گزارش همایش روسای گروه های استانی هیئت معرف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی( 3)
لازم به یادآوری است که روز اول همایش در حالی به پایان رسید که مدعوین، به همراه تعدادی از مسئولین هیئت معارف جنگ به زیارت حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) شتافته و سپس بر مزار شهید صیاد شیرازی و سایر شهدا در بهشت زهرا(س) حاضر شده و فاتحه خواندند و سپس برای ادای نماز مغرب و عشاء و زیارت حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به شهر ری رفتند.

روز دوم همایش از ساعت 07:30 با تلاوت قران مجید، نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و نیز صلوات خاصه حضرت ثامن الحجج؛ علی بن موسی الرضا( علیه السلام) آغاز شد. وسپس امیر سرتیپ خرم طوسی، به مناسبت سالروز شهات نهمین اختر آسمان امامت و ولایت حضرت جوادالائمه( علیه السلام) اشعاری را در مدح آن حضرت، تقدیم ساحت ملکوتی ایشان نمود

 

اولین سخنران دومین روز همایش، امیر سرتیپ سید حسام هاشمی؛ جانشین هیئت معارف جنگ بود که ضمن خیر مقدم به حضار، موضوعاتی را در خصوص وظایف روسای گروه های استانی و چگونگی عملکردشان با آنان مطرح نمود.ایشان اشاره کرد؛ همان طور که از نام هیئت معارف جنگ پیداست، این تشکیلات یک هیئت است و سازمانی رسمی نیست. این هیئت بودن، مزایایی دارد و البته معایبی. و در نتیجه نسبت به یک سازمان رسمی هم تسهیلاتی را در اجرای ما موریت فراهم می کند و هم گاهی مشکلاتی ایجاد می نماید ولی در مجوع نظر مسئولین بر این است که همین گونه هیئتی باقی بماند.

 

شهید صیاد (رحمه الله علیه) که این هیئت را پایه گذاری کرد، طی چها سال اینجا را به صورت رفاقتی اداره نمود و گاهی حتی با مشکلات بزرگی هم مواجه می شد، اما با رفاقت و تواضع و ارتباطی که با فرماندهان و مسئولین کشور برقرار می کرد، موفق می شد امکانات لازم را برای اداره هیئت فراهم کند.

حرف ما به شما این است که اگر می خواهید بزرگ شوید باید کوچکی کنید. این تشکیلات که با شهید صیاد و چند نفر معدود ، یک اتاق و یک دستگاه خودرو پیکان کار خود را آغاز کرد، فقط به دلیل رفتار و عملکردهای اخلاقی و رفاقتی است که امروز این گونه توسعه پیدا کرده است.

توصیه دیگر بنده به شما این است که به دنبال توسعه کار باشید و به وضع موجود اکتفا نکنید. به دنبال جذب نفرات جدید باشید، اگر در بین باز نشستگان کسی را ندارید، از بین شاغلین نفراتی را انتخاب کنید. همتا سازی کنید تا در جایگزینی به مشکلی برنخورید و دستتان همیشه پر باشد.

در ادامه جلسه، مسئولین بخش های مختلف هیئت معارف جنگ گزارشی در خصوص معرفی حوزه تحت مسئولیت خود و نیز عملکرد سه سال اخیراین بخش ها به حضار ارائه کردند.

در خاتمه این همایش دوروزه، امیر سرتیپ ناصر آراسته؛ ریاست هیئت معارف جنگ، ابتدا سالروز شهادت حضرت جوادالائمه(علیه السلام) را تسلیت ونیز انتصاب فرماندهی جدید ارتش جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت و سخنان خود را با ذکر خاطره ای از ایام دفاع مقدس چنین ادامه داد: با سرهنگ فردپور در حال بازدید از یکی از مناطق عملیاتی غرب کشور بودیم. پیک موتور سواری که برای تحویل نامه ها به آن محل آمده بود، هنگامی که از موتور پیاده شد، گلوله توپخانه دشمن در آن نزدیکی اصابت کرد و من در یک لحظه دیدم؛ پیکراین جوان پیک بدون سر در حال دویدن است و پس از چند گام برزمین افتاد در حالی که ترکش سرش را از بدنش جدا کرده بود.

وی خطاب به اساتید و مسولین گفت: مهم، نحوه انتقال مطالب دوران جنگ به مخاطبین است. هم باید مطالب خوب و درست گفت و هم باید این مطالب خوب ودرست را به خوبی و درستی تحویل مخاطب داد.ایشان با تاکید و استناد به یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوه وجوه و ابعاد مختلف و متنوع دفاع مقدس، گفت: جنگ هم دارای بعد علمی است و هم دارای جنبه های عرفانی، حماسی، دینی، ایثارگری و غیرت مندی است. باید مواظب بود که هریک از اینها فدای دیگری نشود و در بیان مطالب با در نظر گرفتن مخاطبین همه این ابعاد را متوجه قرار داد. گاهی چنان جنبه های دیگر جنگ بیان می شود که گویی جنبه علمی جنگ به سخره گرفته شده است و گاهی چنان جنبه های علمی و فنی جنگ برجسته می شوند که سایر جنبه ها در زیر آن لِه می شوند.

وی افزود؛ توصیه دیگر من این است که در کلاس ها از ذکر و یاد شهدا غفلت نشود. ذکر و یاد شهدا به شما و کلاسهایتان برکت می دهد. جوان گرایی را فراموش نکنید و همیشه از ادبیات امید وار کننده استفاده کنید.

 

در پایان سخنان امیر آراسته، شاعر دفاع مدس؛ سرهنگ صالح افشار تویسرکانی با قرائت اشعاری، شور و حال مضاعفی به جمع بخشید:

به کابین دل ما سر نشینی         تو اوج پرکشیدن از زمینی

تویی صیاد دل های مسافر        امیر لشکر فتح المبینی

توپخانه زهد و تقوی بود او             خالق تسخیر دل ها بود او

مرد عرفان و عمل، اخلاق و دین      اسوه شور و حماسه در زمین

از امین درس وفا بشنیده بود            رازهای مختفی فهمیده بود

او علی بود و علی را دوست داشت     کمترین چیزی زایمانش نکاست

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده