خاطرات سرتیپ دوم غلامحسین دربندی
پرچم ایران و تمثال حضرت امام خمینی (ره) همیشه اصرار داشتم در هر جایی که از اشغال دشمن آزاد میکنیم، بلافاصله پرچم خوشرنگ ایران را نصب کنم؛ چزابه یکی از این مکانها بود که در نقطة صفر مرزی قرار داشت. چزابه نام منطقهای در 17 کیلومتری شمال غربی شهر بستان است. اگرچه آنجا به نام «تنگه» معروف است، ولی کوه و دره به آن معنا ندارد؛ بلکه در شمال و جنوب، دارای عوارض طبیعی صعبالعبوری است. در شمال چزابه، تپههای رملی1 و در جنوب آن، هورالعظیم2 قرار دارد؛ بین این دو مانع طبیعی، زمینی است که در تنگترین قسمت، حدود یکونیم کیلومتر عرض دارد و به آن تنگة چزابه میگویند.

آزادسازی تنگة چزابه، از دست‌آوردهای عملیات طریق‌القدس بود. بلافاصله پس از فتح آنجا و زدن خاکریز، پرچم جمهوری اسلامی را نصب کردم. همیشه یک عکس بزرگ از حضرت امام خمینی (ره) همراه داشتم کنار پرچم، بالای خاکریز و سنگر خودم نصب می‌کردم. دو دستگاه آمبولانس چرخ‌دار ما، یک جیپ کا.ام و دیگری لندروری بود که از عراقی‌ها غنیمت گرفته بودیم و از آنها به عنوان آمبولانس استفاده می‌کردیم؛ آنها را روی جادة بستان گذاشته بودم. نفربرها افراد زخمی را تا آنجا می‌آوردند و از آنجا آنها را با آمبولانس‌ها به شهر بستان که بهداری تیپ در آنجا قرار داشت، می‌بردیم.

پرچم ایران و عکس حضرت امام خمینی (ره) راه‌نمای خوبی برای تازه‌واردهای جبهه بود و همه با توجه به موقعیت آن، به همدیگر نشانی می‌دادند!

راننده‌های آمبولانس‌های ما سربازهای وظیفه «سعید مزدباف» اهل شوشتر و «حسین شجاعی باغینی» بودند. حسین شجاعی بعدها در عملیات رمضان به شهادت رسید؛ هر دو بسیار شجاع و جسور بودند؛ طوری که در زیر آتش شدید، زخمی‌ها و بیماران را تخلیه کرده و برمی‌گشتند. حتی گاهی در نیمه‌های شب، زخمی‌ها را با چراغ خاموش می‌بردند که کار بسیار سخت و خطرناکی بود.

رانندة نفربر «محمد یامی» اهل ایوانکی بود؛ او هم به کارش بسیار وارد، و خیلی منظم بود. حتی در خط مقدم، نفربرش همواره تمیز و مرتب بود و چندبار هم تشویق شده بود. همین آماده به کار بودن او، چند بار جان رزمندگان را نجات داده بود. چون همیشه از خط مقدم و زیر آتش مستقیم گلوله‌ها و موشک‌های ضدتانک می‌آمد، ما زخمی‌ها را یک‌یک از روی زمین جمع می‌کردیم و او آنها را به عقب منتقل می‌کرد.

پانوشته‌ها :

1. تپه‌های رملی: تپه‌های ماسه‌ای بسیار صعب‌العبور به نام دارالشیاء و نبعه که در شمال چزابه قرار دارد.

2. هور‌العظیم یا هور‌الهویزه: بزرگترین تالاب استان خوزستان، در انتهای رود کرخه، در منطقة مرزی بین دو کشور ایران و عراق واقع شده است. یک‌سوم آن در ایران و مابقی در کشور عراق قرار دارد. این تالاب از آبهای اضافی رود کرخه و دویرج تشکیل شده است. سراسر هور‌العظیم با نی پوشیده شده و ژرفای آن در اواسط آن به چند متر می‌رسد.

 

منبع : منتظر، رضا، دکتر بدو، 1393، عماد‌فردا، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده