معرفی کتاب
کتاب «جنگ تحمیلی و امنیت خلیج فارس» از جمله کتاب هایی است که توسط هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، به زیور طبع آراسته شده است. همان گونه که از عنوان کتاب قابل استنباط است، محتوای آن در باره جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، و به ویژه رویدادها و عملیات های انجام گرفته در خلیج فارس و چگونگی تامین امنیت این آبراه بین المللی توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است. برهمین اساس نویسندگان کتاب، محتوای آن را در زیر فصل هایی به شرح زیر به نگارش در آورده اند:

ژئوپلیتیک خلیج فارس، صحنه نبرد در دریا، جنگ نفت کش ها، درگیری با ناوگان آمریکا، روز شمار کلی درگیری نیروی دریایی سپاه با آمریکا در جنگ تحمیلی، راهبرد دریایی عراق در جنگ تحمیلی، جنگ نفت کش ها؛دلایل و روند رویدادها، عملیات نیروهای آمریکایی علیه یگان های شناور ایرانی در 29فروردین1367، پذیرش قطعنامه 598 و پایان مخاصمه.

در قسمت چکیده کتاب آمده است:« منطقه جنگی در خلیج فارس، در تاریخ 31 شهریور1359، برابر با 22 سپتامبر1980 به طور رسمی اعلام شد. اعلام این منطقه جنگی به طور کامل منطبق بر قوانین بین المللی ناظر بر مناطق جنگی در دریا دردوران تخاصم نظامی بین کشورها بوده و ضمن تامین امنیت و منافع خودی در دریا، کشتیرانی آزاد برای سایر کشورهای منطقه و جهان در این آبراه حساس و حیاتی را تامین نمود……»

کتاب « جنگ تحمیلی و خلیج فارس»، به قلم  سه تن از رزمندگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس: دریادار دوم عبدالله معنوی رودسری، دریادار دوم شاهرخ سلیمانی سوادکوهی و ناخدایکم مجید منصوری و تحت بررسی و نظارت علمی- نظامی سرتیپ ناصر آراسته، به رشته تحریر درآمده است.

این کتاب در 161 صفحه و شمارگان یک هزار جلد، توسط انتشارات ایران سبز در سال 1396، و بهای هشت هزار تومان انتشار یافته است.

علاقه مندان می توانند از طریق تماس با مرکز پخش با شماره تلفن22488756 و یا نمابر22488650 و یا صندوق پستی19575-554 کتاب را تهیه نمایند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده