پیشتازان غرب کرخه
بخش هجدهم و پایانی: نتيجه گيري از تجاوز تا تثبيت در تاريخ 14/1/59 (3 آوريل 1980) يكي از اتباع عراق با پرتاب بمب به سوي طارق عزيز معاون نخست وزير عراق در دانشگاه مستنصريه به ادعاي عراق موجب قتل دو نفر مي شود . رژيم عراق با صحنه سازي و افتراء شخص مزبور را ايراني قلمداد نموده و متعاقب آن شخص صدام سوگند ياد نموده كه از جمهوري اسلامي ايران انتقام بگيرد .

مقدّمه :

در بحث هاي قبلي اشاره اي به نيّت پليد رژيم حاكم بر عراق به ميان آمد كه با طرح و نقشه قبلي و به قصد اشغال ايران و براندازي نظام جمهوري اسلامي ايران دست به تجاوز زده است . لذا اين ديدگاه از دو بعد مورد بررسي قرار مي گيرد .

 

(الف) وضعيّت كلّي جمهوري اسلامي ايران در روزهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي و قبل از شروع تجاوز رژيم بعثي عراق

جمهوري اسلامي ايران كه اوّلين روزهاي پس از پيروزي انقلاب خود را       مي گذراند علاقه مند به حفظ آرامش منطقه و برقراري روابط برادرانه با همسايگان مسلمان خويش به منظور جلوگيري از دخالت نيروهاي خارجي در منطقه خليج فارس بوده و بر اين اساس و همين طور به دليل ساده انديشي ها و يا احتمالاً نظرات سوء بعضي از دست اندركاران دولت مبادرت به اقداماتي به شرح زير نمود :

1ـ تقليل پرسنل كادر ثابت ارتش در رده هاي فرماندهي و افسران

2ـ تقليل مدت خدمت نظام وظيفه از دو سال به يك سال

3ـ لغو قراردادهاي خريد تجهيزات و وسايل نظامي و تبديل اين قراردادها براي خريد وسايل كشاورزي و غير نظامي

4ـ طرح فروش تجهيزات مدرن نظامي موجود از قبيل ناوها و ناوچه هاي نيروي دريايي و هواپيماهايF14 نيروي هوايي

5- متوقّف نمودن طرح احداث پايگاه عظيم چاه بهار

6- انحلال تعدادي از يگان هاي ارتش

7- همين طور با توجّه به آرمان انقلاب اسلامي و استكبار ستيزي و استقلال خواهي در همه ابعاد اقدامات زير نيز معمول گرديد :

الف)  خروج از پيمان نظامي سنتو

ب)  اخراج بيش از40 هزار نفر از كارشناسان و مستشاران نظامي آمريكايي

پ) جمع آوري دستگاه هاي استراق سمع و جاسوسي آمريكايي از خاك ايران

ت)  خروج نيروهاي ايراني از عمان

ث) قطع رابطه سياسي ـ اقتصادي ـ نظامي با اسراييل و آفريقاي جنوبي

ج)  تقليل فروش نفت و تحريم فروش آن به اسراييل و آفريقاي جنوبي

چ) فراخواندن پرسنل نظامي ايران كه براي تحصيل علوم نظامي به كشورهاي غربي اعزام شده بودند .

ح) فراخواندن وابسته هاي نظامي ايران از كشورهاي خارجي

 

جمهوري اسلامي ايران پس از پيروزي انقلاب و برابر اصل 125 قانون اساسي سياست خارجي ايران را بر اساس نفي هر گونه سلطه جويي و سلطه پذيري حفظ استقلال همه جانبه و تماميّت ارضي كشور و دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهّد در برابر قدرت هاي سلطه گر و روابط صلح آميز متقابل با دول غير محارب استوار است بنا نمود و با درك اصول عاليه پنج گانه همه كشورهاي غير متعهّد به اين نهضت پيوست تا بتواند گامي در جهت پياده كردن اهداف آن بردارد .

امام خميني(ره) رهبر عظيم الشّأن انقلاب اسلامي و پايه گذار جمهوري اسلامي ايران مي فرمايد : ما با هيچ كشور اسلامي چه غير اسلامي سر جنگ نداريم و طالب صلح و صفا براي همه هستيم و تاكنون نيز به دفاع كه براي هر كس وظيفه اي است الهي و حقّي است انساني برخاسته ايم . هرگز قصد تجاوز به كشور ديگر را نداريم و مي خواهيم كشورهاي اسلامي در مقابل متجاوزان و متجاسران مانند اسراييل بايستند .

 

(ب) اقدامات انجام شده به وسيله رژيم بعث كه گوياي طرح تجاوز به خاك جمهوري اسلامي ايران مي باشد .

به موازات پيروزي انقلاب اسلامي در ايران رژيم بعثي دست به يك سري اقدامات نظامي و تبليغاتي مي زند كه نشانگر تهيه و تنظيم نقشه و طرح حمله به جمهوري اسلامي ايران است .

لذا با تهيه فيلمي با مخارج سنگين تحت عنوان (قادسيه صدام) يا (قادسيه دوّم) تا به اصطلاح خودشان اين افتخار تاريخي را ثبت نمايند كسي كه نام قادسيه را كه يكي از جنگ هاي آزاديبخش فرماندهان و لشكريان مؤمن صدر اسلام بوده به حمله متجاوزكارانه خود مي گذارد در حالي كه در ايدئولوژي و عمل ، اساساً اعتقادي به اسلام ندارد و آغازگر حمله و تجاوز بوده و اقداماتي به شرح زير به عمل مي آورد :

  1. ايجاد دفتر به اصطلاح آزادي بخش خوزستان و سعي و كوشش مذبوحانه براي تحريك ايرانيان عرب زبان خوزستان عليه جمهوري اسلامي ايران و هم چنين اعزام مزدور به كردستان ، خوزستان و حتّي بلوچستان .
  2.  توزيع اسلحه بين ضد انقلابيون و كمك مالي به آنها و بمب گذاري در مناطق مسكوني و خطوط راه آهن و خرابكاري در تأسيسات نفتي و تعليم عناصر خودفروخته در خاك عراق به منظور خرابكاري در ايران به خصوص در استان خوزستان .
  3.  اجازه اقامت به پناهندگان سياسي مخالف با جمهوري اسلامي ايران
  4.  صدور كارت شناسايي مخصوص براي تعدادي از اعراب خوزستان از استانداري بصره و عماره و اجازه اقامت به نظاميان مخالف جمهوري اسلامي ايران كه در اردوگاه هاي نظامي ويژه به سر مي برند .
  5.  اعزام عدّه اي خرابكار آموزش ديده عراقي به داخل خاك جمهوري اسلامي ايران در لباس ايرانيان اخراجي به منظور خرابكاري در مراكز حياتي كشور كه تعدادي از آنان پس از شناسايي دستگير و به مأموريت خود اعتراف كردند .
  6.  در تاريخ 14/1/59 (3 آوريل 1980) يكي از اتباع عراق با پرتاب بمب به سوي طارق عزيز معاون نخست وزير عراق در دانشگاه مستنصريه به ادعاي عراق موجب قتل دو نفر مي شود . رژيم عراق با صحنه سازي و افتراء شخص مزبور را ايراني قلمداد نموده و متعاقب آن شخص صدام سوگند ياد نموده كه از جمهوري اسلامي ايران انتقام بگيرد . در همين زمينه به هنگام تشيع جنازه مقتولين با نقشه قبلي دو بمب از داخل مدرسه ايراني در بغداد به سوي جمعيّت تشيع كننده پرتاب مي شود و اين بهانه مناسبي به دست مقامات عراقي مي دهد تا به مدرسه حمله ور شده ، چند تن از معلمين مدرسه را بازداشت سپس اخراج نمايند [1].

7- خريد تجهيزات مدرن نظامي و انعقاد و خريد هواپيماهاي مدرن ميراژ و هواپيماهاي مدرن روسي ميگ25 و27 و توپولف .

8- احداث راه هاي ارتباط مرزي

تقويت نيروهاي مرزي ـ احداث پاسگاهاي مرزي جديد و تقويت پاسگاه هاي قديمي و ايجاد مواضع نفوذي از قبيل سنگرهاي بتوني سيم خاردار ـ مناطق       مين گذاري شده .

9- احضار متولّدين سال هاي 56 ـ 1955 براي خدمت احتياط و تمرينات رزمي همه روزه به مدّت 4 ساعت

10- رژيم عراق قبل از آغاز جنگ، 636 بار به وسيله آتش توپخانه، زرهي و هواپيما  شهرها ، دهات و مرزهاي ايران را مورد تهاجم قرار داد كه فقط تعداد 182 بار نقض حريم هوايي ايران بوده است .

11-  فراخوان نيروهاي ذخيره ارتش به استثناي افراد ايراني الاصل .

12- قبل از شروع جنگ ارايه منشور عربي صدام داير بر رفع اختلافات ميان دول عربي .

13- برقراري روابط نزديك با كشورهاي مرتجع منطقه .

14- تلاش همه جانبه به منظور تثبيت بغداد به عنوان مركز تصميم گيري هاي جهان عرب .

15- برقراري تماس هاي نزديك با دول غرب و اعطاي امتيازهايي به آنان .

16- پرداخت مبلغ يكصد ميليون دلار به اردن به منظور تدارك جنگي عراق از طريق بندر عقبه .

17- انتقال هواپيماهاي مسافري و نظامي عراق به فرودگاه هاي عربستان سعودي و اردن .

18- انتقال كشتي هاي باري تجاري عراق از شط العرب و بندر بصره به مناطق ديگر[2] .

با توجّه به موارد فوق و آمادگي ارتش عراق ، صدام قطعنامه 1975 را كن لم يكن و حمله گسترده اي را به مرزهاي جمهوري اسلامي ايران را آغاز مي نمايد . تمامي كارشناسان و تحليلگران با بررسي شرايط ايران و عراق دستيبابي عراق به پيروزي را امكان پذير ارزيابي كردند . اشپيگل در اين زمينه با تأكيد بر توانايي نظامي عراق مي نويسد .

دلايل بسياري وجود دارد كه جمهوري اسلامي ايران در يك جنگ مسلّحانه با عراق شكست خواهد خورد زيرا عراق داراي يك ارتش مجهّز و تعليم يافته است كسينجر وزير خارجه اسبق آمريكا نيز با ارزيابي نسبت موقعيّت سياسي و نظامي ايران و عراق اعلام كرد .

«جنگ حداكثر ظرف 10 روز با پيروزي عراق پايان خواهد يافت .» 

با توجّه به موارد فوق و آمادگي كامل رژيم بعث عراق دست به حمله سراسري   مي زند و در جبهه اي به طول 550 كيلومتر در عمق 20 الي 110 كيلومتر پيشروي مي كند و پس از اشغال پاره اي از مناطق و نقض تماميّت ارضي كشور دست به تحريف حقايق تاريخي و جغرافيايي زده و اسامي مجعولي براي مناطق شهرهاي خوزستان به كار مي برد كه از آن جمله اهواز را (الاحواز) ، خرمشهر را (محمّره) ، آبادان را (عبادان) ، سوسنگرد را (خفاجيه) و بالاخره خوزستان را عربستان نامگذاري مي كند و كارتر رييس جمهوري آمريكا پس از آغاز حمله سراسري رژيم عراق به خاك جمهوري اسلامي ايران چنين عنوان مي كند .

اميدوارم پس از اين مسئولين جمهوري اسلامي ايران به سر عقل بيايند و اين نبرد بتواند ايران را قانع كند كه به صلح نياز دارد .

50 روز پس از جنگ ، صدام در كنفرانس مطبوعاتي در تاريخ 19/8/59        مي گويد :

 

« حقوق ما روشن است سرزمين ما روشن است حاكميت ما به     سرزمين هاي عربي غصب شده روشن است اكنون لازم است كه (امام) خميني بگويد كه مرزهايش كجاست و نقشه ايران در كجا قرار دارد . [3]»

همچنين طارق عزيز (معاون نخست وزير عراق) در آغاز هشتمين ماه جنگ تحميلي اظهار داشته است وجود پنج ايران كوچك بهتر از يك ايران واحد خواهد بود. وي گفت : از شورش ملّت هاي ايران پشتيباني خواهيم كرد و همه سعي خود را متوجّه تجزيه ايران خواهيم نمود . با برشماري توانايي نظامي و آمادگي كامل رژيم بعثي عراق در حمله سراسري و مشكلات جمهوري اسلامي ايران پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و بروز تنش و ايجاد جوّ مسموم توسط گروهك هاي مختلف و عناصر خودفروخته داخلي و عناصر وابسته به شرق و غرب و بروز نا امني در شهرستان گنبد و همچنين درگيري در كردستان و مسايل به وجود آمده در كودتاي نوژه و هزاران مشكلات ديگر كه از حوصله اين بحث خارج است عراق به مرزهاي جمهوري اسلامي ايران حمله مي كند و هزاران زن و كودك خرمشهري و بستاني را آواره و هستي آنها را به يغما مي برد و خانه و كاشانه آنها را به آتش      مي كشد و آنها را همچون اسيران كربلا زير چكمه و تازيانه خود از شهر و ديارشان بيرون مي راند و در برابر ديدگان مردان به نواميس آنها تجاوز مي كند در اين گذرگاه ايجاب مي نمايد .

نگاهي به روزهاي پر التهاب آغاز جنگ داشته باشيم وجدان بيدار و آگاه حكم مي كند با يادمان روزهاي التهاب روزهاي آتش خون روزهاي به اسارت رفتن زنان و كودكان اين مملكت به ياد حماسه سازاني كه با همّت والاي خود به فرمان امام خود لبيك گفتند و در راه ميثاق با يار جان فدا كردند و سر در گرو پيمان نهادند و از حلقوم خسته خويش ندا سر دادند . تا بيرون راندن متجاوز لحظه اي آرام نخواهيم نشست سر تكريم فرود آوريم و به شهداي آغاز جنگ و شهداي زنده ارتش جمهوري اسلامي ايران كه اوّلين نهال تثبيت حكومت جمهوري اسلامي را در سرزمين گرم خوزستان كاشتند و با خون خود آبياري نمودند درود بفرستيم .

يك سال اوّل جنگ از آغازين روزهاي تجاوز تا مرحله تثبيت ارتش عراق بدين منوال گذشت. يگان هاي نظامي با هم آهنگي نيروهاي مردمي و سپاه پاسداران منطقه با اعزام گشتي رزمي به ايذا و آزار دشمن پرداختند و در مردادماه سال60 به تدريج با جابه جايي يگان ها پدافند را از شرق به غرب منتقل نمودند و با توجّه به طول خط پدافندي لشكر21 حمزه (حدود 110 كيلومتر) كه فقط سه كيلومتر در ابتداي جنگ در منطقه سرپل نادري در غرب كرخه در اختيار لشكر بود، يگان ها توانستند تا مرداد سال60 بيش از 80درصد در غرب كرخه مستقر گردند . به تدريج با انسجام     يگان ها و همچنين همگامي و هم آهنگي با يگان هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به ويژه پرسنل شجاع تيپ7 ولي عصر كه اكثراً از اهالي بومي منطقه دزفول و شوش بودند، خود را به دشمن نزديك كردند و براي يك عمليات سرنوشت ساز آماده شدند كه به ياري خداوند متعال در كتاب فتح المبين قرارگاه نصر نحوه ايجاد خاكريز و نزديك شدن و همچنين از آمادگي براي عمليات فتح المبين و هدايت عمليات و اشغال هدف هاي واگذاري و پيروزي هاي عظيم فتح المبين بحث به ميان خواهد آمد . انشاء ا…   

والسلام

 

 

منبع: پیشتازان غرب کرخه، سالار کیا، علیمحمد، 1380، ایران سبز، تهران

 


[1]– كتاب تحليلي بر جنگ رژيم عراق بر عليه ايران (ص 67)

[2]– مطالب بندهاي 1 الي 18 از كتاب تحليلي بر جنگ تحميلي رژيم عراق بر عليه جمهوري اسلامي ايران (ص66 الي 74) استفاه شد .  

[3]– كتاب تحليلي بر جنگ (ص 102)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده