سرو قامتان دیار ایثار و شهادت
سرتیپ خلبان بهرام هشیار این شخص افسری شجاع، مطلع و از نوابغ هوانوردی در نیروی هوایی بود. او سالها پیش از پیروزی انقلاب لیدر گروه پروازی آكروباتیك و نخستین هنرآموزگار هواپیمای“اف-4” در ایران بود. وی مظهر اطاعتپذیری در سیستم نظامی و هوانوردی نظامی بود.

سرتیپ هشیار در طراحی عملیات موفق “ثامن الائمه” نقشی كلیدی داشت و مبتکر راه اندازی دفاع موشکی  صحنه نبرد در مناطق عملیاتی بود و نخستین بار در عملیات طریق القدس سایت موشکی فولی آباد (خیبر) در شمال غرب اهواز را در کنار  قرارگاه 16 زرهی برقرار و عملیاتی نمود  و در عملیاتهای “فتح المبین” و “بیت المقدس” خود رئیس ستاد قرارگاه ویژه عملیات هوایی جنوب بود. البته او با تفویض اختیارات فرماندهی عملاً فرمانده آن قرارگاه بود و نقش “TACC(1) را ایفا می‌كرد. مرحوم هشیار طراح عملیات استراتژیك حمله به پایگاه هوایی الولید (پایگاه‌های هوایی اچ-3) در دورترین منطقه غربی عراق بود و تا آغاز عملیات خیبر در مقام معاونت عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی قرار داشت. این فرمانده دانای نظامی موفق به دریافت مدال فتح شد و در سال 1376 بر اثر ابتلا به بیماری سرطان خون دعوت حق را لبیك گفت.

سرتیپ خلبان بهرام هشیار معاون عملیاتی نیرو در بحرانی ترین سالهای جنگ و فاتح عملیات هوایی زنجیره‌ای“شبح-2” در پشتیبانی از عملیات نیروی زمینی “ ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس” و فاتح مدال فتح

 


(1) TACTICAL AIR COMPONENT COMMANDER فرمانده تاكتیكی گروه عملیاتی هوایی در عملیات مشترك(فرمانده عملیات هوایی مشترك)

 

منبع: نیروی هوایی در دفاع مقدس، نمکی، علیرضا،1392، ایران سبز، تهران، چاپ دوم

 

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده