سروقامتان دیار ایثار و شهادت
2 - سرلشكر خلبان مصطفی اردستانی درجه: سرلشكر نام: مصطفی نشان: اردستانی عنوان سازمانی: معاون عملیاتی فرماندهی نهاجا

تاریخ تولد:11/10/1328 قاسم‌آباد (از توابع ورامین)

تاریخ شهادت: 15/10/1373

وضعیت تأهل: متأهل

تعداد فرزندان: دو پسر و دو دختر

محل دفن: امام‌زاده جعفر (پیشوای ورامین)

سرتیپ خلبان مصطفی اردستانی از قهرمانان بلامنازع جنگ

او در هنگام شهادت به درجه سرلشگری ارتقا یافت

*****

معرفی اجمالی شهید و دوره‌های آموزشی

سرلشكر خلبان شهید مصطفی اردستانی با دریافت مدرك دیپلم متوسطه در سال 1350 وارد دانشكده خلبانی نیروی هوایی شده و پس از طی دوره مقدماتی آكادمی و پرواز با هواپیمای «F-33» یا بونانزا جهت طی دوره تكمیلی در تاریخ 25/12/51 به كشور ایالات متحده آمریكا اعزام گردید. پس از طی دوره آموزش هواپیماهای «T-37» و «T-38» به كشور بازگشت و در تاریخ 14/8/1353 با دریافت نشان خلبانی و درجه ستواندومی به پایگاه چهارم شكاری دزفول، اسكادران 41 اعزام گردید تا دوره تاكتیكی هواپیمای جنگنده بمب‌افكن «اف‌ـ5» را در آنجا طی كند. پس از طی دوره یادشده در تاریخ 28/2/1356 ابتدا به پایگاه هوایی بوشهر و سپس به عنوان یك خلبان تاكتیكی به پایگاه دوم شكاری، اسكادران 21 در تبریز منتقل گردید.

ویژگی‌های فردی و نظامی

ایمان، اخلاص، دین‌باوری، دوستدار اهل بیت و ائمه اطهار، عشق به امام و انقلاب اسلامی، جدیت فوق‌العاده در دفع تجاوز دشمن، شهامت و بی‌باكی و آمادگی برای پذیرش مأموریت‌های بمباران هوایی علیه دشمن، از جمله ویژگی‌های فردی او بود. به طوری كه ركورد دار بلامنازع پرواز بمباران علیه دشمن در سراسر نیروی هوایی و در سراسر جنگ شناخته شد.

او در امر مدیریت یگانهای نظامی همواره پیشرو بوده و با تلاش شبانه‌روزی خود، دیگران را ترغیب به انجام وظایف محوله می‌نمود.

این شهید بزرگوار با انجام 74 پرواز عملیاتی بمباران هوایی علیه تأسیسات و اهداف داخل خاك عراق و 150 پرواز پشتیبانی رزمی از نیروهای خودی جزو ركوردداران پروازهای جنگی علیه عراق بود و به همین لحاظ موفق به دریافت نشان فتح و ارشدیت‌های پی در پی شده بود.

وی در سال 1370 به درجه سرتیپی مفتخر و پس از شهادت (در تاریخ 15/10/1373) بر اساس قوانین و مقررات ارتش جمهوری اسلامی ایران به درجه سرلشكری مفتخر گردید.

شهید اردستانی پس از اولین تظاهرات مردم تبریز در سال 1357 علیرغم مقررات و قوانین ارتش در آنزمان به صورت مخفی با گروهها و تشكل‌های سیاسی ارتباط برقرار كرده و تا پیروزی انقلاب فعالیت‌های سیاسی خود را ادامه داد. پس از پیروزی انقلاب او یكی از بانیان اصلی تشكیل انجمن اسلامی در پایگاه هوایی تبریز معرفی شد كه به اتفاق تنی چند از همفكرانِ خود، روزنامه‌ای را با عنوان «مخلصین» در پایگاه منتشر ‌نمود و در جریان ناآرامی‌های حزب خلق مسلمان نیز بعنوان یك نیروی سرسخت و مدافع انقلاب از طرف اهل فن معرفی گردید.

مقام معظم رهبری و فرماندهی كل نیروهای مسلّح در شأن این شهید بزرگوار چنین می‌فرماید: “ شهید اردستانی یكی از پاكترین و مخلص‌ترین و مؤمن‌ترین افراد تمامی قشرها بود ، او عنصری خدایی و شهیدی زنده بود ”.

مسؤلیتها و مشاغل

مشاغلی كه او از آغاز خدمت در اسكادران‌های جنگنده بمب‌افكن در نهاجا تا لحظه‌ی شهادت احراز نموده به شرح زیر است:

خلبان شكاری تاكتیكی در پایگاه هوایی دزفول 1354

خلبان شكاری تاكتیكی در پایگاه هوایی بوشهر 1355

خلبان شكاری تاكتیكی در پایگاه هوایی تبریز 1356

فرمانده‌ پایگاه هوایی امیدیه در سال 1360

معاون عملیات فرماندهی پایگاه دوم شكاری تبریز 1366

مدیر آموزش عملیات در معاونت عملیاتی نهاجا در سال 1366

معاون عملیاتی فرماندهی نهاجا در سال 1366

او كه در پایان جنگ موفق به دریافت نشان فتح شده بود، بعد از شهادتش به درجه سرلشكری مفتخر گردید.

نحوه شهادت

نحوه ‌شهادت او چنین بود كه همراه فرمانده وقت نهاجا شهید سرتیپ منصور ستاری و جمعی از فرماندهان نیروی هوایی ارتش برای بازدید از گروه پدافند هوایی كیش با هواپیمای جت فالكن اعزام می‌شوند. در مسیر بازگشت در پایگاه هوایی اصفهان (منطقه هوایی شهید بابایی ) فرود آمده و پس از لحظاتی اصفهان را به مقصد منطقه هوایی مهرآباد ترك می‌كنند. دقایقی پس از پرواز، و در آسمان(بنا بر گزارشات موجود)، ناگهان درب شیشه‌ای كابین هواپیما باز ‌شده و تلاش خلبان برای رفع این مشكل به نتیجه نمی‌رسد.

سرانجام، خلبان برای برطرف نمودن اشكال تصمیم به بازگشت به فرودگاه اصفهان را می‌گیرد. متأسفانه بر اثر اشتباه خلبان هواپیما در استفاده از ارتفاع‌سنج و همچنین تاریكی هوا در هنگام فرود با ارتفاع بسیار كم، هنگام عبور از روی سیم توری اطراف پایگاه با آن برخورد نموده و هواپیما دچار سانحه شده، و پس از شعله‌ور شدن در آتش، متلاشی می‌گردد. دراین حادثة دلخراش، سرنشینان هواپیما، همگی جان باختند كه سرتیپ خلبان مصطفی اردستانی نیز یكی از شهدای این سانحه بود.

 

   منبع: نیروی هوایی در دفاع مقدس، نمکی، علیرضا،1392، ایران سبز، تهران، چاپ دوم

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده