پرسش و پاسخ هفته
چرا بعد از فتح خرمشهر، ایران پیشنهاد صلح را نپذیرفت؟ در صورتی که عربستان و چند کشور دیگر غرامت جنگی را به ایران پرداخت می­کردند. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

اولاً هیچ­وقت در هیچ مرحله­ای از جنگ کسی به ایران پیشنهاد صلح نداد، همیشه پیشنهاد آتش­بس می­دادند و این دو واژه صلح و آتش­بس با هم فرق دارد که در سوالات قبلی به آن اشاره شد.

اما بحث پرداخت غرامت از سوی عربستان یا کشورهای دیگر اصلاً صحت ندارد. مشخص نیست از کجا چنین تصور و گفته­ای پیش آمده که عربستان قصد پرداخت خسارت ایران را داشته است. از نظر عقلی هم این مسئله قابل قبول نیست که دو کشور با هم درگیر شوند و کشور ثالثی بگوید شما با هم صلح کنید، من غرامت جنگی شما را می­پردازم. چنین چیزی صحت نداشته و سند و مدرکی هم در این زمینه وجود ندارد.

عزیزان باید در نظر داشته باشند، در آن زمان عربستان و اکثر کشورهای عربی نه چشم دیدن صدام را داشتند، نه ایران را و اگر ظاهراً با صدام همکاری می­کردند، دلیلش این بود که بعدها صدام مزاحم آنها نشود و مدعی نباشد و در مورد ایران هم نگران بودند مبادا انقلاب ایران به کشور آنها رسوخ کند. لذا هرچه بیشتر ایران و عراق با هم می­جنگیدند و تضعیف می­شدند، به نفع آنها بود.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده