مصاحبه امیر سرتیپ خرم طوسی در باره کاروان راهیان نور
رسالت ما انتقال پیام خون مطهر شهداست از ارزشمندترین فرصتهای فرهنگی و معنوی نظام جمهوری اسلامی ایران، فرصت راهیان نور است. همانطور که مقام معظم رهبری مدظله العالی فرمودند؛ مناطق عملیاتی شاهدی بر برترین مجاهدتها و از خودگذشتگیهاست. عمیقترین تأثیر مناطق عملیاتی تأثیر معنوی است. بنا به اهمیت موضوع، گفتوگویی با امیر سرتیپ رضا خرمطوسی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش داشتهایم. امیر خرمطوسی در این گفتوگو تاکید داشتند که وظیفه اصلی ما در یادمانها و نمایشگاههای راهیان نور ارتش، انتقال پیام خون مطهر شهداست.

امیر! نقش و اثربخشی نمایشگاه‌های ارتش در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس بر زائران راهیان نور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حضور ارتش در عرصه‌های مختلف دفاع مقدس به صورت متعدد قابل ارزیابی است. در عرصه‌های آموزشی، پشتیبانی، طراحی عملیات‌ها، پشتیبانی آتش توپخانه نیروی زمینی، عملیات شبکه‌ای ارتباطی، پشتیبانی نیروی هوایی، شبکه‌های بهداشت و درمان، عملیات‌های غرور آفرین رزمندگان نیروی دریایی ارتش در نابودی نیروی دریایی عراق در اوان جنگ و تلاش‌های بی‌نظیر فرماندهان و یگان‌های پدافندی ارتش در حفظ حریم هوایی ایران اسلامی، همه و همه فعالیت‌هایی است که شاید امکان به تصویر کشیدن آنها برای مخاطبان و زائران میسر نباشد، و لیکن ارتش جمهوری اسلامی ایران همه ساله با طراحی و تدوین برنامه‌های لازم به احداث نمایشگاه‌های بزرگ در پایگاه هوایی دزفول و پایگاه دریایی خرمشهر می‌نماید، که الحمدلله مورد استقبال بی‌نظیر کاروان زائران راهیان نور اعزامی از سراسر کشور قرار گرفته است. علاوه بر نمایشگاه‌های یاد شده، نمایشگاه فعالیت یکان‌های نیروی زمینی، پدافند هوایی و هوانیروز در مناطق عملیاتی جنوب احداث و مورد بازدید زائران قرار می‌گیرد. نمایشگاه‌های فرهنگی و رزمی آجا که بیشترین مخاطبان را به خود اختصاص می‌دهد، شبیه‌سازی گوشه‌ای از عملیات‌های رزمندگان غیور ارتش در دوران دفاع مقدس است که در نوع خود بی‌نظیر بوده و اثرات معنوی بسیار زیادی را بر زائران به ویژه نسل جوان گذاشته و ضمن آشنا کردن نسبی آنان با دفاع مقدس، ایثارگری،رشادت، شهامت و بسیاری از خصلت‌های رزمندگان اسلام را به آنان منتقل می‌کند.

مناطق یادمانی چه نقشی در شناساندن فداکاری‌های رزمندگان ارتش در دوران دفاع مقدس به زائران راهیان نور دارند؟

ملت قهرمان و شهیدپرور ایران اسلامی در عصر کنونی میراث‌دار حماسه جاوید هشت سال دفاع مقدس است. دفاع جانانه‌ای که رزمندگان و جوانان برومند این سرزمین در مقابل دنیای کفر و بدخواهان و اسلام‌ستیزان به شایستگی انجام دادند. این حماسه بی‌نظیر ملت ایران در طول تاریخ، همانند تابلویی درخشان همواره فراروی نسل‌های آینده کشور خواهد بود. در این حرکت تاریخ‌ساز، بدون تردید ارتش نقش کلیدی و حساس را ایفا کرده است. بیان رشادت‌ها و حماسه‌آفرینی‌های کارکنان غیرتمند ارتش، امروز در بستر راهیان نور، به عنوان وظیفه‌ای بزرگ بر دوش ماست. اعتقاد داریم اگر شهدا، جان خود را فدای اهداف والای نظام اسلامی کردند، رسالتی بزرگ بر عهده ما گذاشته‌اند؛ رسالت انتقال پیام خون مطهرشان؛ پیام شهدای عزیزمان همان حفظ انقلاب اسلامی، ولایت، اتحاد، اعتقاد به صدق وعده الهی و ایمان به خداست.

ارتش جمهوری اسلامی ایران همگام با سایر ارگان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط در تبیین این فداکاری‌ها و ایثارگری‌ها، مسئولیت یادمان‌های دهلاویه، چزابه و شهدای عملیات رمضان را در جنوب، یادمان‌های پادگان ابوذر و شهید شیرودی در غرب و یادمان شهدای تمرچین را در شمال‌غرب به عهده دارد. قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش با بهره‌گیری از راویان پیشکسوت که عمدتاً در دوران دفاع مقدس حضوری فعال داشته‌اند، با بیان خاطرات و روایت، به گوشه‌هایی از جان‌فشانی‌های رزمندگان ارتش می‌پردازند. به برکت خون شهدا، همه ساله در ایام راهیان نور و در طول سال شاهد حضور خیل عظیمی از کاروان‌های دانشجویی، دانش‌آموزی و مردم در این یادمان هستیم و این حضور مردم مسئولیت نا را سنگین‌تر می‌کند.

منبع: ویژه نامه راهیان نور ارتش جمهوری اسلامی ایران- اسفند 1395( ضمیمه ماهنامه صف)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده