دانستنیهای دفاع مقدس
آتشبس چگونه برقرار شد؟ در تاریخ 27/4/67 جمهوری اسلامی ایران با اعلام پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد، عراق را منفعل نمود. سران رژیم عراق با این تحلیل که آنچه را در طول جنگ به دست نیاوردهاند، بتوانند؛ بر سر میز مذاکره به چنگ آورند.

از تاریخ 13/4/67  تهاجم گسترده‌ای را به استعداد 13 لشکر در شمال خرمشهر و جنوب اهواز سازمان دادند. در این تهاجم نیروهای عراقی به بخشی از جاده خرمشهر اهواز رسیدند و خرمشهر به شدت تهدید شد. اما رزمندگان اسلام طی یک درگیری شدید نیروهای متجاوز را تا مرز عقب راندند.

در تاریخ 3/5/67 در حالی که دشمن در جبهه جنوبی به عقب رانده شده بود. تهاجم دشمن در قالب منافقین در منطقه غرب کشور (کرند اسلام‌آباد) با شعار فتح تهران آغاز شد. آنها با کشتار مردم بی‌دفاع به سوی شهر کرمانشاه پیشروی کردند که نیروهای اسلام با مسدود نمودن راه مقابل و عقبه آنها، ضربه نابودکننده‌ای به آنها زدند. این عملیات که در 3/5/67 صورت گرفت به نام عملیات مرصاد معروف شد.

به دنبال عکس‌العمل پرقدرت رزمندگان اسلام در جبهه جنوب و میانی و حضور سازمان یافته مردمی در سراسر جبهه‌ها، عراق نهایتاً تا 10/5/67 در محورهای جنوب مجبور به عقب‌نشینی تا خط مرزی شد. در نتیجه روز 29/5/67 از سوی دبیرکل  سازمان ملل متحد به عنوان آغاز آتش‌بس رسمی اعلام شد سپس نیروهای سازمان ملل متحد (یونیماک) در مرز مشترک ایران و عراق حضور یافتند تا مذاکرات صلح آغاز شود.

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده