پدافند هوایی در دفاع مقدس
بخش دوم: تاریخچه پدافند هوایی سالهای 1335 و 1336 مصادف بود با اوج رقابتهای جنگ سرد بین بلوک شرق و غرب و­ نگرانی­های شدید بلوک غرب از نفوذ کمونیست به طرف جنوب و دسترسی و تسلط کمونیستها بر آبهای گرم خلیجفارس و اقیانوس هند. در آن زمان ایران یک سد تعیین کننده در مقابل نفوذ کمونیست بود. بلوک غرب حتی قادر نبود فکر از دست دادن این سد قوی و سرنوشتساز را بنماید. به همین علت در تمام زمینه­های زمینی، هوایی،­ دریایی، دست به یک اقدام جدی به منظور محکم سازی این سد دفاعی نمودند.

شما افسران بهتر از هر­کسی به تاریخچه پدافند هوایی آشنائی دارید، قصد بازگو کردن تاریخچه پدافند هوایی را نداریم. با مروری سریع و گذرا در پی آن هستیم که به علت‌های تشکیل پدافند هوایی و چگونگی شکل­گیری آن و علت‌های اصلی تلاش غرب برای ایجاد این پدافند هوایی قدرتمند واقف گردیم.

تلاش‌های پراکنده از سال 1314 برای تشکیل پدافند در ایران آغاز گردیده در ابتدای امر، گردان‌هائی با نام گردان ضد طیاره و گردان نور افکن در نیروی زمینی تشکیل و شروع بکار کرد. مدت حدود 20 سال تا سال 1333 این فعالیت‌ها ادامه پیدا کرد و با تلاشی نه چندان در خور توجه، به آموزش‌های ابتدایی با سازمانی پراکنده مشغول به انجام وظیفه بودند. در سال 1333 خیلی عجولانه تجهیزات جمع­آوری شده و سازمان‌های تشکیل شده­ به همراه پرسنل و تجهیزات به نیروی هوایی انتقال یافت که با استقبال نیروی هوایی روبرو نگردید و در سال 1335 مجدداً به نیروی زمینی برگشت داده شد این خلاصه­ای بود از وضعیت نا­به سامان پدافند هوایی در ابتدای تشکیل.

 سال‌های 1335 و 1336 مصادف بود با اوج رقابت‌های جنگ سرد بین بلوک شرق و غرب و­ نگرانی­های شدید بلوک غرب از نفوذ کمونیست به طرف جنوب و دسترسی و تسلط کمونیست‌ها بر آب‌های گرم خلیج‌فارس و اقیانوس هند. در آن زمان ایران یک سد تعیین کننده در مقابل نفوذ کمونیست بود.

بلوک غرب حتی قادر نبود فکر از دست دادن این سد قوی و سرنوشت‌ساز را بنماید. به همین علت در تمام زمینه­های زمینی، هوایی،­ دریایی، دست به یک اقدام جدی به منظور محکم سازی این سد دفاعی نمودند. در بخش پدافند هوایی هم توان خود را برای ایجاد یک پدافند هوایی قوی و مدرن بکار بستند و در روند ­این تلاش همه جانبه تصمیم گرفته شد که در سال 1336 پدافند هوایی به نیرو هوایی انتقال یابد و این شروعی بود  برای تشکیل یک پدافند قدرتمند و مدرن هوا پایه برای دفاع از منافع غرب با ثروت و دارائی­های مردم فقیر ایران که همزمان برای آنها دارای سه ثمره بود:

دفاع از منافع غرب، توسعه تکنولوژی و علوم نظامی غرب با هزینه ایران، ایجاد شغل و ثروت‌اندوزی برای کشورهای غربی.

از سال 1336 تا 1348 به مدت 12 سال صرف ایجاد زیر ساخت­های این پدافند هوایی شد.  شامل:

الف: تأمین تجهیزات- فروش و ساخت تجهیزات

(1) رادارهای دور برد قدیمی و ساخت رادارهای جدید از هایدرا  قدیمی تا AR5   وADS4  جدید و ساخت روز

رادارAR5

رادارADS4

 

(2) سیستم‌های زمین به هوا، شامل تجهیزات قدیمی و مدرن ساخت روز از سی‌کت تا راپیر و هاگ و اورلیکن و اسکای‌گارد

 

1.توپ35م.م ضد هوایی اورلیکن

2. سیستم زمین به هوای اورلیکن

3. رادار مراقب هوایی 11-GPS

4. رادار دوربرد هشدار اولیه – FPS100

5و6. رادار شناسایی و مراقبت میان برد

 

ترکیب سامانه ضد هوایی موشکی هاگ

 

(3) هواپیمای توانمند و به روز مثل اف-5 ، اف-4 ،  اف-14 ، آواکس ، اف-16 و ….

1. هواپیمای اف-5

2. هواپیمای اف-4

3. هواپیمای اف-14

4. صحنه ای از پرواز هواپیما‌های اف-14

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده