نسل سرفراز(مجموعه خاطرات امیر سرتیپ محمدی فر)
بخش دوم: ارتش و انقلاب اسلامی: شایسته است یاد روزهای خوش مبارزه با طاغوت را با ذکر خاطره افسران و درجهداران جوانی آغاز کنم که در ارتباط با مردم و عناصر انقلابی بودند و حتی در پادگانها اعلامیههای حضرت امام (ره) را دست به دست و در لابلای تانکها بین کارکنان تقسیم میکردند، زیرا به ضرورت وقوع انقلابی بر پایه الگوهای اعتقادی اسلام، ایمان داشتند و لازم به تأکید است؛

این حضور ارتش در کنار مردم بود که روند پیروزی انقلاب اسلامی را سرعت بخشید، چرا که اکثریت قریب به اتفاق کارکنان ارتش قبل از انقلاب نیز اعتقاد راسخی به دین مبین اسلام داشتند و حضرت امام خمینی (ره) نیز با شناخت این وضعیت ارتش، در سخنرانی خویش در تاریخ 26 فروردین ماه سال 1358 در جمع کارکنان پادگان لشکرک نیروی زمینی و هوایی فرمودند :

«شما نظامیان، شما ارتشیان، از ما هستید؛ ملت ما پشتیبان شماست و شما پشتیبان ملت، شما حافظ استقلال مملکت هستید و هر کس با شما مخالفت کند، با استقلال مملکت مخالفت کرده، با اسلام مخالفت کرده (است)»

اینجانب با شهیدان کلاهدوز و اقارب‌پرست در درجه ستوان‌یکمی در یکی از گردان‌های رزمی تیپ 37 زرهی شیراز، خدمت می‌کردم و خاطرات بسیاری از این شهدای بزرگوار دارم به ویژه آن که این شهیدان بزرگوار، همواره پیام‌ها و فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) را به ما می‌رساندند و ما هم کارکنان تحت امر را با وجود مشکلات فراوان، آگاهی داده و آنان را به اهداف پیام‌های دریافتی توجیه می‌کردیم.

آشنایی این دو شهید گرانقدر در سال 1344 از دانشگاه افسری آغاز می‌شود و عنصر مهمی که دوستی آنها را استحکام می‌بخشید، همسویی جهان‌بینی اسلامی ایشان بود.

زندگی در کنار یکدیگر، توافق اخلاقی، احترام متقابل، برقراری روابط خانوادگی از طریق ازواج با بستگان یکدیگر، مشورت در امور، توجه خاص به معنویات، خوشرویی و چهره بشاش در برخورد با دیگران، خصوصیات بارزی بودند که توجه همه را جلب کرده و از این دو یار صمیمی، الگویی برای سایر همکاران ساخته بود.

توافق فکری و اعتقادی آنان به قدری به هم نزدیک بود که همچون یک روح در دو بدن اگر در مکان و زمان مجزا از آنان سؤالی داشتیم، جواب یکسانی از آنها می‌شنیدیم.

پس از سال‌ها زندگی در جوار یکدیگر، در سال 1352 شهید کلاهدوز پس از طی دوره عالی زرهی از شیراز به تهران منتقل گردید و شهید اقارب‌پرست جهت طی دوره عالی زرهی، به خارج از کشور عزیمت نمود.

در سال 1357 شهید اقارب‌پرست دوره دانشگاه جنگ (فرماندهی و ستاد) را به پایان رسانید و با آغاز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، شهید کلاهدوز فعالیت گسترده خود را در سپاه پاسداران و شهید اقارب‌پرست در کمیته بازسازی ارتش آغاز کرد.

در اوج انقلاب، روز 21 بهمن سال 57، که انقلاب روزهای حساس خود را می‌گذراند و عمال طاغوت و عوامل آمریکا در تلاش برای خاموش کردن ندای انقلاب بودند، به همراه تنی چند از افسران و درجه‌داران جوان تیپ 37، بر یک دستگاه تانک سوار شدیم و پس از عبور از خیابان‌های شهر شیراز در چهارراه زند به حمایت از انقلاب، شعار مرگ بر شاه سردادیم و تعداد کثیری از کارکنان نیروی هوایی هم با لباس نظامی آمده بودند و آنها هم شعارهای مرگ بر شاه و استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، سر می‌دادند.

 زمانی که فرمانده لشکر 81 زرهی کرمانشاه بودم، در سخنرانی قبل از خطبه یکی از نمازهای جمعه این شهرستان اعلام داشتم :

«ای مردم در دوران انقلاب، این لشکر 300 دستگاه تانک ام-60 نو و آماده به کار داشت، آیا شما دیدید که حتی یک گلوله از این تانک‌ها به سمت شما شلیک شود؟!»

ناگهان پیرمردی به وجد آمد و ندای تکبیر سر داد و در پی ایشان جمع نمازگزاران با ادای تکبیرهای بلند و پیاپی، احساسات و مکنونات قلبی خود را نسبت به رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران، ابراز داشتند.

این نکته را نباید از نظر دور داشت که ارتش، در آن زمان، پنجمین ارتش مجهز دنیا محسوب می‌شد، لیکن کارکنان رده‌های میانی ارتش با برخورداری از علایق ذاتی به دین مبین اسلام و حفظ حدود و ثغور کشور، از رژیم طاغوت حمایت نکرده و در مقابل مردم قرار نگرفتند.

بعد از انقلاب هم ارتش با دارا بودن شناخت و مشارکت در ضرورت‌های فرهنگی و اعتقادی جامعه ایران، پیام انقلاب را عمیقاً درک کرد و وجود چنین زمینه‌ای موجب گردید که ارتش به ستون انقلاب تبدیل گردد و بنیانگذار کبیر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با درایت خاص و حکیمانه در روز 26 فروردین ماه سال 58، طی حکمی روز 29 فروردین را "روز ارتش" نام نهند و مردم را به حمایت از ارتش تشویق فرمایند که با این اقدام، خط بطلان بر تمامی توطئه‌های شوم و منافقانه دشمن، کشیده شد:

در این پیام تاریخی، ایشان فرمودند :

«روز 29 فروردین روز ارتش اعلام می‌شود، ارتش محترم در این روز در شهرستان‌های بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرزهای کشور اعلام نمایند.

ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان بنمایند.

اکنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامی، استقبال کنند و ملت شریف لازم است آن را به این سمت، رسماً بشناسند و پشتیبانی خود را از آنان اعلام نمایند.»

در لبیک به این ندای ملکوتی حضرت امام راحل می‌توان گفت :

ارتش حقیقتاً جان‌فشانی و فداکاری کرد و با تقدیم 48 هزار شهید و 250 هزار جانباز، دین خود را به مکتب روح‌بخش اسلام ادا نمود.

یکی از افتخارات بزرگ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، این است که جوانان حزب‌اللهی و عاشق نظام اسلامی را آموزش داده و برای جنگ، آماده نمود که به تدریج مقدمات و اساس تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فراهم شد و این دو بازوی قدرتمند نظام، چه پیروزی‌های عظیمی را برای امت شهیدپرور ایران به ارمغان آورده و عملیات‌های کم‌نظیر و عظیمی همچون فتح‌المبین، بیت‌المقدس، طریق‌القدس و . . . که برخی از آنان مانند عبور از رودخانه‌های کارون و کرخه و عملیات‌های گسترده 40-50 روزه را، با یاری یکدیگر به انجام رساندند.

در این راستا جا دارد از زحمات شهیدان عزیز کلاهدوز و نامجو که در زمینه تحکیم و ساماندهی نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقش اصلی و مهمی را ایفا نمودند، یاد کنیم.

در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، سران ارتش، اکثراً متواری و یا معدوم شدند و به جای آنها در رأس ارتش، افراد متعهدی قرار گرفتند که ضمن دارا بودن ایمان و تعهد قلبی به حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران، با در اختیار داشتن بدنه سالم ارتش و انضباط درک شده آن، باعث گردیدند که ارتش بتواند سریعاً خود را ساماندهی کرده و با حفظ ساختار و تجهیزات خود در مقابل همة توطئه‌های داخلی و خارجی مقاومت نماید.

در این رابطه رهبر عظیم‌الشأن انقلاب و فرماندهی معزز کل قوا (مدظله العالی) در مورخه 28/01/80 در شرفیابی کارکنان ارتش به محضرشان چنین فرمودند :

«نکته مهم این است که برای نوسازی ارتش و برای جهت‌دهی انقلابی به آن، هیچ عضو غیر ارتشی داخل ارتش نشد؛ بلکه خود عناصر مؤمن ارتش و انسان‌های آگاه و هوشیاری که در بدنه ارتش کم نبودند آستین بالا زدندو این کار بزرگ را انجام دادند.»

 

منبع : نسل سرفراز، محمدی‌فر، ناصر، 1382، مدیریت پشتیبانی آموزش معاونت آموزشی نزاجا، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده