سرباز در خاطرات دفاع مقدس
خونسردی حفظ آرامش و خونسردي فرمانده در دل جنگ و بويژه در زمان درگيري نابرابر با دشمن يك هنر بزرگ است كه موجب بالا رفتن روحيه همه سربازان خودي ميشود‏، اما اگر در اين بين فرمانده هم خودش را ببازد، واي به حال سربازان كم تجربه.

در محدوده محل استقرار ما در جبهه جنوب، چند وقتي بود تحركات مشكوكي ديده مي‌شد و به نظر مي‌رسيد دشمن قصد دارد خود را براي يك عمليات فراگير آماده كند، به خاطر همين فرمانده گروهان ما با مشاهده اين وضعيت علاوه بر گزارش اطلاعات به دست آمده به مسئولان گردان، به همه سربازها هم دستور آماده باش داده بود.

بعد از چند روز رفت‌وآمد مشكوك، بالاخره ديده‌بان‌هاي گروهان يورش گسترده عراقي‌ها را به سمت سنگرهاي ما اطلاع دادند.

ساعت پنج صبح بود كه با دستور فرمانده همه‌مان با وضعيت كامل به بالاي خاكريز رفتيم و موضع گرفتيم. تا چشم كار مي‌كرد، هيچ اثري از نيروهاي عراقي ديده نمي‌شد، اما ديده‌بان‌ها طوري از حضور نيروهاي عراقي حرف زده بودند كه دلهره همه‌مان را فرا گرفته بود.

چند لحظه‌اي كه گذشت، ناگهان بيست و پنج تانك عراقي در برابر ما ظاهر شدند و با سرعت به سمت ‌ما مي‌آمدند. با ديدن تانك‌ها پاي قبضه‌هاي خمپاره حاضر و آماده شليك به دشمن شديم، اما با ديدن آن همه تانك ترس تمام وجودمان را گرفته بود. در آن شرايط بحراني فرمانده گروهان دائم به تك تك ما لبخند مي‌زد و به همه ما دلگرمي مي‌داد. او سپس از يك سوي خاكريز به سوي ديگر مي‌دويد و فرياد مي‌زد كه: نترسيد، پيروزي با ماست.

همين فريادها حسابي به ما جرئت و شهامت داده و ما را آماده دفاع از مواضع خودي كرده بود، اما آن روز دشمن به ما حمله نكرد و بعدها فهميديم دشمن اصلا قصد حمله نداشته است، بلكه قصد آن‌ها تنها مانور فريب بود تا با مشغول كردن ما گردان‌هاي خود را جا‌به‌جا كنند.

 

 

آسمان گر بشنود نام شهيد       گل كند خورشيد در جام شهيد

در كتاب آفرينش بسته شد       خامه تقدير با نام شهيد

چشم دل چون پاك باشد بنگري        چشمه توفيق در كام شهيد

تا برآرد اهرمن را در كمند     توسن اقبال شد رام شهيد

بهتر از ديروز او امروز اوست       خوشتر از آغاز انجام شهيد

روز او هر روز چون شب‌هاي قدر       هست يوم‌الله ايام شهيد

جز صلاي مردمي، آزادگي      چيست راز پيك و پيغام شهيد

بر سر خوان خدا مهمان شدن       جاودان،‌اين است فرجام شهيد

 

پانوشته‌ها :

1. سرباز وظیفه فیروز سرافراز؛ جمعی ل77 پیاده خراسان

2. مشفق کاشانی؛ هفت بند التهاب، بنیاد حفظ آثار و . . . 84

 

منبع: سرباز و خاطرات دفاع مقدس،صدیقی، سیامک،1388، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده