عملیات بزرگ فتح المبین
بخش نهم: جریان نبرد در هفتمین روز(8/1/1361) در شرح وقایع روز هفتم فروردین ماه نوشتیم. که فرماندهی قرارگاه کربلا2 تصمیم گرفت؛ روز هشتم فروردین را صرف پاکسازی منطقه نبرد از وجود عناصر باقیمانده دشمن نماید زیرا اگرچه نیروهای ایرانی در محورهای پیشروی به هدف های خود رسیده و دشمن را منهدم کرده بودند، ولی هنوز عناصری از دشمن در مناطق خارج از محورهای پیشروی باقی مانده بودند که از جمله منطقه شمال غربی تپه های ابوصلیبی خات و غرب علی گره زد بود زیرا در عملیات روز هفتم، عناصر قرارگاه قدس آن منطقه را پاکسازی نکرده بودند و نیروهای دشمن هنوز در قسمت جنوبی دشت عباس در حوالی آبادی های حسن بربوطی و واوی و تل وجود داشتند، گرچه قادر به نبرد نبودند و لازم بود این عناصر دشمن اسیر یا نابود گردد.

بر اساس مأموریت ابلاغی طی دستور جزء به جزء شماره سه کربلا2، از آغاز روز هشتم فروردین عناصر قرارگاه های چهار گانه تابعه، بویژه عناصر ارتشی پاکسازی منطقه را آغاز کردند و نظر به اینکه قسمت عمده منطقه پاکسازی نشده در محدودۀ منطقه قرارگاه نصر بود، فعالیت عناصر این قرارگاه با سرعت و شدت ادامه یافت به نحوی که در ساعت 0925، تیپ2 لشگر21 پیاده گزارش داد؛ روستای واوی و حسن بربوطی خالی از عناصر دشمن است و با کسب دستور آنها را متصرف شد و عناصر قرارگاه قدس نیز که در مسیر شمال شرقی جنوب غربی حرکت می کردند، حوالی آبادی دچه را پاکسازی نمودند و با عناصر قرارگاه نصر الحاق حاصل کردند و از ساعت نُه و سی دقیقه عناصر قرارگاه نصر برای پاکسازی سایر مناطق دشت عباس و شرق ارتفاعات تینه به پیشروی به سمت غرب ادامه دادند. در این موقع هنوز نیروهای دشمن از نگهداری عین خوش هنوز مایوس نشده بودند و به عناصر قرارگاه قدس فشار می آوردند؛ تا نقاط اشغالی را ترک کنند. به منظور کم کردن فشار دشمن بر یگان های قرارگاه قدس قرارگاه نصر دستور داد؛ تیپ2 پیاده و عناصر وابسته به آن به سمت ارتفاعات تینه پیشروی کنند و نیروهای دشمن را منهدم و یا عقب برانند. در همین موقع فرماندهی قرارگاه قدس گزارش داد؛ یک تیپ تقویت شده دشمن در ابوغریب آماده پاتک می شود و در صورت اجرای این امر، تیپ2 زرهی زیر امر آن قرارگاه قادر به دفع آن نخواهد بود.

با وقوع این حوادث، کم کم مأموریت پدافندی نیروهای جمهوری اسلامی ایران در روز هشتم فروردین تغییر ماهیت پیدا کرد و به حالت آفندی درآمد. فرمانده قرارگاه قدس پیشنهاد کرد؛ برای دفع پاتک دشمن، تیپ58 پیاده، از سمت چپ(جنوب) تیپ2 زرهی به طرف تنگ ابوغریب پیشروی کند و جناح چپ تیپ2 زرهی را بپوشاند. فرمانده قرارگاه کربلا2 تیپ37 زرهی را زیر امر قرارگاه قدس قرار داد تا در تقویت تیپ2 لشگر92 زرهی قرار گیرد و تنگ ابوغریب تأمین گردد. این امر در ساعت 1200، روز هشتم انجام گرفت، ضمن اینکه تیپ58 پیاده نیز که زیر امر قرارگاه نصر بود، به طرف غرب پیشروی کرد.

عناصر قرارگاه نصر ضمن پاکسازی منطقه از وجود عناصر باقیمانده دشمن تا ساعت 1100، موفق شدند؛ منطقه شرقی ارتفاعات تینه را پاکسازی کنند و باقیمانده افراد دشمن را اسیر نمایند.

فشار دشمن در منطقه عین خوش تا ساعت 1100، ادامه یافت، به نحوی که قرارگاه کربلا2 الزاماً به قرارگاه نصر دستور داد؛ عناصر تیپ58 پیاده را به جناح جنوبی منطقه عین خوش بفرستد و مسؤلیت قسمتی از ارتفاعات تینه را این تیپ عهده دار گردد تا فشار بر عناصر قرارگاه قدس کمتر شود.

سپاه پاسداران در ساعت 1215، دقیقه به قرارگاه کربلا2 اطلاع داد که نیروهای سپاه، روستای واوی را اشغال کرده و به طرف جنوب در حال پیشروی می باشند. در منطقه قرارگاه فجر نیز عناصری از این قرارگاه که احتمالاً از یگان های سپاه پاسداران بودند، به سمت چنانه پیشروی کردند.

 قرارگاه کربلا2 در ساعت 1345، به قرارگاه نصر اطلاع داد؛ نیروهای جمهوری اسلامی چنانه و دوسلک را اشغال کرده و نیروهای دشمن به طرف تپه برغازه و غرب آن که آبادی شیخ حاوی بود، فرار کرده اند. در ساعت 1420، قرارگاه نصر گزارش داد؛ عناصر آن قرارگاه وارد منطقه چنانه و دوسلک شدند و بالاخره در ساعت 1440، سپاه پاسداران اطلاع داد که نیروهای سپاه، تپه دوسلک را تصرف کرده اند و چند دقیقه بعد اطلاع حاصل شد که نیروهای دشمن از تپه برغازه به طرف غرب و به سمت رودخانه دویرج و فکه در حال عقب نشینی  هستند و بدین ترتیب آخرین موضع مقاومت دشمن درهم شکسته شد و نیروهای رزمنده ایرانی به آخرین حد پیشروی تعیین شده در دستور عملیاتی کربلا2 که دامنه غربی ارتفاعات تینه و دوسلک و رقابیه به نام خط سرخ بود، رسیدند و مأموریت پیش بینی شده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در عملیات فتح المبین با پیروزی قاطع به انجام رسید.

در این عملیات نهایی، نقش سپاه پاسداران بسیار ارزنده بود و اجرای مانور فوق العاده جالب تیپ8 نجف سپاه پاسداران که از تنگ زلیجان در میش داغ عبور کرده و از سمت غرب به تپه برغازه و دوسلک حمله کرده بود، بسیار موثر افتاد.

یک نکته جالب که در عملیات روز هشتم فروردین ظاهر شد، این بود که نیروهای زرهی و مکانیزه دشمن که از تپه ابوصلیبی خات به سمت دوسلک و چنانه عقب نشینی می کردند، در هنگام عقب نشینی وارد منطقه آبگیر و باطلاقی دریاچه نمک شرق دوسلک شدند و صدها دستگاه تانک و نفربر دشمن در باطلاق فروماندند و خدمه و سرنشینان آنها تسلیم یا کشته شدند.

بالاخره در ساعت1726، فرمانده قرارگاه نصر پیام زیر را به قرارگاه کربلا فرستاد:

«ضمن عرض تبریک به پیشگاه رهبر کبیر انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا، هدف فتح(منطقه دوسلک) توسط رزمندگان قرارگاه نصر2( تیپ2 پیاده و تیپ محمد رسول الله سپاه پاسداران) این قرارگاه در ساعت 1700، روز جاری(8/1/1361) تصرف و تأمین گردید.»

بنا بر پیام یاد شدۀ بالا، عملیات تصرف منطقه دوسلک و برغازه در ساعت1700، خاتمه یافت و بقیه مدت زمان روز صرف پاکسازی منطقه هدف از وجود نیروهای باقیمانده دشمن و تحکیم هدف گردید.

 نظر به اینکه قرارگاه فتح در جناح جنوبی منطقه دوسلک وارد عمل شده بود، عناصر آن قرارگاه نیز  به حرکت خود به سمت شمال غربی ادامه دادند و عملیات الحاق دو قرارگاه کربلا2 شامل قرارگاه نصر و فتح در تپه برغازه و دوسلک تا ساعت 1900، انجام شد.

 فرماندهی قرارگاه کربلا2 به قرارگاه های چهارگانه تابعه دستور داد؛ حتی المقدور در همان زمان تاریکی شب، افراد باقیمانده دشمن را اسیر و منطقه را پاکسازی کنند و تحکیم هدف نمایند.

سپاه پاسداران نیز در ساعت 1828، اعلام کرد؛ دوسلک و برغازه به تصرف کامل نیروهای جمهوری اسلامی ایران درآمده و عناصر قرارگاه نصر و فتح در حال انجام عمل الحاق هستند.

در ساعت 1945، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پایان موفقیت آمیز مرحله چهارم عملیات فتح المبین را رسماً اعلام کرد و اظهار نمود که دوسلک و برغازه تصرف و تأمین شد، و نیروهای ایرانی به سمت مرز فکه در حال پیشروی هستند و بالاخره در ساعت 1948، روز هشتم فروردین فرمانده، سپاه پاسداران با ارسال پیامی به شرح زیر پایان عملیات فتح المبین را اعلام نمود.

«در پایان مرحله چهارم عملیات فتح المبین، عین خوش، پادگان عین خوش و ارتفاعات اطراف آن، دشت عباس، امامزاده عباس، ارتفاعات ابوغریب، واوی، دوسلک، سیبور، تنگ برغازه و دشت چنانه، تصرف و تأمین نیروهای خودی در حال پیشروی به طرف فکه هستند که انشاالله رزمندگان جسور به عنوان عیدی به امت مسلمانان بزودی تأمین مرز بین المللی را اعلام خواهند کرد.»

بدین ترتیب، مرحله چهارم عملیات فتح المبین که پاکسازی ارتفاعات تینه و دوسلک و برغازه بود و اجرای آن برای روز نهم فروردین پیش بینی شده بود، در روز هشتم فروردین( یک روز زود تر) با تلاش همه جانبه عناصر ارتشی، سپاه پاسداران و نیروهای بسیج مردمی به مرحله اجراء درآمد و یگان های نیروی زمینی جمهوری اسلامی ایران توانستند؛ طرح های پیش بینی شده برای روز نهم فروردین را در روز هشتم ادامه دهند.

 بدین ترتیب، تا پایان روز هشتم، عملیات فتح المبین با موفقیت کامل خاتمه یافت و نیروهای جمهوری اسلامی موفق شدند تا آن روز، قریب1400 کیلومتر مربع از مناطق اشغال شده میهن اسلامی را آزاد سازند و نیروی های  دشمن را به حوالی مرز بین المللی در منطقه فکه و غرب دویرج عقب برانند و چهار لشگر زرهی و مکانیزه و پیاده دشمن را کاملاً منهدم سازند و بیش از15 هزار نفر از افراد دشمن را به اسارت بگیرند و چندهزار خودروی زرهی و چرخدار و توپ و چندین هزار قبضه جنگ افزارهای دیگر دشمن را منهدم یا سالم به غنیمت بگیرند و زمینه جنگ را برای شکست قطعی نیروهای متجاوز عراق و بیرون راندن تمام نیروهای متجاوز از میهن اسلامی فراهم بسازند که بهره گیری نهائی از عملیات فتح المبین برای بیرون راندن کامل نیروهای متجاوز دو ماه بعد و در عملیات بیت المقدس(کربلا3) به نتیجه کامل رسید.

منبع: ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس،سرتیپ دو جوادی پور،محمد، سرتیپ دو نیکفرد،علی، سرهنگ حسینی،سید یعغوب، سازمان عقیدتی سیاسی آجا

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده