پدافند هوایی در دفاع مقدس
بخش یکم: مقدمه تاریخ گذشته درس عبرتی است برای آینده، گذشته را آنچنان مرور کنید که گویا در آن زندگی کرده اید. امام علی (ع) پیشرفت های سریع و باور نکردنی فن آوری ها در بخش های الکترونیک، رادارها و جنگ افزارهای هوائی و مخصوصاً جنگ های الکترونیکی و ضد جنگ الکترونیک و تکامل مداوم و پیوسته سامانه های هجوم هوائی همراه تجارب بدست آمده در خنثی سازی سامانه های پدافند هوائی هر روزه شکل و چگونگی درگیری های هوائی را تغییر میدهد.

حتی با گذشت زمان اهداف مورد توجه تهاجمات هوائی نیز تغییر می­کند، زمانی نه چندان دور برای هر نیروی هوایی اصلی­ترین هدف و اولین تقدم بمباران و تخریب باند فرودگاه‌های طرف مقابل بود. آیا امروز هم این اولویت پا برجاست؟

البته یک اصل را باید بخاطر داشته باشیم، دشمن­توانائی‌ها و ضعف­های­ شما را شناسایی و ارزیابی می­کند و با توجه دقیق به آنها به شما ضربه خواهد زد.

مسلمأ زمانی­که توان پدافند­ هوائی­ ارتفاع بالا­ را نداشته باشید، هجوم دشمن در حملات ارتفاع بالا متمرکز خواهد بود، اگر به سطح مقطع راداری کوچک اهمیتی نداده باشید، پهبادها و هواپیما­های پنهان (استیلث) قدرت‌نمائی خواهند کرد و کوچک­ترین غفلت در ضد جنگ الکترونیک شما را در جنگ خنثی و فلج خواهد کرد.

تمام این موارد و دهها مورد­ دیگر در جای خود ارزش خود و نقصان و نبود آن خسارات عظیم مربوط به خود را در پی خواهد داشت. ولی آگاه باشید و ملکه ذهن خود نمائید که وظیفه اصلی در پددر ایندرزمان در این زمان که دشمنان ما دارای قدرت و توان بالائی در تجهیزات هجومی هوائی هستند و به تجهیزات هوائی پیشرفته و مدرنی که توانائی بالائی در خنثی سازی پدافند هوائی دارند مجهز شده اند، جلوگیری از برتری مطلق دشمن بر حریم و فضای مقدس جمهوری اسلامی است.

اگر دشمن بر فضای کشور تسلط کامل پیدا کرد و به برتری مطلق رسید قادر است تمام اقدامات و توانایی­های مارا خنثی و بی اثر نماید، حتی کل پدافند هوایی را.

منکر قدرت و توان بالای جمهوری اسلامی ایران در باز دارندگی و قدرت بالای مقابله به مثل و انتقام در مقابل دشمن نیستیم، ولی پدافند هوایی حق فکر کردن و در ترازوی موازنه قرار دادن برای برابری با دشمن نیست، شما باید فقط توان پدافند هوایی را با قدرت دشمن مقایسه نمائید و به فکر برتری بر او باشید.

متاسفانه لازم است به یاد داشته باشیم؛ آنچه به عنوان پدافند هوایی در زمان فعلی در اختیار دارید و با آن مرزبانی و کنترل فضای کشور را انجام می‌دهیم و من و شما از آن اطلاع کامل داریم به محض شروع بحران سنگین و ­درگیری شدید­ با­ دشمنان­ فرا ­­­منطقه ای امروز کشورمان توان ماندگاری زیادی را ندارد و نباید برای جلوگیری از برتری مطلق دشمن فقط روی آن حساب باز کنیم.

شما­ باید با امکانات جدید و توانمندی هایی که به حمدلله در اختیار­دارید به فکر پدافند هوایی دومی باشید که برای دشمن ناشناخته و اطلاعات دقیقی از کم و کیف آن نداشته باشد، وسائل و تجهیزاتی که مشخصات فنی آن حتی‌المقدور حفظ شده باشد­. و چگونگی بکار­گیری آن کاملاً برای دشمن ناشناخته باشد.

با چنین پدافندی شما می توانید بصورت نا همتراز با دشمن بجنگید و ضربه­های سنگینی را به هر دشمن و هرچه قدرتمند تر وارد کنید. مجددأ تاکید می­کنم؛ بجنگید و به این طریق جلوی برتری مطلق دشمن را بگیرید.

شرط عقل است؛ از تجهیزات پدافندی دومی­که آماده می‌نمائید و برای نبرد با دشمن آماده می شوید، بگونه ای استفاده نمائید که دشمن کمتر به رموز آن پی ببرد. آنچه یادآوری می‌گردد؛ اقداماتی است که در زمان فعلی در برابر اتحاد کشورهای منطقه با فرا منطقه­ای انجام خواهیم داد، روبرویی با کشورهای منطقه­ای و کوچک بحث دیگری است و راه کارهای دیگری را می‌طلبد. آنچه می‌خوانید تجربه پدافند هوایی ضعیف‌تر در مقابل قدرت هوایی برتر است. تجربه­ای که فقط پدافند هوایی سخت کوش جمهوری اسلامی ایران در جهان با آن آشناست، تجربه‌ای با ارزش از روزهای پایانی هشت سال دفاع مقدس.

 

منبع: پدافند هوایی در دفاع مقدس، سرتیپ غلامی، براتعلی، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده