کلاه سبزها : خاطرات نیروهای ویژه هوابرد
بخش هشتم : خاطرات سرتیپ دوم ستاد بیژن پارسا *عبور از کرخه خلبان به من گفت: «بقیة نیروهاتون به سمت کرخه رفتن، ما هم به عقب بر میگردیم.» من با شش نفر به سمت کرخهکور رفتیم. دو طرف کرخه زمین کشاورزی بود. در آن موقع، هنوز روستاها به طور کامل تخریب نشده بود و مردم کشاورزی میکردند، طوری که در بعضی از زمینها هندوانههای درشتی دیده میشد.بچهها را دیدیم که از آب عبور کردهاند و به آن طرف کرخه رفتهاند. برای عبور از کرخه نه قایقی بود و نه میشد شنا کرد. بومیان منطقه برای عبور از عرض کرخه، که در آن قسمت حدود ده دوازده متر بود، سه چهار بشکه را به هم میبستند و چیزی شبیه کَلَک درست میکردند

بعد سوار بشکه‌ها می‌شدندو با طنابی که در عرض رودخانه بسته بودند، از آب عبور می‌کردند. بچه‌ها هم همانطور از آب رد شده بودند. من هم می‌خواستم با همان طناب و بشکه‌ها از آب رد شوم. به بقیه گفتم: «با ماشین آب رو دور بزنید و از خشکی به اون طرف آب برید.» برای رسیدن به آن طرف باید ابتدا به هویزه و بعد به سوسنگرد می‌رفتند. قرار شد ابتدای جادة سوسنگرد منتظر من بمانند. با توجه به نقشه، حدود یک ساعت تا آنجا فاصله بود. آنها رفتند و من هم از رودخانه عبور کرده و به نیروها ملحق شدم.

به خاطر شهادت آن دو عزیز، سکوتی سنگین در جمع ما حاکم بود. غم شهادت همرزمان روی سینه‌ها سنگینی می‌کرد. این نخستین نبرد مستقیم و رو‌در‌رو با عراقی‌ها بود. هریک شرمسار از اینکه از قافلة شهدا جا مانده‌ایم، در سکوت به سر می‌بردیم. با وجود این، چهرة بچه‌ها مصمم‌تر از قبل بود. شهادت حسن موسویان و عباس چوکام عزم بچه‌ها را برای دفاع از کشور بیش از پیش کرده بود.

همان‌طور که پیش می‌رفتیم، به روستایی رسیدیم که بیش از سه چهار خانه در آن نبود. اسمش رامسه بود. با آرایش نظامی و با احتیاط به روستا نزدیک شدیم تا گرفتار کمین عراقی‌ها نشویم. وارد روستا که شدیم، فهمیدیم آنجا پاتوق قاچاقچی‌هاست . پاکت‌های بسیاری از سیگار با مارک سومر روی زمین ریخته بود. همین‌طور که پیش می‌رفتیم، صدای چند نفر را شنیدیم که عربی صحبت می‌کردند. ناگهان پیرمرد و پیرزنی از خانه‌ای بیرون آمدند. وقتی ما را دیدند، بسیار ترسیدند و دست‌هایشان را که به شدت می‌لرزید، بالای سرشان بردند. عربی حرف می‌زدند و ما متوجه نمی‌شدیم. بعد از اینکه به ما اطمینان کردند، پیرمرد دست و پا شکسته به فارسی گفت: «بیایید با ما غذا بخورید.» ما پانزده شانزده نفر می‌شدیم و از روز قبل چیزی نخورده بودیم. وقتی پیرمرد اسم غذا را آورد، تازه فهمیدیم چقدر گرسنه‌ایم. با خودمان فکر کردیم حتماً الان گوسفند برای ما می‌کشد. رو کرد به ما و گفت: «من فقط دو تا تخم‌مرغ دارم.» رفت و دو نان محلی پخت و به همراه نیمرو برایمان آورد. بیشتر ما قدی بلند و جثه‌ای درشت داشتیم و خوراکمان چند برابر افراد معمولی بود. شروع به خوردن کردیم. لطف و عنایت خداوند شامل حالمان شد. در کمال تعجب، همان نان و تخم‌مرغ چنان برکتی پیدا کرد که همه کاملاً سیر شدیم. از هر که پرسیدم، گفت: «من دو تا نان خوردم و کامل سیر شدم.» در حالی که در بساط آن پیرمرد و پیرزن تنها دو تخم‌مرغ و دو قرص نان بود. الطاف خداوند متعال بعدها نیز شامل حالمان شد. پس از اینکه غذایمان را خوردیم، راه افتادیم. چون دائم گرفتار درگیری‌ها و جنگ و گریز بودیم، به ناچار نمازمان را در حرکت می‌خواندیم. مسافت زیادی را پیاده آمدیم و خود را به جادة سوسنگرد-اهواز رساندیم. با بی‌سیم بقیه نیروها را پیدا کردیم و همگی به طرف اهواز راه افتادیم.

وقتی به اهواز رسیدیم، به ستاد لشکر رفتیم. چون در همان بدو ورود به لشکر با سرگرد مفید، رئیس رکن دو، آشنا شده بودیم، سراغ ایشان رفتم تا گزارش عملیات را ارائه کنم. آنجا یک گزارش دو صفحه‌ای و کامل از شرح عملیات، به همراه تمام جزئیات نوشتم. ایشان آن‌موقع در لشکر حضور نداشت و گزارش را به شخص دیگری دادم. همان موقع یک افسر با درجه سروانی من را به گوشه‌ای برد و گفت: «شما چرا رفتین و این عملیات را انجام دادین؟ کی به شما مأموریت داده؟ به خاطر کشته شدن این دو نفر بازخواستت می‌کنند.» شروع کرد به تهدید و ترساندن من. گفتم: «جنگ یعنی همین. عده‌ای کشته میشن و تعدای هم زخمی. این چه حرفاییه؟ حرف‌هایم را گفتم و از آنجا بیرون آمدم. صحبت‌هایش برایم بی‌اهمیت بود. من و بقیة بچه‌های نیرو مخصوص آنقدر از اشغال کشورمان ناراحت و غمگین بودیم که هیچ تهدید و ارعابی نمی‌توانست ما را از ادامة جنگ و مقاومت منصرف کند. با اینکه افراد نیرو مخصوص ورزیده، قدبلند و درشت‌هیکل بودند، ولی وقتی خبر اشغال بخش‌هایی از مناطق جنوب را از رادیو و تلویزیون می‌شنیدند، از شدت غم و غصه گریه می‌کردند. می‌گفتند مگر ایرانی‌ها مرده‌اند که عراقی‌ها این‌قدر جلو آمده‌اند. تعصب این بچه‌ها به خاک کشورشان ستودنی بود.

منبع : کلاه‌سبزها، ذاکری خطیر، سمیه، ذاکری خطیر، رضا، 1395، انتشارات سازمان عقیدتی سیاسی آجا، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده