سروقامتان دیار ایثار و شهادت
سرلشكر منصور ستاری شهید ستاری، دفاع موشكی صحنهی نبردهای زمینی را در مناطق نبرد دگرگون ساخت و سامانه دفاع موشکی صحنه نبردهای زمینی را در مناطق نبرد تغییر داده و پیشرفته ساخت و علیرغم نامتقارن بودن تسلیحات و عدم تطبیق ماهیت موشك زمین به هوای هاوك با چنین تدبیری، بر محدودیتهای آن غلبه نمود و در عملیات مشترك مركب(1) «والفجرـ8» موفق به سرنگون نمودن بیش از یك اسكادران از جنگنده بمبافكنهای نیروی هوایی دشمن گردید.

درجه: سرلشكر

نام: منصور

نشان: ستاری خواص

عنوان سازمانی: فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

عنوان تخصصی: رادار كنترل شكاری

تاریخ تولد: 30/5/1327

تاریخ شهادت: 15/10/1373

محل شهادت: اصفهان

وضعیت تأهل: متأهل

تعداد فرزندان: یك پسر و سه دختر

محل دفن: تهران(بهشت زهرا)

 

تصویر زمان دانشجویی شهید ستاری

*****

معرفی اجمالی

شهید سرلشكر منصور ستاری خواص در سال 1327 در روستای ولی‌آباد از توابع ورامین متولد شد. دوران طفولیت و تحصیلات ابتدایی را در همان روستا به پایان رسانید و تحصیلات متوسطه را در روستای (پوینك) از توابع باقرآباد ورامین سپری نمود آنچه از سرگذشت خاطرات دوران زندگی غیر نظامی او باقی است حاكی از فقر مادی و از دست دادن پدر در سنین كودكی و ادامه تحصیلات با مشقت فراوان می‌باشد. اعتماد به نفس بالا او موفق به گرفتن دیپلم متوسطه در سال 1345 و شركت در آزمون دانشكده‌ی افسری نیروی زمینی ارتش در همان سال نمود كه به پذیرش وی در این دانشكده كه از معتبرترین مدرسه‌های نظامی در خاورمیانه بود منجر گردید در سال 1348 به درجه ستوان دومی نائل گردید و در همان سال به واسطه علاقه‌ای كه به فنون هوانوردی داشت به نیروی هوایی ارتش منتقل و با پشت سر گذاشتن دوره‌های علمی و عملی برای طی دوره فایتر كنترلر یا كنترل جنگنده‌های شكاری به آمریكا اعزام ‌گردید و در سال 1351 پس از طی دوره مذكور به كشور باز گشته و جهت كسب مهارت‌های حرفه‌ای به فرماندهی پدافند هوایی ایستگاه رادار بابلسر منتقل می‌شود. او به عنوان افسر كنترل شكاری در یگان‌های متعدد پدافند هوایی ادامه خدمت داده و در مجله نیروی هوایی بخشی از مسولیت‌های فرهنگی را بر عهده می‌گیرد.    

 

تصویر شهید ستاری در كنار فرمانده نیروی هوایی هندوستان

****

در سال 1354 برای ارتقای توان علمی خود به دانشگاه تهران راه ‌یافته و در دانشكده فنّی در رشته برق و مهندسی مشغول تحصیل می‌شود. با پیروزی انقلاب و وقوع جنگ تحمیلی تحصیل در دانشگاه را نیمه‌تمام رها نموده و به حرفه‌ی اصلی نظامی‌گری خود می‌پردازد.در سال 1359 در مدیریت عملیات نهاجا در دایره‌ی پدافند هوایی زمین به هوا مشغول خدمت بود كه جنگ تحمیلی آغاز گردید، و او نیز همانند همرزمانش در ایستگاههای رادار همدان، دزفول، سربندر به عنوان افسر كنترل شكاری (FIGHTER CONTROLER) مشغول خدمت شد.

 

بازدید از اولین پرواز آزمایشی هواپیمای «پرستو»

*****

پس از چندی با ابراز لیاقت دانش و تخصص خود و ابتكار عمل در كنترل و هدایت هواپیماهای جنگنده رهگیر در عملیات بزرگ خیبر (در اسفند 1362) و ادامه‌ی آن در سال 1363 توانست سایت موشكی زمین به هوای هاوك در منطقه را كه بنام سایت پیروزی معروف شده بود به موفقیت‌های چشمگیری رسانده و برای اولین بار آنتن‌های رادار را از گزند موشك‌های ضد رادار در منطقه عملیاتی حفظ نماید.از همان هنگام پله‌های ترقی در حرفه‌ی هوانوردی را به سرعت پیمود تا جایی‌كه ابتدا بعنوان معاون عملیاتِ فرماندهی پدافند هوایی و چندی بعد بعنوان معاونت طرح و برنامه‌ی فرماندهی نهاجا منصوب گردید. سرانجام در سال 1365 به فرماندهی نهاجا برگزیده شد و تا لحظه‌ی شهادت در این سمت باقی بود. منصور ستاری از جمله اولین افسران ارشدی بود كه در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به درجه سرتیپی نایل گردید.

 

آخرین تصویری كه از شهید ستاری ساعاتی پیش از وقوع سانحه‌ی منجر به شهادت او و دیگر یارانش گرفته شده

*****

دوره‌های آموزشی:

– ورود به دانشكده‌ی افسری نیروی زمینی در سال 1345

– فارغ‌التحصیل دانشكده‌ی افسری با درجه علمی كارشناس در سال 1348 

– طی دوره رادار و كنترل شكاری در سال 1350

– طی دوره رادار و كنترل شكاری در ایالات متحده آمریكا در سال 1350

– تحصیل ‌در رشته‌ی برق و الكترونیك‌دانشگاه تهران نیمه‌تمام‌درسال54تا57

محل‌های خدمت نظامی:

– افسركنترل شكاری‌در عملیات ایستگاه رادار همدان با درجه ستوانیكمی.

– افسركنترل‌شكاری‌در عملیات ایستگاه رادار آبدانان با درجه ستوانیكمی.

– افسر یكنواختی و آموزش در معاونت عملیات فرماندهی پدافند هوایی با درجه سروانی.

– منتسب به ستاد نیروی هوایی جهت ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه تهران با درجه سروانی.

– رئیس آموزش رادار معاونت عملیاتی فرماندهی پدافند هوایی با درجه سرگردی

–  معاونت عملیات فرماندهی پدافند هوایی با درجه سرهنگی موقت.

– معاونت طرح و برنامه‌ی نهاجا با درجه سرهنگی دایم.

فرماندهی نیروی هوایی با درجه سرهنگی و سپس ارتقاء به درجه سرتیپی.

ویژگی‌های فردی ، نظامی و ابتكارات

سرلشكر شهید منصور ستاری فردی آرام و متین اما بسیار پرتلاش و مبتكر بود. دانش حرفه‌ای لازم را برای كار در میادین نبرد به خوبی فرا گرفته بود و برای هر مسئله‌ای در زمینه دفاع هوایی تاكتیكی و استراتژیكی راه‌حل‌های كاربردی پیشنهاد می‌نمود . وی به فراگیری علم و دانش بسیار علاقمند بود بطوری كه در زمان او دانشكده‌ی فرماندهی و ستاد نهاجا بسیار فعال گردید و اعتقادات او به كار حرفه‌ای و ریشه‌ای، وضعیت نشریات نهاجا را به یكباره متحول نموده و از ركود و بی‌تحركی خارج ساخت و بسیاری از آئین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و كتب‌ نهاجا كه از دوران رژیم قبل باقی‌مانده بود و نیاز به بازنگری داشت، تجدیدنظر شده و هویت جدید خود را بازیافتند.

شهید ستاری، دفاع موشكی صحنه‌ی نبردهای زمینی را در مناطق نبرد دگرگون ساخت و سامانه دفاع موشکی صحنه نبردهای زمینی را در مناطق نبرد تغییر داده و پیشرفته ساخت و علی‌رغم نامتقارن بودن تسلیحات و عدم تطبیق ماهیت موشك زمین به هوای هاوك با چنین تدبیری، بر محدودیت‌های آن غلبه نمود و در عملیات  مشترك مركب(1)  «والفجر‌ـ8»  موفق به سرنگون نمودن  بیش از یك اسكادران از جنگنده بمب‌افكن‌های نیروی هوایی دشمن گردید.

 

 

تكمیل و راه‌اندازی بیمارستان بزرگ 600 تختخوابی نهاجا، تأسیس دانشگاه علوم و فنون هوایی، تأسیس كارخـانجات هواپیماسازی اوج، ساخت هواپیمای پرستو، بهینه‌سازی رادارهای نهاجا، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و ساخت و تولید بمب‌ها و موشك‌های هدایت شونده،‌ خرید هواپیماهای F-7، میگ‌-29، سوخوی‌ـ24 و بدست آوردن فن‌آوری‌های مدرن هوا- فضایی بویژه ارائه طرح ساخت رادار ملّی و تبدیل موشك‌های زمین به هوای غربی به موشك‌های هوا به هوا، و هوا به زمین و تطبیق موشك‌های شرقی بر روی هواپیماهای غربی از جمله اقدامات مؤثر و امیدوار كننده‌ای بود كه سرلشكر شهید منصور ستاری با پیگیری و عزم و اراده‌ی نظامی خود به ثمر رسانید.

مكاتبه شهید ستاری با حضرت امام(ره)

*****

حضرت امام خمینی(ره) در پاسخ پیام تبریك او به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) یكی از ابیات سروده‌ی خود را با دستخط خود و به این مضمون برای ایشان می‌فرستند:

من به خال لبت ایدوست گرفتار شدم

               چشم بیمار تو را دیدم و بیمار شدم

     فارغ از خود شدم و كوس ان‌الحق بزدم

   همچو منصور خریدار سر دار شدم

 

لوح نشان درجه یك فتح شهید ستاری

*****

مقام معظم رهبری در مورد ایشان چنین فرمودند:

«شهید ستاری در میادین جنگ، بارها تا مرز شهادت پیش رفت و پیوسته در طلب شهادت بود. او شب و روز نمی‌شناخت و تمامی لحظات زندگی خود را وقف خدمت به اسلام و نظام اسلامی كرده بود.»

 

تصویر  مراسم فارغ‌‌التحصیلی اولین گروه خلبانان ایرانی در اولین دوره دانشكده‌ خلبانی در ایران را (كه آرزوی آن شهید بود)، در حضور  مقام معظم رهبری.

*****

حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت در مورد ایشان چنین گفته‌اند:

«مسلماً نقش برجسته‌ی تیمسار ستاری و سایر مسئولان آن نیرو در هشت سال دفاع قهرمانانه ملت ایران فراموش نخواهد شد.»

*****

یكی از سخنان سرلشكر شهید منصور ستاری همیشه این بود كه باید دست بكار شویم. خلاصه حرف من این است كه ما باید ضمن داشتن برنامه‌ی دقیق دست به كار هم بشویم، طوری كه این دست‌های آغشته به گل و خاك ما را ببینند و باور كنند كه به هر حال ما مشغول انجام كاری هستیم، در این صورت مسئولین مسلماً حمایت می‌كنند. علاوه بر كارهای مثمر ثمری كه اشاره شد، شهید بزرگوار كار بسیار ارزشمند دیگری را نیز پایه‌ریزی كرد و آن تأسیس دانشكده‌ی خلبانی كامل بود، به این معنی كه دوره مقدماتی و تكمیلی آكادمی هوانوردی و پرواز آموزشی با هواپیمای جت را كه نیازمند خارجی‌ها بودیم را در نیروی هوایی برقرار ساخته و برای همیشه نیاز به خارجی‌ها در امر آموزش خلبانان جت منتفی شد.             

لوح نشان درجه یك در زمان حیات وی به او اهدا گردید و شش سال بعد در تاریخ 15/10/73 در حالیكه از بازدید تأسیسات و امكانات نهاجا در جزیره‌ كیش و منطقه‌ی هوایی شهید بابایی در اصفهان به اتفاق سرلشكر خلبان شهید مصطفی اردستانی ، سرلشكر شهید احمد شجاعی سرلشكر خلبان شهید علیرضا یاسینی و سرتیپ شهید رزاقی برمی‌گشت هواپیمای حامل ایشان دچار سانحه شد و همگی آنان به شهادت رسیدند.

منبع: نیروی هوایی در دفاع مقدس، نمکی، علیرضا،1392، ایران سبز، تهران، چاپ دوم

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده