پرسش و پاسخ هفته
آیا امریکاییها و کلاً غربیها و شرقیها از ادامه جنگ سود می بردند؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

بله؛ تا قبل از سال 1366 آنها علاقه­ای به پایان جنگ نداشتند و یکی از دلایل فرسایشی شدن جنگ خواست استکبار جهانی بود. یک صحبتی را اسحاق شامیر نخست­وزیر وقت اسرائیل غاصب دارد که می­گوید طولانی شدن جنگ ایران و عراق بر طولانی شدن عمر اسرائیل می­افزاید، یعنی از هر طرف کشته شوند به نفع آنهاست.

از همین طولانی­تر شدن جنگ امریکایی­ها استفاده زیادی کرده، ایران را به عنوان یک تهدید مطرح کرده و توانستند به کشورهای دنیا، به خصوص کشورهای منطقه ما سلاح قابل ملاحظه­ای بفروشند. باید توجه داشته باشید اصولاً مهم­ترین علل جنگ­ها علل سیاسی و اقتصادی آن است و تا زمانی که این منافع برای حامیان عراق وجود داشت جنگ نیز ادامه پیدا کرد. آنها به پیروزی ایران راضی نبودند و از طرفی، قدرتمند شدن عراق را هم در جهت منافع خود و ایادی خویش در منطقه نمی­دانستند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده