پرسش و پاسخ هفته
لطفاً یک چهارچوب کلی از فعالیت­های امریکا و اسرائیل در جنگ تحمیلی علیه ایران را بیان بفرمایید. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

درواقع عراق با چراغ سبز امریکا وارد جنگ با ما شد و حداقل می­توان گفت با مخالفت هیچ­کدام از ابرقدرت­های غرب و شرق مواجه نبود و در شورای امنیت از پشتیبانی امریکا و شوروی به خوبی بهره­مند بود. از سال دوم جنگ هم مستقیماً اطلاعات جنگ ما را که توسط آواکس­ها و ماهواره­هایش جمع­آوری می­شد در اختیار عراق قرار می­داد. امریکا از عراق هم حمایت سیاسی در عرصه­های بین­المللی می­کرد و هم پشتیبانی نظامی، اما در طول جنگ به ظاهر سعی می­کرد سیاست دوگانه­ای را بازی کند، چون آنها می­گفتند از هر طرف کسی کشته شود به سود استکبار است، به سود اسرائیل و امریکاست. چون هر دو مسلمان بودیم و تضعیف مسلمانان جزو راهبردهای اولیه­شان می­باشد.

ولی در اواخر جنگ علاقمند بودند که جنگ هرچه زودتر پایان پذیرد تا منافع امریکا و غرب به ویژه در مورد انرژی با تهدید روبه­رو نشود و تلاش داشتند نه ایران پیروز جنگ باشد، نه عراق و لذا وضعیت پیچیده­ای بر منطقه حاکم شد و نهایتاً منجر به ورود مستقیم امریکا در جنگ گردید.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده