ارتش درآینه رسانه ها
آمریکایی ها و ترور اولین امیر سرگذشت ایران از ابتدا تا به امروز پر از داستان زندگی قهرمانای است که برای حفظ خاک وطن و کوتاه کردن دست بیگانگان، حتی از جانشان هم دریغ نکرده اند. بدون شک می توان گفت شهید سپهبد محمد ولی قرنی، یکی از قهرمانانی است که عشقش به وطن باعث شد روزهای سخت زندان دوران پهلوی و تهمت ها و فشارهای گروهک ها در صدر انقلاب را به جان بخرد و اولین نفری باشد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با گلوله ی نامردان وطن فروش ترور شود.

زندگینامه ی شهید سپهبد قرنی پر از پستی و بلندی هایی است که نویسندگان را به نوشتن زوایای این زندگی سوق می دهد، اما در این میان شاید کتاب «اولین امیر، اولین ترور» به قلم یعقوب توکلی، جزء آثار ماندگاری باشد که بیشتر زوایای زندگی این شهید بزرگوار را در برگرفته باشد.  نگاشتن این کتاب بهانه ای شد برای این که به سراغ دکتر یعقوب توکلی، محقق و مورخ و مدرس و کارشناس مسائل سیاسی برویم تا برایمان از نگارش این کتاب بگوید.

*چرا به عنوان یک محقق و مورخ به سراغ شهید قرنی رفتید؟

بدون شک داستان زندگی شهید محمد ولی قرنی یکی از موضوعات قابل توجه تاریخ کشور ایران است. این را از این بابت می گویم که فردی همانند سپهبد قرنی را می توان هم از لحاظ این که یک چهره ی سیاسی در زمان خود بوده است و هم به عنوان یک عنصر انقلابی و همگام با امام خمینی (ره) یاد کرد. فردی همچون قرنی است که وقتی به عنوان یک شخصیت نظامی در زمان پهلوی رئیس رکن دو ارتش بود و به گفته ی ساواک، قرنی در ارتش یک لشگر طرفدار برای خودش دارد.

بصیرت انقلابی اش باعث شد بعداز مدتی به مخالفت با حکومتی بپردازد که زمانی مدافع آن بود و همچنین چهره ای که حتی پیش از انقلاب به جریان امام (ره) پیوست و در زمانی که انقلاب به پیروزی رسید؛ با تمام هجمه هایی که از طرف ملی گراها، چپ گراها، تجزیه طلب ها و گروهک ها وجود داشت، برای حفظ تمامیت ارضی کشور تلاش کند.

کافی است به زندگی این مرد نگاهی بیندازیم تا شاهد باشیم جدی ترین هجوم ها از طرف افرادی به او بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رغم این که با دنیای سیاست و پیچیدگی های آن آشنایی نداشتند، دوست داشتند انقلاب را به نام خودشان کنند، همان افرادی که فکر می کردند باید به گروه های مسلحانه کمک کنند اما فردی مثل قرنی که سال ها به عنوان رئیس رکن دوی ارتش پهلوی با این گروهک های مسلحانه مبارزه کرده بود و بعد ها نیز در زندان پهلوی هم سلولی شان بود، پیش بینی کرده بود که آن ها چیزی جز تجزیه ی ایران نمی خواهند.

 همه ی این ویژگی ها بیانگر این موضوع است که سپهبد قرنی با درایتی که داشت اهداف گروه های مسلح را پیش بینی کرده بود و به همین خاطر در نهایت در صدر فهرست سازمان سیا و فرقان قرار گرفت و این گونه بود که اولین شهید ترور بعد ازانقلاب شد.

*یعنی به نظر شما در ترور شهید قرنی آمریکا دست داشته است؟

تردیدی نیست که در ترور این شهید بزرگوار آمریکایی ها دخالت داشته اند. بنابر اسنادی که موجود است مشخص شده گروهک فرقان تا حدود زیادی گزارش های خود را از شخصیت شناسی هایی که سفارت آمریکا انجام داده بود و در رأس همه ی این کارها ویکتور تامست قرار داشت، به دست آورده بود.

*پس از نگارش این کتاب دیدگاه امام راحل درباره ی شهید قرنی را چه طور دیدید؟

ایشان جزء کسانی بودند که امام رحمه الله علیه طی دو سال اول انقلاب شش بار به نظرش استناد کرده اند که می توانید آنها را در مجموعه کوثر و صحیفه ی نور و حتی کتابی که بنده نگاشته ام، پیدا کنید.

*نگارش کتاب «اولین امیر، اولین ترور» چه مدت طول کشید؟

با تمام مشغولیت هایی که وجود داشت، حدود شش سال گردآوری و نوشتن کتاب زمان برد.

*در این مدت از چه منابعی برای گردآوری اطلاعات استفاده کردید؟

بخشی از این اطلاعات، مطالعاتی بود که طی سال ها انجام داده بودیم، بخشی دیگر از اطلاعات را از مرکز اسناد و برخی دیگر را اسنادی که در ارتش وجود داشت، گردآوری کردم.

*به نظر شما چرا تا کنون به ابعاد شخصیتی شهید قرنی زیاد پرداخته نشده است؟

شخصیت برخی شهدا به گونه ای است که جمعی از نویسندگان به آن ها علاقه مند می شوند و شروع به نوشتن در باره ی شخصیت این شهدا می کنند. این علاقه در خصوص شهید قرنی نیز وجود دارد و به طور حتم گسترش پیدا خواهد کرد، اما مسئله ای در این میان وجود دارد، شهید قرنی از یک مسیری آماده بود که برای جوان ترهای ما خیلی شناخته شده نبود، از طرفی دیگر نسل اول انقلاب که باید دست به قلم می بردند، متأسفانه درگیر سوداهای دیگری از نوشتن شدند.

به همین خاطر شاید کم تر به این شهید پرداخته شده است و چند کتاب که فقط به ماجرای کودتای28 مرداد و دخالت قرنی در این کودتا اشاره کرده است.  در صورتی که در هیچ کدام از دادگاه هایی که برای قرنی برگزار شد، به نقش او در کودتا اشاره نشد و حتی مصدق او را برای ملی کردن شیلات مأمور کرد. این درحالی است که متأسفانه برخی مورخان گفته اند: ماجرای دادگاهی شدن و زندانی شدن قرنی در دوران پهلوی یک برنامه بوده تا او در زندان عوامل ضد حکومتی را شناسایی کند. اما آیا واقعاً حکومتی پیدا می شود که بالاترین مقام نظامی خود را برای پیدا کردن چهار شورشی به جاسوس تبدیل کند؟

 

به قلم جعفر پاکزاد

نبع: ویژه نامۀ پایداری، خردنامۀ همشهری، شماره 174،اردیبهشت 1396

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده