرار داده و تهدیدات روشنی می­کرد.
  4. شوروی به شدت از عراق حمایت می­کرد. چون پیمان 15 ساله دفاعی با عراق داشت و به ایران اعلام می­کرد که من نمی­توانم تحمل کنم که شما در خاک عراق پیشروی کنید و لذا ما در دو جبهه درگیر شدیم، یکی در غرب کشور با عراق؛ دیگری در جبهه جنوب با امریکا و با اولتیماتوم استکبار جهانی روبه­رو بودیم که ابلاغ می­شد جنگ هرچه زودتر باید تمام شود. حتی پاره­ای از دوستان بسیار محدود ما در کشورهای عربی نیز از ما خواسته بودند که جنگ را تمام کنیم.
  5. صدام حسین بعد از عملیات کربلا5 اعلام کرده بود که شهرهای بزرگ ایران را با بمب­های شیمیایی خواهد زد (تهدیدهای جنگ گسترده شیمیایی)، و چون حلبچه را که شهر خودش بود بمباران کرده بود، هیچ ملاحظه­ای نداشت که شهرهای دیگری را نزند و برای اینکه این مطلب را ثابت کند اقدام به بمباران شیمیایی شهر سردشت نمود که در اثر این بمباران بیش از يكصد نفر از  هم‌وطنان ما به شهادت رسیدند و هنوز هم آثار شیمیایی در مجروحان آن وجود دارد.

از طرفی در هشت سال جنگ همواره ما در تحریم کامل بودیم. وسایل و تجهیزات نظامی­مان تقلیل پیدا کرده بود. البته تعدادی تانک و توپ و ابزارهای دیگر داشتیم، ولی برای مقابله با ارتش مجهزترشده عراق نیاز به تسلیحات و تجهیزات بیشتری داشتیم.

روحیه جنگی ما بالا بود، یعنی نیروهای ایران تلاش می­کردند با ایمان و توکل و با جسم و روح خودشان در مقابل تسلیحات عراق بجنگند. ولی کاربرد وسیع سلاح شیمیایی توسط ارتش عراق در جبهه­های جنگ که عملاً مانع موفقیت­های ما شده بود و تهدید به حمله گسترده شیمیایی به شهرها، تهاجم امریکا به سکوهای نفتی ما و درگیر شدن با نیروی دریایی و ساقط کردن هواپیمای مسافربری، مشکل پشتیبانی جنگ از نظر اقتصادی و شدت یافتن تحریم­ها به خصوص تحریم­های نظامی، مشکل کاهش قیمت نفت و قریب­الوقوع بودن صدور قطعنامه­ای بر ضد ایران، مبنی بر متجاوز اعلام کردن ایران و به حداقل رسیدن تجهیزات نظامی ما و نهایتاً ائتلاف بین شوروی و امریکا در مورد خاتمه سریع جنگ باعث گردید که رهبری ایران با این اعتقاد که ما به اکثر اهدافمان رسیده­ایم که اهم آن عبارتند از: اخراج عراق از مناطق اشغالی و خنثی کردن استراتژی عراق در حمله به ایران، به این نتیجه برسند که در حال حاضر مصلحت اسلام و جمهوری اسلامی حکم می­کند که از یکی دو خواسته خود فعلاً صرف­نظر کنیم.

بنابراین پذیرش قطعنامه 598 را اعلام می­کند که عملی خردمندانه، درست و به­موقع انجام می­شود و سایر خواسته­های ایران، یعنی متجاوز شناخته شدن عراق و رفع اشغال بخش­هایی از مناطق، همه اینها بعداً اتفاق افتاده و امروز عراق طبق اعلام رسمی دبير كل سازمان ملل متحد، آغازگر جنگ شناخته شده و ملزم به پرداخت غرامت و خسارات جنگی به ایران گردیده. یعنی ایران به آن خواسته­ها هم رسید.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده