عملیات رمضان
در ساعت 04:30 مجدداً به فرماندهی نصر 1 تأکید شد به هر نحو مقدور، مواضع تصرف شده را نگهدارد، حتی اگر لازم است شخص فرماندهان گردان در خط مقدم قرار گیرند. در این دستورات، نگهداری خط دژ مورد توجه خاص بود. تأکید نگهداری مواضع به وسیله عناصر نصر 1 کراراً تکرار می­شد. این امر اهمیت ویژه موضوع را می­رساند. برای کمک به تحکیم مواضع نصر 1 دستور داده شد، حداکثر امکانات پشتیبانی مهندسی در اختیار آن قرارگاه قرار گیرد و عناصری از قرارگاه نصر 4 نیز که در احتیاط بود در تقویت قرارگاه نصر 1 قرار داده شد.

بخش بیستم: نبرد قرارگاه فجر در سومین دور عملیات

مأموریتی که در دستور شماره 2 قرارگاه کربلا برای سومین دور نبرد رمضان به فرماندهی فجر داده شده بود، آن بود که در قسمت جنوب منطقه با مسئولیت خود و هماهنگ با قرارگاه فتح حمله کند و خط نارنجی را (به خلاصه نقشه مراجعه شود) تأمین نماید. برای اجرای این مأموریت عناصر زیر امر قرارگاه فجر همان­هایی بودند که از ابتدای عملیات حضور داشتند. یعنی لشکر 77 پیاده و سه تیپ از عناصر سپاه پاسداران برای نبرد اخیر و تیپ 17 قم نیز از قرارگاه فتح جدا و در اختیار قرارگاه فجر قرار گرفت و با تیپ 33 المهدی ادغام گردید.

فرماندهی قرارگاه فجر برای اجرای مأموریت دریافتی از قرارگاه کربلا دستور جزء به جزء شماره 2 (بدر) را تهیه و در 30 تیر ماه منتشر نمود. تدبیر عملیاتی این فرماندهی در این مأموریت چنین بود که با قرارگاه فجر 1 در قسمت شمالی منطقه پدافند کند و با قرارگاه­های فجر 2 و 4 به ترتیب از شمال به جنوب به سمت غرب حمله کند و هدف­هایی را تصرف و خط نارنجی را تأمین نماید و عناصر قرارگاه فجر 3 در احتیاط عمومی باشد. براساس همین تدبیر در دستور جزء به جزء شماره 2 بدر وظایف قرارگاه­های اجرایی تعیین و ابلاغ گردید.

ساعت و روز حمله مانند قرارگاه فتح به قرارگاه فجر ابلاغ شد و حمله عناصر آن قرارگاه در ساعت 2030 روز 30 تیر ماه آغاز گردید و یگان­های حمله­ور به سمت غرب به حرکت درآمدند. در یک ساعت اول با عوامل دشمن برخوردی پیدا نکردند. فرماندهی قرارگاه کربلا در ساعت 2115 به قرارگاه فجر دستور داد؛ سرعت پیشروی واحدها را زیادتر کند و هر چه زودتر هدف­های واگذاری را تأمین و نیروهای دشمن را منهدم سازد. در همین زمان فجر 2 اظهار داشت به خاکریز اول دشمن رسیده ولی نیرویی در آن وجود نداشته است. در ساعت 2125 قرارگاه فجر 1 نیز که ضمن حفظ مواضع پدافندی، مأموریت انهدام دشمن را داشت اطلاع داد هنوز به عواملی از دشمن برخورد نکرده است که دستور داده شد سریع­تر پیشروی کند و با دشمن اخذ تماس نماید.

در ساعت 2300 قرارگاه فجر 1 از جناح شمالی اطلاع داد که نیرویی از دشمن از سمت شمال به جنوب در حال حرکت است. در ساعت 2340 فجر 4 در جنوب منطقه فجر اطلاع داد حدود پنج کیلومتر پیشروی کرده و به مسافت دو کیلومتری هدف رسیده است. اتفاقاً در همین موقع از قرارگاه فتح خبر رسید یگان سمت شمال آن قرارگاه در هدف مثلثی شکل قرارگاه فجر 4 مستقر شده است. از حدود ساعت 2400 عناصر قرارگاه فجر به شدت با دشمن درگیر شدند، به نحوی که فجر 2 اعلام کرد به علت شدت درگیری احداث خاکریز مقدور نمی­باشد. 15 دقیقه بامداد 30 به 31 تیر ماه یگان سپاه قرارگاه فجر 4 اطلاع داد هدف 2 را تصرف کرده و به قاعده مثلثی شکل رسیده است. در این زمان عناصر فتح نیز به مواضع مثلثی شکل رسیده بود.

حوادث نشان می­دهد که در یک ساعت اول بعد از نیمه شب 31 تیر ماه عناصر حمله­ور قرارگاه فجر پیشروی خوبی داشته و اغلب به هدف­های خود رسیده یا به آن نزدیک شده بودند، ولی از آن به بعد حمله یگان­های فجر از دور افتاد، بعضی با مقاومت سنگین و برخی دیگر به میدان مین دشمن برخورد کردند. با این وجود، تلاش برای درهم شکستن مقاومت‌های دشمن ادامه داشت. به نظر می­رسد در منطقه بین قرارگاه فجر و فتح اختلالی در     شناخت منطقه مسئولیت ایجاد شده بود. در مواضع مثلثی شکل دشمن منطقه­ای خالی مانده و یگان­های هم­جوار موفق به انجام عمل الحاق با یکدیگر نشده بودند. در ساعت 0210  فجر 1 گزارش داد واحد حمله­ور آن قرارگاه به میدان مین دشمن برخورده و متوقف شده­اند. همین وضع برای فجر 2 پیش آمد که در این شرایط توپخانه دشمن عناصر فجر 2 را زیر آتش گرفت و تلفات قابل ملاحظه­ای به آن وارد ساخت.

فشار و عکس­العمل شدید دشمن در منطقه فجر 2 اثرات خود را در ساعت 0300 نشان داد. فرماندهی این قرارگاه گزارش داد مقاومت دشمن شدید است. امکان جمع­آوری میدان مین دشمن به علت شدت آتش از بین رفته است و پرسنل خودی فرسوده شده­اند.

بالاخره مانند قرارگاه فتح در ساعت 0315 قرارگاه کربلا به فرماندهی قرارگاه فجر دستوری بدین شرح داد؛ «در نهایت آرامش و با اعلام کد به یگان­ها ضمن جمع­آوری کامل پرسنل و تجهیزات از منطقه با هماهنگی یگان­های مجاور به خط تماس قبلی عقب­نشینی نمایند» قرارگاه فجر نیز این پیام را به یگان­های فجر 1، 2 و 4 که در حال حمله بودند ابلاغ کرد. به طوری که فرماندهی فجر گزارش داد در ساعت 0400 یعنی 45 دقیقه بعد از ابلاغ دستور عقب­نشینی به وسیله قرارگاه کربلا کلیه یگان­های قرارگاه فجر به خط تماس اولیه مراجعت نمودند. یعنی مسافتی را که در حدود 6 ساعت پیشروی طی کرده بودند در 45 دقیقه مراجعت کردند. البته برابر گزارش­های یگان­های اجرایی فجر 2 و 4 این مدت زمان عقب­نشینی تا حدود ساعت 0500 صبح ادامه داشت. نکته جالبی که درباره نتیجه این عملیات به نظر می­رسد، این است که فرماندهی قرارگاه فجر بعد از عقب­نشینی واحدها به مواضع اولیه از آن­ها خواست آمار تلفات وخسارات نیروهای خودی و دشمن را گزارش کنند. قرارگاه­های فجر 1، 2 و 4 در پاسخ این پیام درباره تلفات و خسارات خودی اصولاً سکوت کردند و مطلبی نگفتند اما درباره خسارات و تلفات دشمن آمار و ارقامی گزارش دادند. فجر 1 گفت از نیروهای دشمن حدود 300 نفر را کشته و حدود 20 دستگاه تانک و نفربر را منهدم کرده است. فجر 2 تعداد ضایعات دشمن را 300 نفر کشته و 70  دستگاه خودرو زرهی منهدم شده اعلام کرد و فجر 4 نیز گزارش داد 11 دستگاه تانک، دو دستگاه نفربر، یک قبضه تفنگ 106 میلیمتری دشمن را منهدم کرده و چهار نفر از افراد دشمن را به اسارت گرفته است. همین چهار نفر اسیر بیان­گر آن است که این عملیات چندان هم درخشان نبوده، زیرا تعداد تلفات و ضایعات گزارش شده نیز غالباً با اغراق­گویی توأم بوده است.

بعد از عقب­نشینی عناصر فجر به مواضع اولیه، وضعیت میدان نبرد به حالت عادی بازگشت، تلاش عمده نیروهای متخاصم در این حالت تبادل آتش توپخانه بود.

 

نبرد قرارگاه نصر در سومین دور عملیات (اول مرداد ماه)

در  دستور جزء به جزء شماره 2 قرارگاه کربلا، به فرماندهی قرارگاه نصر مأموریت داده شده بود در منطقه مسئولیت خود به سمت غرب آفند کند و خط نارنجی را تصرف نماید و بنا به دستور تک را به سمت غرب ادامه دهد.

برای اجرای این مأموریت، نه تنها یگان بیشتری در اختیار این فرماندهی قرار داده نشده بود، بلکه تیپ 2 پیاده لشکر 21 و تیپ 7 دزفول سپاه پاسداران نیز از کنترل آن قرارگاه جدا و در اختیار قرارگاه فتح قرار داده شده بود.

به علاوه قرارگاه نصر 4 که تیپ 4 زرهی لشکر پیاده بود در کنترل عملیاتی قرارگاه کربلا گذاشته شده بود. بنابراین قرارگاه نصر برای اجرای مأموریت جدید فقط دو تیپ پیاده از عناصر لشکر 21 و دو تیپ سپاه پاسداران را در اختیار داشت. فرماندهی قرارگاه نصر بعد از جدا شدن یگان­هایی که در دستور قرارگاه کربلا تعیین شده بود، عناصر باقی­مانده را در سه قرارگاه اجرایی به نام نصر 1، 3 و 5 سازمان داد و در دستور جزء به جزء شماره 3 آن قرارگاه وظایف قرارگاه­های اجرایی را به شرح زیر تعیین کرد:

  • نصر 1 در منطقه واگذاری تک کند ضمن انهدام نیروهای دشمن خط نارنجی را در منطقه تصرف و تأمین نماید بنا به دستور تک را به سمت شمال غرب ادامه دهد.
  • نصر 3 مانند نصر 1 در منطقه مربوطه.
  • نصر 5 مأموریت مانند آغاز عملیات رمضان، پدافند در غرب خرمشهر

نکته مهمی که در مأموریت قرارگاه نصر وجود داشت، آن بود که در دستور قرارگاه کربلا گفته شده بود، آفند یگان­های قرارگاه نصر ممکن است همزمان با یگان­های قرارگاه فتح و فجر و یا مستقل و جدا از آن­ها آغاز گردد. بدین جهت قسمت دوم این نظریه در زمان اجرای سومین دور نبرد رمضان به اجرا درآمد. قرارگاه نصر همزمان با یگان­های قرارگاه فتح و فجر حمله نکرد، بلکه به طور مستقل در ساعت 2130  اول مرداد ماه 1361  در منطقه غرب خرمشهر اقدام به حمله نمود. بنابراین در روزهای 30 و 31 تیر ماه و هم­چنین در زمان قبل از ساعت حمله در اول مرداد ماه منطقه عملیات قرارگاه نصر وضعیت عمومی پدافندی داشت.

در ساعت 2130 روز اول مرداد ماه 1361 قرارگاه کربلا به قرارگاه نصر دستور داد، مأموریت واگذاری را اجرا کند. و از همان ساعت، عناصر قرارگاه نصر در منطقه غرب و شمال غربی خرمشهر آماده حمله شدند. در ساعت 2200 همه فرماندهان دو شبکه قرارگاه نصر هم­صدا فریاد «بسم­الله القاصم الجبارین یا صاحب­الزمان ادرکنی» سر دادند و در قرارگاه­هایی نیز که ساکن­تر بودند دعای فرج خوانده شد.

چنین به نظر می­رسد که بعضی از یگان­های نصر با دشمن فاصله چندانی نداشتند. احتمالاً قبل از آغاز حمله این فاصله را کم کرده بودند. بدین جهت چند دقیقه بعد از آغاز حمله، درگیری با نیروهای دشمن شروع شد. این درگیری در منطقه نصر 3 شدیدتر بود، بدین لحاظ تقدم آتش توپخانه به آن منطقه داده شد. در این زمان آتش توپخانه دشمن نیز خیلی شدید بود. در حقیقت توپخانه­های خودی و دشمن نیز با یکدیگر زور آزمایی می­کردند و پیکار می­نمودند.

در ساعت اول حمله، وضعیت نصر چنین بود که عناصر قرارگاه نصر 3 به میدان مین دشمن برخورد کرده و با دشمن درگیر شده بود، ولی نصر 1 و 4 هنوز به مانع مهمی برخورد نکرده بودند. در ساعت 2300 اولین خبر مسرت بخش از نصر 3 رسید که حاکی از عبور از سمت شمال کانال بود. نصر 1 نیز خط اول مقاومت دشمن را درهم شکسته و در حال پیشروی بود که در ساعت 2310  اولین گردان نصر 1 نیز به کانال رسید. با برآورد موفقیت اولیه، به فرماندهی قرارگاه نصر 4 نیز که در احتیاط بود دستور داده شد آماده برای وارد عمل شدن گردد. فرمانده نصر به نصر 1 دستور داد در پشت کانال مستقر شود و حرکت خود را با نصر 3 هماهنگ سازد.

به نظر می­رسد که در ساعت 2330 فرماندهی نصر احساس کرد عناصر قرارگاه نصر 1 با مشکلی مواجه شده­اند و پیشروی آن­ها از دور افتاده است. بدین جهت ضمن خواستن توضیح وضعیت، دستور داد عناصر نصر 1 ابتدا شمال و جنوب کانال را از وجود دشمن پاک کنند و قسمتی از نیروی خود را برای نگهداری آن قسمت اختصاص دهند و بقیه یگان­ها پیشروی به سمت غرب را ادامه دهند. اما در این هنگام عناصر نصر 3 نیز در حوالی کانال با مقاومت سخت دشمن مواجه شدند. فرماندهی نصر دستور داد به هر طریقی که ممکن است از کانال بگذرند.

در حدود ساعت 2400 حجم آتش توپخانه دشمن کم شد و پیشروی یگان­ها با مزاحمت کمتری ادامه یافت. با این وجود تا این ساعت عناصر نصر 3 هنوز به خاکریز حاشیه کانال نرسیده بودند، در حالی که عناصر قرارگاه نصر 1 در شمال کانال به خاکریزها رسیده بودند. فرمانده نصر به نصر 1 دستور داد کمی به سمت جنوب منحرف شود تا به نصر 3 نیز کمک کند. به نظر می­رسید تلاش فرماندهی نصر آن بود هر چه سریع­تر خاکریزهای طرفین کانال را اشغال کند و تکیه­گاه مناسبی برای ادامه عملیات یا احتمالاً برای پدافند حاشیه داشته باشد. اما عناصر نصر 3 که از جنوب کانال پیشروی می­کردند با مقاومت­های سخت دشمن مواجه شده بودند و حمله آن­ها از دور افتاده بود. فرماندهی قرارگاه نصر برای کمک کردن به نصر 3 دستور داد گردان 131 از عناصر نصر 1 به سمت جنوب برود و در تقویت نصر 3 قرار گیرد.

30 دقیقه بامداد (دوم مرداد ماه) فرماندهی نصر به قرارگاه کربلا اطلاع داد شدت آتش دشمن در منطقه جلو کم­تر شده ولی توپخانه دشمن بیشتر، منطقه عقب ما را می­کوبد، اضافه کرد به یگان­ها دستور داده وارد پنج ضلعی شوند. در این هنگام تلاش قرارگاه نصر آن بود که با اعزام گردان 131 پیاده از منطقه شمال به جنوب کانال، به وضعیت بهبود بخشد. یگان­های نصر 1 و 3 را هماهنگ به سمت جلو بکشد، اما نصر 3 گیر کرده بود و نمی­توانست به پیشروی ادامه دهد. فرماندهی نصر به فرماندهی نصر 3 تأکید کرد از آن موضع جلو برود، زیرا ممکن است فرصت­ها از دست برود. در این زمان آتش­های شدید دشمن به حوالی پاسگاه مرزی شلمچه و منطقه نصر 3 روانه شده بود که به توپخانه خودی نیز دستور داده شد آتش متقابل را اجرا کند و توپخانه دشمن را خاموش سازد.

55 دقیقه بامداد نصر 1 گزارش داد در حوالی خط مرز به سمت جنوب حرکت می­کند. فرمانده نصر به این فرمانده دستور داد، هر چه سریع­تر گردان 131 را به یاری نصر اعزام کند، زیرا این امر تأثیر زیادی در نتیجه عملیات دارد. در همین موقع از طرف عناصر سپاه پاسداران همراه قرارگاه نصر، پیامی به قرارگاه کربلا ارسال شد، مبنی بر اینکه دشمن پل شلمچه را منفجر کرده و عناصری که از کانال گذشته بودند بین کانال و خط دژ گیر کرده­اند (توضیح اینکه خط دژ مربوط به خط پدافندی مرزی ایران بود که قبل از جنگ ساخته شده بود و در سه کیلومتری شرق خط مرز قرار داشت)  بنابراین تا این ساعت هنوز عناصر قرارگاه نصر موفق نشده بودند به خطر مرز بین دو کشور ایران و عراق برسند.

پیام­های مبادله شده بین قرارگاه نصر با قرارگاه­های نصر 1 و 3 نشان می­دهد که در ساعت اول بعد از نیمه شب وضعیت عمومی چندان امیدوار کننده نبود و حمله از دور افتاده بود. نصر 3 زمین­گیر شده بود و در آرایش حمله نیز اختلالاتی به وجود آمده بود. بالاخره در ساعت 1 بامداد این نگرانی تا حدودی کاهش یافت. زیرا عناصر قرارگاه نصر 3 مقاومت دشمن را درهم شکستند و در خاکریزهای دشمن شکاف ایجاد کردند و وارد آن شکاف شدند. اما در مسیر پیشروی آن یگان­ها پل شلمچه به وسیله دشمن تخریب شده بود و برای ادامه پیشروی لازم بود، پل نظامی برقرار گردد. دستور داده شد یکی از پل­های متحرک نظامی همراه نصر 3 برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد و سریعاً از آن عبور شود. در ساعت 0115 فرماندهی نصر به قرارگاه کربلا اعلام کرد، عناصر نصر 3 مقاومت دشمن را درهم شکستند و داخل منطقه دشمن شده، منطقه را پاک­سازی کرده و در حال پاک­سازی منطقه شمال می‌باشند. نصر 1 نیز در حال حرکت به سمت جنوب است تا با عناصر قرارگاه نصر 3 الحاق حاصل نماید.

با همه تلاشی که عناصر قرارگاه نصر 1 به کار می­بردند پیام­های مبادله شده نشان می‌دهد که حمله دور چندانی نداشت و یگان­ها در حوالی اولین خاکریز دشمن با مشکلاتی مواجه شده بودند.

فرماندهی نصر تصمیم گرفت که یک گردان پیاده از عناصر احتیاط خود را وارد منطقه سازد، تا شاید کمکی به بهتر شدن وضعیت نماید. ضمناً بیش­تر حساسیت فرماندهی نصر در یک نکته بود که یگان­های نصر 1 و 3 به یکدیگر برسند و شکافی بین آن­ها باقی نماند و عملیات مرحله اول که تصرف و تأمین خط نارنجی بود (به خلاصه نقشه مراجعه شود) قبل از آغاز روشنایی به پایان برسد.

بنابراین با توجه به اینکه آغاز روشنایی در مرداد ماه حدود ساعت 03:30 بعد از نیمه شب است یگان­ها برای اجرای منظور فرماندهی نصر فرصت زیادی نداشتند، زیرا در ساعت 02:30 هنوز در همان محل­هایی بودند که در ساعات اول حمله به آنها رسیده بودند. تا ساعت 3 نیز پیشرفت چندانی در عملیات حاصل نشد. چنانکه نصر 3 در ساعت 03:10 گزارش داد هنوز نتوانسته است خاکریز دشمن را به طور کامل اشغال کند این وضعیت سبب نگرانی فرماندهی نصر شد. به نحوی که در همان ساعت به نصر 1 دستور داد هر جا که رسیده متوقف شود و اگر میسر نشد حداقل خط دژ را که خیلی مهم است حفظ کند و تقدم را به جمع­آوری شهدا بدهد. همچنین در ساعت 03:30 بار دیگر تأکید شد موقعیت را مستحکم کنند و مأموریت را تکمیل نمایند و حداقل دژها را حفظ کنند و در آن جا پدافند نمایند.

در ساعت 03:45 فرماندهی نصر گزارش داد که مقاومت دشمن در حوالی نهر خین شدید است و تلفات وارده به نیروهای خودی نسبتاً زیاد می­باشد، ولی تلاش برای اجرای مأموریت ادامه دارد. فرماندهی نصر این وضعیت را به قرارگاه کربلا اطلاع داد و اضافه کرد باقی ماندن یگان­ها در محلی که رسیده­اند از نظر پشتیبانی مشکلاتی در بر دارد. بالاخره از ساعت 03:50 پیشروی یگان­های نصر به کلی متوقف گردید و حتی ادامه توقف در آن شرایط موجب نگرانی شد و فرماندهی نصر تصمیم گرفت یگان­هایی را که به خاکریزهای مناسب دشمن دست یافته بودند در همان محل­ها نگه دارد. یگان­­هایی که در شرایط نامناسب بودند از خط مرز عقب­تر بکشد. بر مبنای همین تصمیم، به فرماندهی نصر 1 و 3 دستور داد وضعیت را بررسی کنند و تا قبل از آغاز روشنایی کامل روز، هر گونه جابجائی‌های لازم را به سمت جلو و عقب انجام دهند و برای تحکیم مواضع اشغالی اقدام نمایند.

در ساعت 4 صبح فرماندهی نصر 3 اظهار داشت: نگهداری کرانه نهر خین مشکل است و از دو طرف، یگان­ها مورد تهدید دشمن قرار دارند. بدین جهت فرماندهی نصر دستور داد به مواضع قبل از حمله عقب­نشینی نمایند. این وضعیت را به اطلاع فرماندهی قرارگاه کربلا رسانید. اما در منطقه نصر 1 سعی شد که خاکریزهای حوالی مرز نگهداری شود. ولی برای تقویت یگان­های آن قرارگاه دستور داده شد یک گروهان تانک از واحدهای زرهی سپاه پاسداران و یک گروهان پیاده از عناصر لشکر 21 به منطقه نصر 1 اعزام شود.

در ساعت 04:30 مجدداً به فرماندهی نصر 1 تأکید شد به هر نحو مقدور، مواضع تصرف شده را نگهدارد، حتی اگر لازم است شخص فرماندهان گردان در خط مقدم قرار گیرند. در این دستورات، نگهداری خط دژ مورد توجه خاص بود. تأکید نگهداری مواضع به وسیله عناصر نصر 1 کراراً تکرار می­شد. این امر اهمیت ویژه موضوع را می­رساند. برای کمک به تحکیم مواضع نصر 1 دستور داده شد، حداکثر امکانات پشتیبانی مهندسی در اختیار آن قرارگاه قرار گیرد و عناصری از قرارگاه نصر 4 نیز که در احتیاط بود در تقویت قرارگاه نصر 1 قرار داده شد.

در این هنگام که ساعت حدود 5 صبح بود فشار دشمن برای عقب راندن نیروهای ما بسیار شدید شده بود توپخانه دشمن با حداکثر حجم آتش خود نیروهای ما را به زیر آتش گرفته بود و هر لحظه ناامیدی را برای نگهداری مواضع در یگان­های ما بیش­تر می‌کرد. فرماندهی نصر از قرارگاه کربلا خواست، گردان­های توپخانه گروه 33 توپخانه نیز در پشتیبانی یگان­های درگیر نصر اجرای آتش کنند، تا شاید فشار دشمن بر آن یگان­ها کمتر شود. ولی متأسفانه این تلاش­های فوق­العاده به نتیجه­ای نرسید و در ساعت 05:30 فرماندهی نصر 1 گزارش داد همه یگان­های آن فرماندهی به مواضع قبل از آغاز حمله عقب‌نشینی کرده­اند. با توجه به اینکه یگان­های نصر3 نیز قبلاً عقب­نشینی کرده بودند، بدین ترتیب در حدود ساعت 05:30 نبرد دور سوم عملیات رمضان به وسیله فرماندهی نصر نیز بدون وصول به نتیجه مطلوبی پایان یافت. در حدود ساعت 6 صبح همه عناصر قرارگاه نصر در محل­های قبل از حمله جاری مستقر شدند.

بعد از عقب نشینی یگان­های فرماندهی نصر نیروهای دشمن هیچ­گونه تلاشی برای تعقیب نیروهای ما از خود نشان ندادند. به نظر می­رسد که آن­ها فقط مأموریت پدافند از مواضع خود را داشتند. بنابراین از ساعت 6 روز 2 مرداد به بعد میدان نبرد بار دیگر وضعیت عادی پدافندی پیدا کرد و نیروهای هر دو طرف متخاصم در مواضع پدافندی مستقر شدند و تبادل آتش بین آن­ها جریان یافت. خلاصه نتایج عملیات مورد بحث را ستاد لشکر 21 پیاده چنین بیان کرده است.

در ساعت 21:30 روز 1/5/61 عملیات با رمز (بسم الله القاصم الجبارین یا صاحب الزمان ادرکنی) آغاز شد. در لحظات اولیه تک، نصر 3 با عناصر تأمینی دشمن درگیر و علیرغم مقاومت شدید و تحمل تلفات و خسارات زیاد، ضمن پیشروی در ساعت 0100 روز 2/5/61  قسمتی از عناصر نصر 3 توانست به خاکریز کانال دست یافته و همزمان نصر 1 نیز به پیشروی خود ادامه دهد، ولی به علت فشار زیاد دشمن نتوانست پنج ضلعی را پاک­سازی کند. همزمان به علت مقاومت بیش از حد دشمن به منظور کمک به نصر 3 به قرارگاه نصر 1 دستور داده شد گردان 131 پیاده را از خط مرز به طرف خط جنوب حرکت دهد و با نصر 3 الحاق حاصل نماید. معهذا با تلاش و کوشش فراوانی که در جهت حفظ مناطق اشغالی به عمل آمد به علت فشار شدید دشمن از طرف نهر خین و جزیره بوارین و تحمل تلفات زیاد، ضمن انهدام نیروهای متجاوز به منظور جلوگیری از تلفات بیش از حد و به محاصره در آمدن احتمالی یگان­ها دستور داده شد که به مواضع اولیه مراجعت و ضمن تحکیم به پدافند در منطقه ادامه دهند».

 

منبع: نبردهای سال های 1361 و 1362، حسینی، سید یعقوب، 1389، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده