پرسش و پاسخ هفته
در مورد کمک­های نظامی و تسلیحاتی غرب و شرق به صدام توضیح دهید. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

این بحث بسیار مفصلی است که دنیا چگونه به آنها کمک می­کرد. فقط به طور خلاصه می­توان اشاره کرد، شوروی به عنوان هم­پیمان عراق بزرگترین تأمین­کننده نیازهای تسلیحاتی عراق بود. هواپیماهای میگ روسی، تانک­های تی ـ72 و موشک­های اسکاد که شهرهای ما با آن مورد اصابت قرار می­گرفتند، همه از طریق شوروی داده می­شد.

انگلستان شبکه پناهگاه­های زیرزمینی برای صدام و تشکیلات حزب بعث ایجاد کرده بود، مثل پایگاه المنصور. تجهیزات مهندسی و مین­ها از طریق ایتالیایی­ها داده می­شد، مهندسی ایتالیا در جبهه­ها برای عراقی­ها استحکامات و موانع ایجاد می­کردند که ما نتوانیم به آنها دسترسی پیدا کنیم. جنگنده­های زیادی مثل میراژ و سوپراتانداردها را فرانسوی­ها به عراق داده بودند، خمپاره­های دوزمانه را که خطرناک­ترین سلاح برای رزمندگان در خط بود و بالای سر آنها منفجر می­شد و توپ­های155م­م دوربرد را فرانسوی­ها داده بودند.

مصر کانالی شده بود برای فروش سلاح که از این طریق به عراق فرستاده می­شد. بلژیک پایگاه­های نظامی برای عراق ایجاد می­کرد. در رابطه با سلاح­های غیرمتعارف، فرانسه و آلمان کمک می­کردند.

چون سیادت دریایی در خلیج فارس با نیروی دریایی ما بود و این نیروی قهرمان اجازه حمل سلاح و تجهیزات به مقصد بنادر عراق را نمی­داد، لذا کویت و اردن با در اختیار گذاشتن راه­ها و جاده­های خود برای رساندن کامیون­های حامل سلاح، مهمات و تدارکات ارتش عراق تسهیلات فراوانی را ایجاد کرده بودند. بمب­های خوشه­ای را فرانسوی­ها، عمدتاً شيلي‌ها به عراق می­دادند که بدترین سلاح بود و هرکدام به ده­ها بمب کوچک تبدیل می­شد و منطقه وسیعی را نابود می­کرد. کمک­های اطلاعاتی عربستان و امریکا با آواکس­های عربستان و ماهواره­های امریکا به عراق در طول جنگ ادامه داشت.

کمک­های نیروی انسانی از کشورهای سودان، اردن، یمن انجام می­شد. این کشورها تیپ­هایی را به جبهه اعزام کردند، مثل تیپ العروبه و تیپ یرموک و تعدادی هم مزدور بودند که در اختیار عراق قرار می­گرفتند. اینها اسنادی است که خود خارجی­ها و عراقی­ها منتشر کرده­اند و چیزهایی نیست که ما ادعا کنیم.

آلمان و هلند در تولید سلاح شیمیایی به عراق کمک می­کردند؛ مخصوصاً در پایان جنگ که سلاح شیمیایی برای عراق کارایی بسیار زیادی داشت و علیه نیروهای ایرانی و حتی مردم عراق به کار می­رفت و نهایتاً کمک­های مالی کشورهای عربی مثل کویت و عربستان که به بیش از 100میلیارد دلار برآورد شده است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده