توقف ارتش متجاوز عراق؛ اساسی ترین بخش جنگ ( سرتیپ دوم کامبیز زندی )
طبق برآورد تخمینی، استعداد لشکرهای عراقی شامل هزار قبضه توپ، پنج هزار و ۴۰۰ دستگاه تانک و نفربر، ۴۰۰ قبضه توپ ضدهوایی، ۳۶۶ فروند هواپیمای جنگنده و ۴۰۰ دستگاه بالگرد بود و با برآوردهایی که از ارتش ایران و جمهوری نوپای اسلامی ایران داشت، تصور میکرد که میتواند سه روزه استان خوزستان و یک هفتهای تا تهران را تصرف کند. اما مسیر شلمچه تا خرمشهر 3۴ روز طول کشید تا پیشروی کند. (لازم به ذکر است این لشکر همان لشکری است که در حمله عراق به کویت از رمیله تا پایتخت آن کشور فقط دو ساعته این کار را انجام داد.)

ظاهرشدن صدام‌حسین در تلویزیون ملی عراق، پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر و لغو یکجانبه آن در ۲۶ شهریور ۱۳۵۹ سرآغاز طولانی‌ترین جنگ تاریخ معاصر بود. جنگی که ۲۸۸۷ روز به طول انجامید.

(دو برابر جنگ جهانی اول، یک و نیم برابر جنگ جهانی دوم و سه برابر جنگ شبه‌جزیره کره)رژیم بعث عراق، پس از ۶۳۶ بار تجاوز به مرزهای جمهوری اسلامی ایران(۱۴۸ مورد هوایی، ۲۹۵ مورد زمینی، ۲۱ مورد دریایی) بمباران و غارت احشام مرزنشینان، ملاقات با برژینسکی مشاور امنیت ملی آمریکا در نزدیکی مرز اردن و چراغ سبز آمریکا جهت حمله به ایران در تیرماه ۱۳۵۹، پیش از آغاز جنگ نیز بعثی‌ها بیش از ۴۰ هزار شهروند عراقی را از خاک آن کشور اخراج، اموال‌شان را تصرف و آنان را در مرز رها کرده بودند، چراکه مدعی بودند؛ آنان دارای اصالت ایرانی هستند. به شهادت رساندن آیت‌الله صدر و خواهر محترم‌شان بنت‌الهدی در زندان، حمایت از کودتای شبکه نقاب در ایران، حمایت از ضدانقلابیون در کردستان ایران و تجهیز آنان به سلاح، حمایت از گروه‌های به اصطلاح خلق عرب در خوزستان و تقسیم بیش از ۱۰هزار قبضه سلاح در بین آنان از دیگر اقداماتی بود که روابط بین ایران و عراق را دچار تنش کرده بود. سرانجام بعد از ماه‌ها تنش در ساعت ۱۴ روز ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ برابر با ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ با شلیک اولین گلوله توپ، توسط صدام‌حسین از پادگان بعقوبه هجوم وسیع و از پیش تدارک شده‌ای را در طول هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک به سرزمین مقدس جمهوری اسلامی ایران آغاز کردند.

  اهداف رژیم بعث عراق از حمله به خاک ایران

مهم‌ترین اهداف حمله نظامی صدام به ایران را می‌توان در موارد زیر جست‌وجو کرد:

۱- حاکمیت مطلق عراق بر اروند رود. چراکه با قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر، این حاکمیت از بین رفته بود.

۲- ادعای حاکمیت بر جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک به نمایندگی از کشورهای عرب که حمایت‌های آنها را نیز موجب می‌گردید.

۳- جدا کردن استان خوزستان از ایران

۴- دستیابی به ارتفاعات غرب کشور به‌ویژه میمک (سیف سعد) و خان لیلی (زین القوس)

۵- سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران

۶- رهبری جهان عرب

۷- تضعیف انقلاب اسلامی و ممانعت از رشد و تاثیرگذاری آن بر کشورهای همسایه

  چگونگی یورش دشمن

ارتش عراق با سه سپاه که متشکل از ۱۲ لشکر و ۴۵ تیپ مستقل بود و نیروهای جیش‌الشعبی در سه جبهه شمالی، میانی و جنوبی به مرزهای ایران به طول هزار و ۳۰۰ کیلومتر (از دهانه فاو تا دالامپرداغ) حمله کرد.

سپاه یکم؛ در محور شمالی که مرکزیت آن در کرکوک بود، با لشکرهای4 و 7 به استان‌های کردستان و آذربایجان‌غربی حمله و شهرهای مریوان، بانه، پیرانشهر، سردشت و پاوه را با اشغال ارتفاعات مشرف بر آنها تهدید کرد.

سپاه دوم؛ در محور میانی که مرکزیت آن در بغداد بود، ضمن احتیاط قرار دادن لشکر ۱۲ زرهی خود در مقابل بغداد، با لشکرهای6 زرهی، 8 و 2 پیاده به استان‌های کرمانشاه و ایلام به سمت شهرهای قصرشیرین، سرپل ذهاب، گیلان غرب، سومار، نفت شهر و مهران هجوم آورد.

سپاه سوم؛ در محور جنوبی که مرکزیت آن در ناصریه بود، با لشکرهای ۱۰ زرهی، 1 مکانیزه، ۹ زرهی، 5مکانیزه، 3 زرهی، ۱۱ پیاده و دو تیپ نیروی مخصوص که در مجموع بیش از نیمی از نیروی زمینی ارتش عراق را تشکیل می‌دادند، به استان خوزستان و به سمت شهرهای دهلران، شوش، اندیمشک، اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، سوسنگرد، بستان و هویزه هجوم آورد.

طبق برآورد تخمینی، استعداد لشکرهای عراقی شامل هزار قبضه توپ، پنج هزار و ۴۰۰ دستگاه تانک و نفربر، ۴۰۰ قبضه توپ ضدهوایی، ۳۶۶ فروند هواپیمای جنگنده و ۴۰۰ دستگاه بالگرد بود و با برآوردهایی که از ارتش ایران و جمهوری نوپای اسلامی ایران داشت، تصور می‌کرد که می‌تواند سه روزه استان خوزستان و یک هفته‌ای تا تهران را تصرف کند. اما مسیر شلمچه تا خرمشهر 3۴ روز طول کشید تا پیشروی کند. (لازم به ذکر است این لشکر همان لشکری است که در حمله عراق به کویت از رمیله تا پایتخت آن کشور فقط دو ساعته این کار را انجام داد.)

توانایی ارتش ایران در آغاز دفاع مقدس؛ هفت‌لشکر و چهار تیپ مستقل بود. (چهار لشکر پیاده که شامل ۶۴ پیاده ارومیه، ۲۸ پیاده سنندج، ۷۷ پیاده خراسان، لشکر ۲۱ پیاده حمزه و سه لشکر زرهی شامل ۸۱ زرهی کرمانشاه، لشکر ۹۲ زرهی خوزستان، لشکر ۱۶ زرهی قزوین بود) چهار تیپ مستقل (شامل تیپ ۸۴ خرم‌آباد، تیپ آموزشی ۳۷ زرهی شیراز، تیپ ۲۳ نوهد، تیپ ۵۵ هوابرد) بود. منطقه پدافندی لشکر ۹۲ زرهی خوزستان از چنگوله تا آبادان تقریبا ۶۰۰ کیلومتر بود.

  مغفول‌ماندن تثبیت دشمن

یک نکته بسیار حائز اهمیت وجود دارد و من به‌عنوان یک سربازارتش جمهوری اسلامی ایران، عمیقاً بر این باورم که موضوع مهم، اساسی و سرنوشت‌ساز تثبیت دشمن توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال اول جنگ مغفول و مظلوم واقع شده است. در صورتی که سایر عملیات انجام شده در دوران دفاع مقدس در تمامی مراحل به برکت و بر پایه و اساس تثبیت دشمن انجام گرفته است، تثبیت و متوقف کردن ارتش متجاوز عراق، از اساسی‌ترین مباحث جنگ ایران و عراق است که به نظر می‌رسد؛ آن‌طور که باید و شاید به آن پرداخته نشده و اهمیت و حساسیت آن در سایه تشریح و توصیف عملیات آفندی به‌خصوص در سال دوم جنگ و ایثارگری‌های مردم قرار گرفته و فعالیت‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران که محور اصلی و اساسی توقف پیشروی ارتش عراق در زمین، هوا و دریا بوده مغفول مانده است.

‌در حالی که ساده‌ترین و در عین حال منصفاه‌ترین تحلیل‌ها ثابت می‌کند توقف ماشین جنگی عراق در هفته‌های اولیه جنگ، از طریق ایمان، ایثار و رشادت مظلومانه و با کاربرد ماهرانه جنگ‌افزار و تجهیزات و تخصص‌های حرفه‌ای کارکنان ارتش عملی شده است. البته در این راستا همکاری، همدلی، همراهی برادران سپاه پاسداران و نیروهای مردمی در پشتیبانی از ارتش، از عوامل موثر در این ایستادگی بوده‌اند.

اگر این سد پیشروی انجام نمی‌شد، فتوحات سال دوم جنگ و تعقیب متجاوز اساساً قابل‌اجرا نبود. نه مقاومت‌های درون شهری می‌توانست چنین دشمنی را متوقف سازد و نه جنگ‌های چریکی و نامنظم می‌توانست ۱۲ لشکر و ۴۵ تیپ تا بن‌دندان مسلح را که از حمایت‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی بیش از ۵۰ کشور جهان برخوردار بود، از ادامه پیشروی باز دارد. عراقی که می‌خواست در سه روز اول جنگ خوزستان را از ایران اسلامی جدا و یک حکومت دست نشانده مخالف انقلاب را در آن ایجاد کند، تنها با رویارویی و مقابله نیروی هم‌شکل و مشابه خود می‌توانست در این آوردگاه کمر خم کند، چرا که جواب گلوله توپ را با گلوله توپ (شلیک بیش از ۲۰۰ هزار گلوله توپ در هفته اول جنگ توسط توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران)، بمباران هوایی را با بمباران هوایی (دو ساعت بعد از حمله هوایی عراق به ایران نیروی هوایی با حمله به پایگاه‌های شعیبیه و کوت و ۱۰ ساعت بعد، عملیات کمان ۹۹ را اجرا و بیش از سه‌میلیون پوند بمب بر سر نیروهای دشمن فرو می‌ریزد) و گلوله تانک را با گلوله تانک باید داد، حتی اگر از لحاظ کمی نابرابر باشند که دیدیم در روزهای اولیه جنگ نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، پدافند هوایی، هوانیروز و یگان‌های مستقر در منطقه چنین کردند. دیدیم که عراق در روز ششم جنگ تقاضای آتش‌بس می‌کند و سازمان ملل هم قطعنامه ۴۷۹ را تصویب می‌کند.

پیشروی عراق در خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران بعد از یک هفته با مقاومت ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مردمی متوقف و تثبیت می‌شود. آنان در این هجوم، حدوداً ۱۵ هزار کیلومتر از خاک ایران را به اشغال خود درآوردند. که بعدها در عملیات‌های مختلف و پیروزمندانه‌ای همچون ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، و… این بخش‌ها آزاد شدند. نهایتا ایران پذیرش آتش‌بس پیشنهادی توسط عراق را پس از فتح خرمشهر، منوط به تحقق خواسته‌های خود ازجمله تعیین و تنبیه متجاوز و پرداخت غرامت دانست که چون عراق آن را نپذیرفت این آتش‌بس عملا اجرا نشد و جنگ ادامه یافت.

بالاخره با مقاومت و پایداری نیروهای مسلح (ارتش و سپاه و بسیج) و مردم غیور ایران اسلامی، کشور عراق به هیچ‌یک از خواسته‌های خود نرسید، امید که بار امانت را درست در دادگاه عدل الهی زمین بگذاریم و شرمنده خون شهدا نشویم.

خوشحالیم که الان هم نسل جوان ارتش همانند پیشکسوتان خود، علیه هر دشمنی که امنیت ملی کشور را تهدید کند، وارد عمل می شود و حتی در راستای این راهبرد، در دفاع از حرم اهل بیت هم فعالانه حضور دارد و شهدای والا مقامی را تقدیم نموده است؛ از جمله شهید محسن قوطاسلو،شهید مجتبی یداللهی، شهید مرتضی رزهرن، شهید مجتبی ذوالفقار نسب، شهید صادق شیبک، شهید حسین همتی، شهید محمد مرادی، شهید مهدی جودی ثانی.  درود بر تمامی شهیدان خصوصاً دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران

* از فرماندهان لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی ارتش و هشت سال دفاع مقدس

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده