شهید چمران و هم رزمان
خاطرات سرتیپ2 مرآتی (بخش هشتم) آقای دکتر چمران به همه ارتشیهایی که در منطقه حضور داشتند، علاقه و محبت خاصی داشتند و فرقی نداشت که در یگانهای نظامی مشغول نبرد هستند و یا در ستاد جنگهای نامنظم از درجات بالای نظامی یا از درجات پایینتر آنچه افراد را متمایز میساخت و رشادت، شهامت، تعهد، افراد بود و هرکسی که این معیارها را داشت مورد توجه و علاقه آقای دکتر چمران قرار میگرفت.آقای دکتر رابطه بسیار نزدیگ و صمیمی با فرماندهان یگانهای ارتشی داشتند. بهطوریکه در خاطرم هست تیمسار فلاحی و تیمسار ظهیرنژاد رؤسای وقت ستاد مشترک ارتش به محض ورود به خوزستان اولین اقدامشان این بود که جهت دیدار و هماهنگی با دکتر چمران در ستاد جنگ های نامنظم برای بررسی پیشرفت اوضاع جبههها بود.

رابطه صمیمی دکتر چمران با ارتشی‌ها و فرماندهان

آقای دکتر چمران به همه ارتشی‌هایی که در منطقه حضور داشتند، علاقه و محبت خاصی داشتند و فرقی نداشت که در یگان‌های نظامی مشغول نبرد هستند و یا در ستاد جنگ‌های نامنظم از درجات بالای نظامی یا از درجات پایین‌تر آنچه افراد را متمایز می‌ساخت و رشادت، شهامت، تعهد، افراد بود و هرکسی که این معیارها را داشت مورد توجه و علاقه آقای دکتر چمران قرار می‌گرفت.

آقای دکتر رابطه بسیار نزدیگ و صمیمی با فرماندهان یگان‌های ارتشی داشتند. به‌طوری‌که در خاطرم هست تیمسار فلاحی و تیمسار ظهیرنژاد رؤسای وقت ستاد مشترک ارتش به محض ورود به خوزستان اولین اقدامشان این بود که جهت دیدار و هماهنگی با دکتر چمران در ستاد جنگ های نامنظم برای بررسی پیشرفت اوضاع جبهه‌ها بود.

فرمانده لشکر16 قزوین جناب سرهنگ لطفی و همچنین جناب سرهنگ نیاکی فرمانده لشکر 92 اهواز که هر دو از افسران مخلص، شجاع، فداکار و با اخلاق ارتش بودند، رابطه بسیار صمیمی و نزدیکی با دکتر چمران داشتند و هر زمان که ستاد نامنظم بطور اختصاصی و یا عملیات‌های مشترک با ارتش یا سپاه برنامه‌ای داشت با اعلام نیازمندی‌ها از قبیل وسائل مهندسی و یا پشتیبانی مهمات و یا پشتیبانی رزمی توسط ستاد جنگ‌های نامنظم، این فرماندهان عزیز با تمام وجود و مخلصانه سعی خود را برطرف نمودن این نیازمندی‌ها مبذول می‌داشتند. شاید بتوان گفت که بین رزمندگان ستاد نامنظم و پرسنل یگان خودشان فرقی قائل نبودند و برای پیشرفت اهداف جنگ و بیرون راندن دشمن از سرزمین مقدس ایران همه‌گونه همکاری و مساعدت را می نمودند و ارتش، همراه و همکاری صدیق، باوفا، بی‌توقع، دلسوز و پرتلاش و ایثارگر برای دکتر چمران بود.

لازم می‌دانم به دست نوشته دیگری از دکتر چمران در رابطه با ارتش و جایگاه آن را نظر ایشان که نماینده امام (ره) در شورای عالی دفاع و هم چنین نماینده مردم تهران در مجلس بودند. اشاره شود که سند افتخاری برای ارتشیان غیور و بی موقع است1 .

امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران اطمینان دارد که به خاطر خدا و خلق خدا می‌جنگد مطمئن است که برای دفاع از میهن می‌جنگد. امروز دنیا در مقابل انقلاب ایستاده است  و ما با دنیا طرف هستیم. ارتش ما در شرایط سخت و نابرابر با محاصره اقتصادی، با همه فشارهای سیاسی و تبلیغاتی در مقابل در ابر قدرت و دست نشانده‌های آن‌ها می‌جنگد. امروز ارتش برپای خود ایستاده است. افتخار خلق می‌کند و نقش را که وظیفه طبیعی ارتش است ایفا می‌کند و نشان می دهد که شایسته یک شخصیت تاریکی و انقلابی اوست. نوکر آمریکا بودن در زمان طاغوت که هنری نیست هنر وقتی است که یکه و تنها برپای خود در مقابل همه دنیا بایستی و دست رد برسینه. ابر قدرت‌ها بزنی و افتخار و شرف خود را به هیچ چیز نفروشی و جان شیرین خود را بدهی تا آزادی و استقلال میهن خود را برای پرسنل نسل‌های آینده تأمین کنی.

حرکت به سوی قربانگاه

دکتر چمران در 30 خرداد سال 1360 یک‌ماه پس از پیروزی الله‌اکبر در جلسه فوق‌العاده شورای عالی دفاع در اهواز با حضور مرحوم آقای اشرافی شرکت کرد و از عدم تحرک و سکون جبهه ها انتقاد کرد و پیشنهادات  نظامی خود را از جمله به بستان ارائه نمود و معتقد بود که هرچه سریعتر نیروهای ما باید به بستان برسند قبل از اینکه دشمن بتواند استحلاحاتی برای خود ایجاد نماید، این آخرین جلسه شورای عالی دفاع بود که دکتر چمران در آن شرکت داشت و فردای آن روز غم‌انگیز و هولناکی بود.

از زبان مهندس چمران

در سحرگاه سی و یکم خرداد 1360 سروان رستمی در دهلاویه به شهادت می‌رسد و شهید چمران به شدت از این حادثه افسرده و ناراحت بود. غمی مرموز همه رزمندگان ستاد بخصوص یاران رستمی را فرا گرفته بود. شهید چمران یکی دیگر از فرماندهانش را احضار و خود او را به جبهه برد تا در دهلاویه به جای شهید رستمی معرفی می نماید.

 دکتر چمران شب قبل در آخرین جلسه مشورتی ستاد یارانش را با وصایای بی سابقه نصیحت کرده و خدا می‌داند که در پس چهره ساکت و آرام و ملکوتی او چه غوغایی و چه شوره هیجانی از شوق رهایی و رستن از غم ها و رنج ها شنیدن دروغ و تهمت ها و دم بر نیاوردن‌ها و بالاخره از شوق شهادت برپا بود. چه بسیار یاران باوفای او که شهادت رسیده بودند و اینک خود به قربانگاه می‌رفت.

سال ها یاران و تربیت شدگان عزیزش در مقابل چشمانش و در کنارش شهید شدند و آن‌ها را بر دوش گرفت و خود در اشتیاق شهادت سوخت ولی خدای بزرگ او را در این آزمایش‌های سخت محک میزد و تا قربانی عالی تری از خاکیان را به ملائک معرفی نماید و بگوید « الی اعلم ما لا تعملون» من چیزهایی می دانم که شما نمی دانید به طرف سوسنگرد به راه افتاد و در بین راه مرحوم آیت‌ الله اشراقی و شهید تیمسار فلاحی را ملاقات نمود. برای آخرین بار یکدیگر را بوسیدن و باز هم به حرکت ادامه داد تا به قربانگاه رسید. همه رزمندگان را درکانالی پشت دهلاویه جمع نمود.

شهادت فرمانده‌شان شهید رستمی را به آن‌ها تبریک و تسلیت گفت با صدای محزون و گرفته از غم فقدان رستمی ولی نگاهی عمیق و پرنور و چهره ای نورانی و دلی مالامال از عشق به شهادت و شوق دیدار پروردگار گفت خدا رستمی را دوست داشت و برد و اگر ما را هم دوست داشته باشد می‌برد. خداوند هم ثابت کرد که او را دوست می دارد و چه زود او را به سوی او فراخواند.

سخنش تمام شد. با همه رزمندگان خداحافظی و دیده بوسی کرد همه سنگرها سرکشی نمود و در خط مقدم در نزدیکترین نقطه به دشمن پشت خاکریزی ایستاد و به رزمندگان تأکید کرد که از این نقطه که او هست دیگر کسی جلوتر نرود چون از همانجا دشمن با چشم غیر مسلح به خوبی دیده می‌شد و مطمئاً دشمن هم انجا را دیده بود. آتش خمپاره که از اولین ساعات بامداد شروع شده بود و علاوه بر رستمی و قربانی‌های دیگر هم گرفته بود باریدن گرفت. دکتر دستور داد رزمندگان به سرعت از کنارش متفرق شوند و از هم فاصله بگیرند. آن‌ها هم همین کار را کردند و هریک در گودالی مبهوت در انتظار حادثه‌ای جانکاه بودند که خمپاره‌ها در اطراف او بر زمین می خورد و با اصابت یکی از خمپاره‌های صدامیان کافر یکی از نمونه‌های کامل انسانی که مایه مباهات خداوند بود و یکی از شاگردان بسیار متواضع علی (ع) و حسن (ع) و یکی از عارفان و سالکان راه حق و حقیقت و ارزشمندترین انسانی‌های علی (ع) گونه و یاران امام خمینی را از ما گرفت و به ملکوت اعلی پیوست.

 ترکش خمپاره به پشت سر دکتر چمران که خود را بر خاک انداخته بود اصابت کرد و ترکش‌های دیگر صورت و سینه دو یار او در کنارش بودند سید احمد مقدم‌پور که از درجه‌داران هوابرد و حدادی که از درجه داران وزارت دفاع بودند.  … فریاد شیون رزمندگان و دوستان و یاران با وفایش به آسمان برخاست او را به سرعت به آمبولانس رسانیدند. خون از سرش جاری بود و چهره ملکوتی و متبسم در عین حال متین و محکم و موقر آغشته به خاک خونش با آنکه سخن‌ها داشت، ولی ظاهراً دیگر با کسی سخنی نگفت.  به کسی نگاه نکرد. شاید در آن اوقات همانظور که خود آرزو کرده بود.

 امام حسین (ع) بر بالینش بود و او از عشق دیدار و رستن از این دنیای درد و پیوستن روح به زیبایی به ملکوت اعلی دیار مصفای شهیدان فرصت نگاه و سخنی با ما خاکیان را نداشت در بیمارستان سوسنگرد که بعداً به نام شهید دکتر چمران نامیده شد زخم بندی و کمک‌های انجام شد و به سرعت آمبولانس به سمت اهواز حرکت نمود ولی افسوس که فقط جسم بی‌جانش به اهواز رسید و روح او با کفنی خونین که لباس رزم او بود به نزد خدای خویش پرواز نمود و ندای پروردگار را لبیک گفت « ارجعی الی ربک راضیةً مرضیة »  از شهادت انسان ساز این سردار پر افتخار اسلام و این فرزند هجرت و جهاد و شهادت و اسوه حرکت و مقاومت نه تنها مردم اهواز و خوزستان بلکه امت مسلمان این و شیعیان محروم لبنان به پا خواسته و حتی ملل مستضعف و آزاده جهان غرق در حسرت و ماتم گردیدند.

امواج خروشان مردم حق‌شناس. خشمگین از این جنابت صدام پلید و آمریکای جنایتکار، اندوهبار و اشک‌آلود، پیکر پاک او در اهواز و تهران تشییع نمودند که « انا لله و انا الیه راجعون » و سرانجام زندگی پر تلاش و مبارزه خالصانه و عارفانه‌ای که در راه خدا آغاز کرده بود این چنین در کربلای خوزستان در جهاد نبرد رویاروی علیه باطل حسین (ع) وار به خاک شهادت افتاد و به ملکوت اعلی پیوست و به آرزوی دیرین خود که قربانی شدن در راه خدا بود نائل گشت روحش شاد و خداوند او را با امام حسین (ع) و شهدای دشت کربلا محشور گرداند.

 

پا نوشته ها:

1- چمران، مهدی؛ حماسه، عشق و عرفان، انتشارات نوربخش، بنیاد شهید چمران، تهران، 1390، ص 144

منبع: شهید چمران و هم رزمان، سرتیپ دوم مرآتی، ابراهیم، 1395، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده