دانستنیهای دفاع مقدس
از شلمچه چه میدانیم؟ در پانزده کیلومتری خرمشهر و در منتهیالیه سمت راست این شهر، خط مرزی وسیعی قرار دارد که به منطقه شلمچه معروف است. این نام که از روستائی در نزدیکی این خط مرزی گرفته شده است، هر ساله پذیرای هزاران نفر از مردان، زنان، جوانان و نوجوانان سراسر میهن اسلامی است که به عشق رزمندگان اسلام و به پاس حماسه رزم و شهادت و ایثار شهدای بزرگوار سالهای دفاع مقدس در این منطقه گرد هم میآیند و با آیین شهدا تجدید میثاق مینمایند.

عراقی‌ها در این منطقه که از دید راهبردی برایشان مهم بود، استحکامات جنگی بسیاری را فراهم نموده بودند. سرانجام در عملیات کربلای5 در دی 1365 شلمچه به دست نیروهای ایرانی افتاد.

در میان این منطقه، بنای یادبود گنبد شکلی با فلز ایجاد شده و آثار بجای مانده از شهدای این منطقه در محفظه‌ای شیشه‌ای در زیر این گنبد به نمایش گذاشته شده است. همچنین شهدای گمنامی به یاد شهدای گمنام این منطقه در این محل دفن گردیده‌اند.

روزگاری این منطقه صحنه شدیدترین درگیری‌های نیروهای اشغالگر عراق و رزمندگان اسلام بود که قصد تصرف خرمشهر را داشته و این منطقه شاهد چندین عملیات گسترده و محدود رزمندگان اسلام بر علیه اشغالگران بعثی بوده و در این رهگذر شهدای فراوانی تقدیم گردیده است.

کمتر زائری یافت می‌شود که پای به خوزستان بگذارد و سری به این مکان مقدس نزند، این مکان که اکنون تجلی‌گاه میثاق با شهیدان است هر ساله محل برگزاری مراسم و نمایشگاه‌هایی یه صورت خودجوش می‌باشد.

 

پاورقی

1. شلمچه در شمال غربی شهر خرمشهر قرار گرفته و میان خرمشهر و شلمچه شهر تازه‌ای به نام مقاومت و روستایی به نام پل‌نو قرار گرفته است. شلمچه از شمال به حسینیه و از جنوب به اروندرود، از سوی خاور به خرمشهر و از سوی باختر به خط مرزی ایران-عراق محدود می‌شود. منطقه‌ای در آن سوی مرز در خاک عراق نیز نام شلمچه بر خورد دارد.

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده