دانستنیهای دفاع مقدس
23-گروه تفحص چه وظیفهای بر عهده دارند؟ در طول سالهای دفاع مقدس و در جریان عملیات نظامی رزمندگان اسلام به منظور باز پس گیری خاک کشور، بعضی از رزمندگان اسلام به شکلهای مختلفی در موقعیتهای مختلف جغرافیائی و درگیریهایی به شهادت میرسیدند که امکان دستیابی به پیکر آنها (به خاطر اینکه آنها در حد فاصل نیروی ایرانی و عراقی و یا در مناطقی که در اشغال عراق بود به جاب میماند) نبود.

اگر چه در جریان جنگ در لشکرهای عملیاتی گروه‌هایی  برای تخلیه این شهدا تأسیس شده بود، اما این وظیفه مهم بعد از جنگ به صورت رسمی و گسترده به عهده گروه‌های تفحص شهدا گمارده شد.

وقتی آتش جنگ فروکش کرد و نیروهای دو طرف صحنه نبرد در مرزهای خود مستقر شدند، گروه‌های تفحص با امکانات و ابراز ابتدائی در سخت‌ترین شرایط به طور شبانه‌روز اقدام به جستجوی شهدا پرداختند.

آنها ابتدا ضمن تماس با رزمندگان اسلام و شناسائی محل‌های درگیری و همچنین با جمع‌آوری اطلاعات وسیع از حرکت یگان‌ها و نقاط مختلف درگیری در دشت و کوه و بیابان اقدام به جستجوهای مختلفی کرده و موفق شدند تا سال‌ها بعد از جنگ استخوان‌های هزاران شهید را بیابند و با پلاک‌هایی که همراه شهدا بود نسبت به شناسائی اجساد پرداخته و آنها را تحویل خانواده‌های خود بدهند.

این گروه‌ها در شناسائی شهدائی که نشانی از پلاک در آنها دیده نمی‌شد، مشکلات فراوانی داشتند در هر صورت شهیدی که هیچگونه شناسائی در خصوص او به نتیجه نمی‌رسید، به خیل شهیدان گمنام سپرده می‌شد.

خاطرات عجیب و زیبای چگونگی یافتن بعضی از شهدا از زبان سربازان گمنامی که در این گروه‌های تفحص مشغول انجام وظیفه هستند آن‌قدر شنیدنی و تحسین برانگیز است که انسان را به تفکر در دنیای مقدس شهدا وا می‌دارد.

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده