ارتش در فاو
در مجموع 10 تيپ پياده ، كماندوئي و نيروي مخصوص 2 تيپ زرهي ، 4 گردان ضد هوايي ، 10 گردان قاطع جيش الشعبي و 5 گردان توپخانه دشمن به طور 100% منهدم گرديد . از طرف ديگر 33 تيپ پياده ، كماندو و نيروي مخصوص ، 8 تيپ زرهي و مكانيزه دشمن بيش از 60 % منهدم گرديد ، كه جهت بازسازي و تجديد سازمان از منطقه عملياتي ، خارج شدند . همچنين نزديك به 10 لشكر و 5 تيپ كماندو ، زرهي و مكانيزه دشمن ، 30% آسيب ديدند كه به دليل كمبود نيروهاي دشمن ، كماكان در منطقه عملياتي باقي ماندند ، تا پس از تجديد سازمان نيروهاي آسيب ديده و جايگزين آنها ، نيروهاي مزبور به عقب منتقل شوند.

بخش پنجم:

 

باتوجه  به دستورالعمل صادره که درآن ماموریت قرارگاههای خاتم1و خاتم2( ارتش) بروشنی آمده است،نبرد سرنوشت ساز و افتخار آفرين والفجر8 پس از ماهها تفكر ، تلاش و كسب آمادگي در ساعت 2200 روز 20/11/64 با رمز مبارك يا فاطمه الزهراء ، يا فاطمه الزهراء ، يا فاطمه الزهراء آغاز و در تاريخ 26/11/64 1با تصرف قسمتي از جزيره فاو با موفقيت ادامه پیدا کرد.

 

 شرح مختصر عمليات  : [1]

تاریخ عملیات: …………………………..  ساعت 22:00      مورخه­ی 20 /11/1364

رمز عملیات: ……………………………… یا فاطمه الزهراء(س)

 منطقه عملیات:…………………………..  جزیره فاو– شمال شلمچه تا کوشک

یگان­های عمل کننده: …………………. نیروهای بسیج ، سپاه پاسداران وارتش جمهوری اسلامی

قرارگاه اداره کننده:  ……………………خاتم الانبیاء(ص)

 

 

در سند شماره 12397، بانك اطلاعات مركز مطالعات و تحقيقات جنگ سپاه پاسداران در كتاب عمليات والفجر8 (مجموعه مقالات) به صورت روزشمار (روزهاي اول، دوم، پنجم) مندرج در صفحات 165، 166 و 167به شرح زیر آمده است.

نخستين شب عمليات (20/11/1364)

در نحستين ساعات عمليات، رزمندگان اسلام با يورش سريع و برق‌آسا و رعايت اصل غافل‌گيري توانستند بيش‌تر خطوط پدافندي دشمن را فرو بريزند. و در مقابل، دشمن به دليل عدم آمادگي لازم براي پاسخگويي و كامل نشدن ارتباطات (بي‌سيمي)، در طول عمليات بيش‌تر از راديو رله و ايستگاه تقويتي استفاده كرد.

در آغاز تك، مجموعه نيروهاي شناسايي شده، تيپ110 و تيپ111 بودند كه هدف تهاجم قرار گرفتند. در نحستين ساعات درگيري، دشمن هيچ‌گونه ارتباط (بي‌سيمي) نداشت و بيش‌تر به ارتباط تلفني متكي بود و بلافاصله وضعيت را به لشكر26 گزارش داد و درخواست كمك كرد كه به منطقه نرسيد و تيپ111 مجبور شد تا از احتياط محلي خود استفاده كند. در نخستين شب، نيروها و تجهيزات دشمن به سرعت منهدم شد و هيچ‌گونه كمكي به او نرسيد. آتش توپخانه نيز براي پشتيباني او بسيار كم و ناچيز بود.

روز اول عمليات (21/11/1364)

در اين روز، قرارگاه تيپ111 كاملاً به محاصره رزمندگان اسلام درآمد و ديگر گردان‌ها نيز منهدم شدند؛ زيرا نيروهاي خودي اجازه نشان دادن كوچك‌ترين واكنشي را به دشمن ندادند. در نخستين مرحله پاتك، دشمن مذبوحانه به بمباران شيميايي متوسل شد و منطقه را آلوده كرد.

از سوي ديگر، تلاش زياد نيروهاي عراق براي نجات فرمانده تيپ111 و بردن سايت موشكي بي‌نتيجه بود و تيپ38 كماندويي به دليل حجم زياد آتش خودي به منطقه پاتك نرسيد.

روز دوم عمليات (22/11/1364)

قرارگاه تاكتيكي ستاد مشترك ارتش عراق در شهر ناصريه پس از كشف تك اصلي نيروهاي خودي و تشخيص محور اصلي عمليات، به فرماندهی نيروهاي گارد رياست جمهوري اعلام كرد كه بايد هر چه سريعتر با تمام امكانات براي سد كردن راه دشمن و بازپس گرفتن اهداف قبلي، زير امر سپاه هفتم وارد عمل شود. در اين روز ستاد عمليات جنوب در پي تصميمي عجولانه تيپ3 نيروي مخصوص و تيپ4 پياده را وارد عمل كرد و در بدترين موضع دفاعي قرار داد. اين دو تيپ براي جلوگيري و سد كردن تك نيروهاي خودي در دو طرف جاده استراتژيك گسترش يافتند، اما با اجراي آتش مؤثر توپخانه خودي، در نخستين روز، حدود 30 درصد تلفات جاني را متحمل شدند. در همين روز، به گردان كماندويي تيپ10 زرهي دستور داده شد تا در سه راهي منتهي به جاده قرارگاه لشكر26 گسترش پيدا كند و مانع دور زدن رزمندگان به پشت تيپ‌هاي3 و 4 گارد رياست جمهوري شوند. در طول 24 ساعت پدافند تيپ3 و تيپ4، حدود 35 درصد از نيروهايشان توسط آتش دقيق و قدرتمند توپخانه‌هاي ما منهدم شدند. سرانجام دو تيپ مزبور تا روز 24/11/1364 به صورت دقيقه شمار از سوي نيروها و توپخانه خودي متحمل تلفات شدند.

 

 

روزچهارم عملیات(24/12/1364)

دراین روز بالاخره پس از چندين روز نبردهاي زميني و هوايي سرلشگر ماهر عبدالرشيد فرمانده  سپاه سوم ارتش عراق كه در بصره مستقر بود و همين سپاه، خرمشهر را متصرف شده بود اعلام مي كند كه شهر «فاو» و مناطق اطراف آن سقوط كرده و به دست نيروهاي ايراني درآمده است.

 

 

روز پنجم عمليات (25/11/1364)

نيروهاي خودي كه در سحرگاه اين روز به تيپ 443 حمله كرده بودند، توانستند حدود 50 درصد آن را منهدم و حلقه محاصره دو تيپ گارد رياست جمهوري را تنگ‌تر كنند. تيپ443 بدون اطلاع سپاه هفتم دو كيلومتر از مقابل سه راهي و تيپ34 كماندويي نيز حدود سه كيلومتر از مواضع خود در جناح چپ كارخانه نمك عقب‌نشيني كرد. در ساعت 2 بعدازظهر، گردان كماندويي تيپ10 زرهي در تقاطع جاده دوم مستقر شد. در اين روز، آتش توپخانه (خودي) تلفات سنگيني را به دشمن وارد آورد و هر گونه حركتي را از آن سلب كرد.

 بهرحال نبرد تاثيرگذار و افتخارآفرين والفجر8، پس از ماه‌ها تفكر، تلاش و كسب آمادگي در ساعت 22 روز 20/11/64 آغاز و پس از 6 روز قسمتي از جزيره فاو به تصرف رزمندگان درآمد، تا در نهايت در تاريخ 08/02/65 در اثر حمله رزمندگان سلحشور دشمن مجبور به قبول واقعيت‌هاي ميدان رزم گرديد و دست از مقاومت برداشت، بدين صورت اين عمليات بعد از 78 روز به عنوان طولاني‌ترين عمليات با موفقيت به پايان رسيد.

  انهدام واحد ها : [1]

در مجموع 10 تيپ پياده ، كماندوئي و نيروي مخصوص 2 تيپ زرهي ، 4 گردان ضد هوايي ، 10 گردان قاطع جيش الشعبي و 5 گردان توپخانه دشمن به طور 100% منهدم گرديد . از طرف ديگر 33 تيپ پياده ، كماندو و نيروي مخصوص ، 8 تيپ زرهي و مكانيزه دشمن بيش از 60 % منهدم گرديد ، كه جهت بازسازي و تجديد سازمان از منطقه عملياتي ، خارج شدند . همچنين نزديك به 10 لشكر و 5 تيپ كماندو ، زرهي و مكانيزه دشمن ، 30% آسيب ديدند كه به دليل كمبود نيروهاي دشمن ، كماكان در منطقه عملياتي باقي ماندند ، تا پس از تجديد سازمان نيروهاي آسيب ديده و جايگزين آنها ، نيروهاي مزبور به عقب منتقل شوند.

   اين عمليات نتايج و دستاوردهاي فراواني در هر دو بعد سياسي و نظامي به ارمغان آورد تا به عنوان لوح افتخار نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران براي هميشه تاريخ ماندگار بماند. نكته قابل ذكر ، نقش ارتش جمهوري اسلامي ايران در اين عمليات مي‌باشد كه در مدارك منتشر شده ، كم رنگ و در بعضي اسناد بي‌رنگ بيان گرديده است و اين در حالي است كه اگر با ديد تحليلي و منطقي از نقطه آغاز تا پايان و از جنبه هاي مختلف به اين عمليات بنگريم بدون ترديد روشن مي گردد، به‌راستي اگر از توان ارتش در طرح ريزي اجرا و پشتيباني بهره برده نمي‌شد ، اين مهم نه ممكن و نه موفقيت مورد نظر كسب مي گرديد . براي اثبات اين كه مبادا سخني به گزاف گفته شده باشد ، بر آنيم آن چه را ارتش در عمليات والفجر8 در منطقه عمومي شلمچه و فاو انجام داده است در حد توان و مدارك موجودي كه در دسترس قرار گرفته است در سه بخش به شرح زير براي مخاطبين خود تدوين نماييم و قضاوت را به خوانندگان بسپاريم.

 

منبع: ارتش در فاو، اسدی، هیبت الله، 1389، ایران سبز، تهران

 

 

 


[1] درودیان، محمود، از خرمشهر تا فاو، تحقیقات ومطالعات جنگ،   ص200و201

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تلفات وضایعات دشمن وخودی:[1]

 


[1]علایی، حسین، روند جنگ ایران وعراق،جلد2،انتشارات مرزوبوم،تهران،1391، ص 194

 

 

 


1. دشمن با از ازدست دادن فاو حاضر به پذيرش شكست اسفبار خود نشد و در چندين مورد با استفاده از نيروهاي احتياط منطقه اي و يگانهاي متحرك زرهي نزديك به منطقه اقدام به پاتكهاي سنگين نمود و هر بار  با دادن تلفات و ضايعات مجبور به عقب‌نشيني شد، در يكي از اين پاتك ها با رخنه در خط پدافندي در منطقه درياچه نمك جا پائي را اشغال نمود تا اين كه رزمندگان سلحشور در تاريخ 8/2/65 بار ديگر و براي آخرين بار اقدام به حمله نمودند و منطقه اشغال شده را باز پس گرفتند و بدينصورت عمليات والفجر8 بعد از 78 روز به سرانجام رسيد و عمليات پايان يافته تلقي گرديد. (از خرمشهر تا فاو؛ ص208)

[1]مجموعه مقالات، روزشمار (روزهاي اول، دوم، پنجم، در صفحات 165، 166 و 167

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده